Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Pitný režim, kvalita vody a její vliv na naše zdraví

Každý zná základní poučky o tom, jak je naše tělo z vody, že se nedoporučují ochucené nápoje, minimální pitný režim je cca 2 litry, bez vody zkrátka člověk nemůže být apod. Ale co se opravdu děje při špatném pitném režimu, proč samo tělo odmítá pít více vody a jak efektivně řešit pitný režim?

Skryté hrozby špatného pitného režimu

Problém základních pouček o tom, jak při špatném pitném režimu dochází k dehydrataci a jak musíte hodně pít je, že nástup problémů nastává velmi klidně a pomalu. Díky tomu si toho nevšimnete, dokud vás neodveze rychlá.

Známé závažné přímé příznaky dehydratace jako jsou zmatení, nízký krevní tlak, celková slabost, nevolnost, případně bezvědomí a šok, nic moc neřeknou a nevypadají moc nebezpečně. Navíc nastávají až opravdu v krajním případě, když to člověk opravdu přežene.

Je nutné rozlišit, co je přímým důsledkem dehydratace a co souvisejícím dlouhodobým problémem.

Dlouhodobá dehydratace

Co je možná nebezpečnější, je dlouhodobá slabší dehydratace (kdy dlouhodobě pijete např. jen 1 l vody/den a žízeň hasíte například kávou, která dále dehydratuje). Dlouhodobá “slabší” dehydratace kromě příznaků, jako suché a lepkavé rty, suchá pokožka, rychleji se tvořící vrásky, zácpa, zadržování vody, tmavší a menší množství moči, únava, malátnost, bolest hlavy a jiných, také způsobuje řadu vedlejších zdravotních komplikací. Je to vcelku jednoduché a příznaky ukazují, co se v těle děje. Vody je v těle málo, tělo celkově “zpomalí” včetně očistných a regeneračních procesů. To mimo jiné komplikuje snahu zhubnout, zesílit a snižuje výkonnost, jak mentální, tak fyzickou. Dochází ke hromadění odpadu, který se z těla neefektivně vylučuje a pozvolna část v těle zůstává a pomaličku se ukládá. 

Dlouhodobá dehydratace a nezdravá jídla = brzké zdravotní problémy 

  • Při dlouhodobé dehydrataci pak tyto “skládky” mohou způsobit řadu problémů. Jedním, na první pohled jasně souvisejícím, jsou kameny všeho druhu. Například ledvinové kameny dokáží způsobit největší bolest, co člověk může zažít a může dojít k poškození různých orgánů s trvalými následky na zdraví. Mnohdy se odstranění řeší operativně.
  • Další méně patrné mohou být různé kožní a střevní problémy. Tělní odpady jsou kyselé (naopak tělní tekutiny, jako krev, jsou mírně zásadité). Pokožka a střevo pak tolik kyselého odpadu nezvládne beztrestně vylučovat a často dochází k různým kožním a střevním problémům.
  • Vůbec zdánlivě nesouvisející problémy jsou v případě, kdy tělo část odpadu nevyloučí. Takový kyselý odpad v těle může způsobovat řadu problémů, které na první pohled nevidíte, nedáte si do souvislosti a objeví se nečekaně až za pár let…

Správný pitný režim je pro naše zdraví zásadní a bez něho se snažíme jíst lépe jen “napůl”.

Proč mi nejde pít a co se s tím dá dělat?

Faktem je, že největším podílem zdravého pitného režimu má být čistá neperlivá voda. A proč pouze přirozená neperlivá voda? Perlivost vodě dodává oxid uhličitý, který mimo jiné nápoj okyseluje (= ve smyslu vytváření kyselého odpadu v těle).

Převařením z vody neodstraníte vedlejší produkty chlóru!

Každý se jistě tedy ptá, zda vodu z vodovodu nebo vodu balenou. Dle různých testů mnohdy vyhrává voda z vodovodu, ta však zase obsahuje chlór a různé jeho sloučeniny v rámci “přípustných” hodnot. Jednoduše řečeno, ani jedna není to pravé a právě to mnohdy způsobuje, že nám moc “nejede”, zatěžuje nás a vypít třeba 2,5 l/den bývá docela problémtělo jí odmítá.

Je pitná voda pitná?

Člověk dnes negativně ovlivňuje své prostředí. O vodě, kterou dnes pijeme, se rozhodně nedá říci, že je zcela přirozená, původní a ve stále stejné kvalitě jako před tisíci lety. 

V člověkem nedotčených oblastech Roraima Tepui se nachází nenarušený uzavřený ekosystém, kde je voda v původní unikátní podobě. V roce 2005 zde probíhal odběr a testování, které ukázalo, že voda má velký energetický potenciál. Při testech Kirlianova efektu (1) se prokázalo až 40.000x větší energetické záření, než u běžné vody.

Prostředí a forma distribuce jednoznačně vodu velmi změní a upravovaná voda na nás může mít dlouhodobě negativní vliv, i když je pitná.

Zajistit si dobrý zdroj vody je stejně důležité, jako mít dobrý zdroj čerstvé a kvalitní zeleniny.

Pokud žijete ve vesničce v horách u pramenité studánky, máte velké štěstí. Ti, kdo žijí tam, kde se voda z hor prakticky nezměněná pumpuje do vodovodního řádku kousek od nich, jsou na tom také velmi dobře.

Ale pokud žijete ve velkých městech nebo planinách, kde se voda čerpá ze špinavých řek, kde končí odpadní voda, prochází čističkami a pumpuje se k vám několika kilometrovým potrubím, pak máte problém. Masová úprava vod je uzpůsobena pro distribuci vyhovující, nezávadné a pitné vody. To však ještě neznamená, že je pro vaše zdraví dlouhodobě vhodná.

Naštěstí existuje mnoho možností, jak si vodu doma doupravit, aby se co nejvíc přiblížila té původní a tělu více prospívala.

Jaké jsou možnosti pro domácí úpravu vody?

Pokud si chcete vodu upravit, záleží na vašich prioritách. Dnes se dá řešit prakticky cokoliv od filtrace, demineralizace, mineralizace až po působení vzácných nerostů. V důsledku vás to vyjde levněji, než si kupovat vodu balenou a navíc je to dlouhodobá investice do vašeho zdraví.

Výběr té správné vody je stejně důležitý jako výběr správných potravin.

Základní způsoby úpravy vody jsou:

  • Reverzní osmóza – odstraní z vody vše, vytvoří demineralizovanou vodu, která je však kyselá a je nutné ji zpětně mineralizovat. Hodí se tam, kde je už problém vodu upravit a voda není pitná.
  • Uhlíková filtrace – je nejzákladnější způsob, jak z vody odstranit nežádoucí látky jako chlór apod., ale zároveň zachovat stávající minerály. Velmi populární jsou jednoduché filtrační nádoby/konvičky s malým filtrem obsahující uhlík. O této metodě jsme psali jsme v článku Jak upravit kohoutkovou vodu.
  • Pokročilá filtrace – filtraci si lze nechat udělat přímo na míru. Hodí se, když máte vlastní zdroj vody, například studnu.
  • Ionizátory vody – dokáží ve vodě zvýšit chybějící zásadité minerály, odstranit nežádoucí kyselé a zvýšit energetický potenciál vody. Zařazuje se až na konec. O ionizátorech vody a možnosti jejich pořízení se slevou jsme psali v tomto článku.

Některé způsoby lze i efektivně kombinovat, například za uhlíkovou/pokročilou filtraci zařadit ještě ionizátor. Jen si dejte pozor, protože ne všechny kombinace jsou možné a raději je lepší se přeptat u prodejce. 

Jak jste na tom s vodou?

Máte svůj pramen, kam chodíte pro vodu? Kupujete balenou nebo si vodu doma upravujete? A jak vám chutná? Podělte se s námi o vaše zkušenosti s vodou v komentářích.

PS: Pozor, zavíráme vstup do Jarní očisty!

Poslední šance. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Se ženou jsme fandové zdravé stravy a poznávání zdraví v hlubších souvislostech. Dříve jsem se věnoval pouze programování a zdraví šlo stranou, dokud se nezačaly projevovat menší zdravotní problémy, které bylo nutné vyřešit. Ano, i programování je velmi nebezpečná práce. ;-)

11 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Děkuji za odpověď. Celý život jsem dodržovala pitným režim tak jak se to stále doporučovalo, až mi to oslabilo ledviny. Teď, skoro 2 roky, jím podle Jíme Jinak a tekutiny jsem omezila, pitný režim nedodržuji a piji podle barvy moči, jak je na těchle stránkách doporučeno. Pochopila jsem, že není žádoucí prolévat tělo vodou. Milena

Dobrý den, děkuji za zajímavý článek. Můžu se zeptat, proč bych měla pít 3 litry vody? Děkuji

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

37
8

9 zajímavostí o rebarboře: je zdravá, ale zároveň i nebezpečná

Začala sezóna rebarbory. Její části jsou jedovaté, ale zároveň obsahuje spoustu vitamínů a je prospěšná našemu tělu. V gastronomii se považuje za ingredien...
37
7

Jahody: 10 faktů, které vás o tomto ovoci překvapí

Napadlo by vás někdy, že toto první letní ovoce patří do rodiny růží? A víte, kolik semínek obsahuje jedna jahoda? Těchto 10 zajímavých faktů o jahodách js...
21
1

12 faktů, kterými vás překvapí meruňky

Můžete se po meruňkách utlouct? Tak to je dobře. Už 3 kusy meruněk totiž pokryjí polovinu denní dávky provitamínu A a vitamínu C. Jsou považovány za symbol...