Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Motýlí zahrada – jak na to

Věděli jste, že zatímco motýli se živí nektarem, opylují mnoho druhů divokých rostlin a přispívají ke zdraví naší planety?

Proč si přilákat motýly na zahradu

  • Opylují rostliny ve vaší zahradě.
  • Jsou indikátorem zdravého životního prostředí.
  • Udělají vám radost, pozorování je dobré pro duševní zdraví.
  • Patří do potravního řetězce, jsou zdrojem potravy pro ptáky, pavouky, ještěrky, myši a další zvířata.
  • Výsadbou rostlin lákajících motýly podporujete i další užitečný hmyz.

Jaké motýly můžete na zahradě mít?

Otakárek fenyklový

Většinou se na zahrádkách objevují bělásci, kteří kladou vajíčka na brukvovitou zeleninu, ale občas je k vidění i babočka paví oko, babočka kopřivová anebo žluťásek a k nám na zahradu pravidelně přilétá také otakárek fenyklový, jehož housenky mají v oblibě kopr, fenykl, kmín, či mrkev a jsou nádherně zbarvené. Občas vídáme i modráska.

Rostliny, které motýli milují

Motýlům uděláte radost, když si na zahradě vysadíte motýlí keře, třapatky, bylinky, floxy, astry, levandule, lupinu, kopřivy, řebříček, hledíky, slunečnice, cínie, verbenu, zlatobýl, sléz, dřín, měsíček lékařský a další. Zařaďte do své zahrady rostliny produkující nektar, abyste zajistili, že bude na vaší zahradě neustále k dispozici potrava pro motýly.

Co můžete pro motýly ještě udělat

Modrásek obecný
  • Rozhodně nepoužívejte substráty na bázi rašeliny.
  • Vyhněte se používání pesticidů.
  • Rostliny opatrně zastřihujte, pod listy může probíhat životní cyklus motýlů.
  • Zajistěte motýlům místa, kde se mohou napít a pohodlně přistát, nejlépe kaluže s bahnem, aby získali potřebné minerály z půdy.
  • Vytvořte bezpečná místa pro noční hnízdění, nejlépe keře a stromy, umístěte na zahradu velké kameny, na kterých se budou zahřívat,
  • Vysazujte květiny, keře a byliny pro motýly.

Motýli v ohrožení

Věděli jste, že je u nás kriticky ohrožený motýl modrásek obecný? Tento motýl má rád suchá stanoviště, vřesoviště, pískovny, paseky, lomy a potřebuje ke svému životu byliny jako je jetel luční, kručinka chlupatá, tolice dětelová, vřes obecný, komonice bílá. Pro modráska bahenního a očkovaného je důležitá hostitelská bylina krvavec toten.  

PS: Pořád tu něco čtete? Pojďte vařit!

🌷 Jaro je tu - nový začátek. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

U nás je nejvíc motýlů, když padají prezrale hrusky 🙂Je to až neuvěřitelné, jakou hromadu motýlů pak vídáme.Taky nám hodně létají na kvetoucí břečťan.

Světlana
16. 6. 2023

Modráska občas zahlédnu,ale myslím si, že motýlů všeobecně hodně ubylo.Jako i ostatního hmyzu😞

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Permazahrada v únoru (Janka)

I když je v únoru stále zima, někde ještě leží sníh a mrazům rozhodně neodzvonilo, a to ani u nás v nížině, jaro je cítit ve vzduchu! Letošní sezóna už opr...

Sklizeň ředkviček “jinak” (Janka)

Letos se konečně povedlo! První rok mi je zlikvidovali dřepčíci, loni jsem je musela ještě před květem vytrhat, protože stínily rajčatům a letos… hotové ře...

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.

První letní sklizeň “jinak” – semínka

Jakmile dvouleté rostliny začínají ukazovat květ, zaplaví mě vlna endorfinů. Je to tak nádherný pohled! Všechno rozkvete, všude včely, čmeláci, vosičky a j...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Zahrada v květnu

Květen je nejdůležitější měsíc pro vysazování rostlinek z předpěstované sadby, kterým by vadily nízké teploty, případně mrazíky.