Domů > Magazín > Blog

Zabijáci ve vodovodním řádu

Často se říká, že voda z kohoutku je kvalitnější než voda balená. Různé srovnávací testy ukazují, že tomu tak opravdu je. Víte, jak se voda z kohoutku vyrábí a na co si dávat pozor?

Jak se vyrábí voda z kohoutku?

Postup výroby vaší kohoutkové vody procházející vodovodním řádem je většinou zběžně popsán u vašeho dodavatele, na konkrétní detaily se však můžete dozeptat. Voda v kohoutku musí splňovat přesně stanovené limity a zároveň náklady na úpravu musí být co nejmenší.

Obecně se vezme nějaký větší zdroj vody, z kterého se přes různé česle odstraní hrubé nečistoty jako větvičky, listí apod. Následně se přidávají chemikálie – koagulanty (srážedla), které váží nečistoty. Shluky nečistot s chemikálií pak klesají ke dnu. Voda se pak přes pískové filtry dostane k poslední fázi, přidání chloru (případně ozonizaci/UV-zářením) a následně putuje do vodovodního řádu.

Takto hromadně vyráběná masa vody je zdravotně nezávadná a celému procesu vděčíme za to, že doma otočíme kohoutkem, kde nám teče voda. Nikdo si dnes bez toho domov nedokáže představit.

A co že se to do té vody přidává a proč?

Jak ve fázi koagulace, tak i dezinfekce, existuje více možných řešení, od těch levnějších až po ty dražší, i když šetrnější a ekologičtější. Konkrétně se ptejte u vašeho dodavatele, ale většinou bude hrát hlavní roli cena.

Co to je koagulant a koagulace? Proces spočívá v dávkování roztoků hydrolyzujících solí např. železitých, hlinitých nebo biopolymerní chitosan. Vznikající vločky nečistot sedimentují v nádržích a tím dochází k odstranění organických makromolekulárních látek. Při používání levnějších srážedel se do vody tímto procesem můžou dostávat nežádoucí látky jako například hliník.

Proces dezinfekce se většinou řeší pomocí chloru, který se přidává do vody a zajišťuje, že se ve vodě nemnoží bakterie, které by nám ve větších koncentracích neudělaly moc dobře. Na druhou stranu se kromě chloru do vody dostanou vedlejší produkty, které vznikají reakci chloru či jiného dezinfekčního oxidantu s přírodními organickými látkami ve vodě. Jedná se o široké spektrum látek, z nichž nejznámější jsou trihalogenmethany (THM), např. chloroform či bromoform, halooctové kyseliny nebo chlorečnany. U THM byl prokázán karcinogenní účinek na člověka – u mužů způsobují rakovinu močového měchýře. THM toxinům se přisuzuje i vliv na astma, ekzémy a srdeční choroby a další.

“Zdravotní riziko však představují tyto látky pouze v případě, že se v pitné vodě vyskytují v koncentracích nesplňujících stanovené hygienické požadavky na pitnou vodu.” :-)

Mýty a fakta o vodě z kohoutku

  • Zakalenost vody při napuštění způsobuje chlor? NE, jsou to malé bublinky vzduchu.
  • Chlor z vody sám vyprchá? ANO, za 1–5 dní.
  • Chlor zmizí převařením? ANO, po 15 minutách varu.
  • Chlor zmizí s citronovou šťávou? NE, přetvoří se v kyselinu chlorovodíkovou.
  • Je chloru všude stejně? NE, čím blíže k vodárně, tím je ho více.
  • Voda v kohoutku je nezávadná? Ke znečištění může dojít i při distribuci vody (nevhodné materiály potrubí a součástí vodovodu)

Doporučení co s tím

Co tedy s tím? Zde žádné fígle moc nepomohou. Co se do vody nepřirozeně doplní, je nutné z ní zase odstranit. Vodárna udělá tu nejtěžší práci, dostane vodu až k vám v nezávadném stavu. Zbytek je však už na vás, na vašich prioritách a finančních možnostech.

Na trhu existuje plno dodatečných filtrů a filtračních systémů, které vám pomohou vodu v domácím prostředí zpětně doladit do přirozené podoby, jako je ta ze studánky nebo z lesního potůčku.

Eva Cikrytová, zakladatelka Jíme Jinak, dodává: “Protože se nás na kvalitu vody často ptáte, snažíme se jednak přinášet informace o tom, jak si vodu upravit a jakou vodu ideálně pít. A také jsme pro členy klubu jsme zajistili nadstandartní slevu na minerální průtokový ionizátor vody UltraStream s napojením na perlátor, který komplexně řeší vaši domácí kohoutkovou vodu a v nabídce e-shopu Traminal najdete praktické přenosné filtry Berkey, na které mohou členové Klubu Jíme Jinak rovněž využít nadstandartní slevu.”

Použité zdroje:
https://www.nzip.cz/clanek/830-zdravotni-rizika-z-pitne-vody

https://www.moni.cz/aktuality/za-jak-dlouho-vyprcha-chlor-z-vody

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Se ženou jsme fandové zdravé stravy a poznávání zdraví v hlubších souvislostech. Dříve jsem se věnoval pouze programování a zdraví šlo stranou, dokud se nezačaly projevovat menší zdravotní problémy, které bylo nutné vyřešit. Ano, i programování je velmi nebezpečná práce. ;-)

18 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Pavla Pavlistová z Non toxic o vodě natočila zajímavá videa, jsou na Youtube, kdo by měl zájem. Řeší filtraci vody, ale zároveň i použití plastů…

Dušan Pavlíček
7. 11. 2023

Neříká a nepíše se vodovodní “řád”, ale vodovodní řad. Viz například https://www.vodapitna.cz/index.php/definice-pitne-vody/102-rady-rady-a-neradi

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

13
1

Vitamínové bomby: Recepty, které posílí imunitu

Prevence před koronavirem a chřipkami? Začněte pracovat na své imunitě. Zařaďte do svého jídelníčku tyto jídla!
123

Napište, co chcete vědět o zdravém jídelníčku

Máme radost, že se vám líbí naše videa. Děkujeme za pochvaly. Dnes vám posíláme pozitivní video pozdrav! A také chystáme nové video, kde rádi odpovíme na v...
145
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

I letos máme netradiční Vánoční video přání :-)
31
2

Zelený čaj Snow Dragon

Dnes bych vám ráda představila jeden z mých oblíbených zelených čajů, Snow Dragon.

Jídelníček na hubnutí online

Chcete se zbavit nadbytečných kil nebo zdravotních potíží pramenících z nadváhy či nesprávných stravovacích návyků? Neztrácejte čas hladověním – dejte radě...

Zdravý jídelníček na hubnutí zdarma: Krok za krokem k vašemu vysněnému tělu!

Zdravý jídelníček na hubnutí nemusí být drahý, máme pro vás jeden úplně zdarma. Se znalostmi principů zdravého stravování podle Jíme Jinak a vzorovým jídel...