Domů > Magazín > Blog

Umělá inteligence – pomocník a zrádce v jednom

Velkým tématem letošního roku jsou velké jazykové modely, umělá inteligence a její bezpečnost, vliv na pracovní pozice a zda to není jen velká bublina apod. O čem se však už tolik nemluví a jak nás to ovlivní, si povíme v tomto článku.

Jak funguje umělá inteligence

Jako jakýkoliv chat, akorát vám místo lidí odpovídá počítač. Napíšete dotaz a dostanete odpověď. Například:

Dotaz: Napiš pozdrav pro čtenáře JímeJinak.cz o velikosti 50 znaků a buď vtipný.
Odpověď: Ahoj, gurmáni! Zdravím z kuchyně budoucnosti! 🍔🚀

Pozitiva – změna používání počítačů

Ať už je to Open AI (GPT, Bing) nebo Googlu (Bard), oba pokračují ve vývoji mílovými kroky a nic je nezastaví. Už dnes se dostávají Copiloti od Microsoftu do všech možných programů ve vašem počítači a snaží se vám pozvolna usnadnit práci. Mohou opravdu pomoci v mnoha rozličných oblastech. Stačí napsat, co potřebujete a dostanete radu. Například:

Dotaz: Co dělat, když mi nejde myš u pc, napiš 3 tipy, celkem do 30 znaků.
Odpověď: Zkontroluj připojení, restartuj PC, aktualizuj ovladače.

Usnadnění práce může přinést velká pozitiva ve zdravotnictví, kdy se třeba extrémně zkrátí analýza rentgenu a zlepší se zdravotní péče.

Nový způsob získávání informací

Velmi zajímavé jsou možnosti při získání informací, kdy na vás chat bot vychrlí plno informací, o které máte zájem. Díky svým vlastnostem začíná být nedílnou součástí vyhledávání a má velkou šanci se stát primárním zdrojem informací a také primárním zdrojem článků.

A to je obrovský problém, protože si mnoho lidí neuvědomí, že si některé informace vymýšlí a trpí “halucinacemi”. Výsledky mohou být někdy ve stylu “Pejsek a kočička vařili”.

Recepty z umělé inteligence

Na pár kliknutí máte recept s kompletním postupem a obrázkem, obsah pro recept je do 5 minut hotov. ALE… Nikdo to neuvařil, nikdo to neochutnal, neposoudil obsah jídla a jeho vliv na naše zdraví. A vypadá to třeba takto: 

Dotaz: Mám suroviny mrkev, sůl, cukr, pepř, jablko a chci recept na 80 znaků.
Odpověď: Ochutnejte sladkokyselý salát: Nastrouhanou mrkev, jablko, smíchejte s cukrem, solí a pepřem. Osvěžující chuť pro každou příležitost. 🥕🍏🍽️

Problém není halucinace, ale cenzura

Nedostatky ve formě halucinací půjdou časem jistě minimalizovat a budou ve výsledku zanedbatelné. Hlavním problémem však bude cenzura.

Všechny velké jazykové modely se učí na omezeném množství dat, které jsou tříděné a pečlivě vybrané. Ten, kdo tyto jazykové modely bude “krmit”, tak bude mít obrovský vliv na obsah, ke kterému se dostanete a v brzké době se objeví nějaký obchodní model, který s tím bude pracovat.

Ten, kdo nebude platit, se nebude zobrazovat. Všechny nepohodlné informace, jako jsou třeba informace o bylinkách,

tak bude velmi složité na internetu dohledat. Ztratí se pestrost internetu. Můžete si to sami vyzkoušet. Já jsem například dal dotaz tohoto typu:

Dotaz: Kde získám živou vodu? Stručně prosím.
Odpověď: Termín “živá voda” nemá standardní definici. Pokud máte na mysli vodu obohacenou o minerály nebo biologicky aktivní látky, můžete ji zakoupit u prodejců doplňků stravy nebo wellness produktů.

Přitom “živá voda” tu je desítky let, na JímeJinak.cz jsme o živé vodě a jak pomáhá na různé nemoci, napsali článek Ionizovaná voda pro lepší zdraví.

“Někdo by mohl namítnout, že pojem živá voda je spíš z pohádky a že to prostě umělá inteligence nezná. Ale zkuste se jí zeptat na věci, které dobře znáte vy sami a uvidíte, co vám napíše. Já ji testovala na věci ohledně výživy, alternativní léčby, tradiční čínské medicíny, ajurvédy, ptala se na české bylinky….dostanete nemastné neslané informace a poučení o tom, že to není ověřené, bezpečné a máte si dojít k lékaři apod. Nic konkrétního z ní nevydolujete, i když víte zcela konkrétní věci, které by vám měla nabídnout. Po pár pokusech jsem pochopila, proč je na internetu tolik stejných článků o ničem, které sice neurazí, ale nedají mi odpověď na to, co hledám,” dodává Eva Cikrytová, zakladatelka projektu Jíme Jinak.

Važte si svobody a sdílejte zajímavé zdroje

Proto v dnešní době buďte opatrní, dávejte si pozor na zdroje z kterých čerpáte, předávejte si zajímavé informace mezi sebou a nespoléhejte jen na “chytré AI nástroje”. Vždycky nám budou nabízet jen to, co je žádoucí, abychom věděli.

Jak to vidíte vy?

Už jste o umělé intelingenci něco zaslechli? Pracujete s ní? Co si o tom myslíte?

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

Se ženou jsme fandové zdravé stravy a poznávání zdraví v hlubších souvislostech. Dříve jsem se věnoval pouze programování a zdraví šlo stranou, dokud se nezačaly projevovat menší zdravotní problémy, které bylo nutné vyřešit. Ano, i programování je velmi nebezpečná práce. ;-)

95 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jaroslav Hlávka
13. 9. 2023

Zajímavý článek, hned jsem to v Edge vyzkoušel, myslím, že je to budoucnost, které se nikdo nevyhne 🙂 Díky za základní info, dodnes jsem o tom nic nevěděl 🙂

AI ale zdaleka není jen o odpovědích nebo obecně textech – tam bych byla opatrná, souhlasím,ostatně občas je opravdu úsměvné, co vyplodí, ale AI umí i výrazně zjednodušit práci, např. vyhodnotit data v tabulkách, udělat výcuc z článku, review, z videa, do videa přidat titulky atd. atd. Jako pomocník dobrý. Nicméně největší problém je stejně bezpečnost, možnost zneužití (bez problémů poskytuje návody na výrobu výbušnin ad.) a také nebezpečí, že se nakonec lidstvu vymkne z ruky…, doporučuji článek v minulém a současném Respektu (34 a 35), kde se tomu rozsáhle věnují. Místy to není úplně příjemné čtení.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

6 jedlých pomocníků při zánětech močových cest

Máme pro vás 6 osvědčených pomocníků, které můžete sníst nebo vypít, pokud trpíte na záněty močových cest. Dobrá zpráva je, že i ty chronické se dají změno...
11
2

Ranní rituály – krok k hezčímu a zdravějšímu dni

Máte i vy svůj oblíbený ranní rituál? Ne nadarmo se říká, že ráno dělá den. Věděli jste, že určité ranní rutiny dokážou pozitivně ovlivnit naše duševní, em...
1
7

Až na vrcholky hor (6. díl)

…broukám si starou písníčku v duchu s Věrou Martinovou cestou na nejvyšší horu Madeiry třetí den naší dovolené. Jak si začnu zpívat, je to dobré znam...
4
11

Keto dieta nefunguje, potvrzuje nová studie

Nízkosacharidová strava (low carb) je nyní obrovsky populární. Slibuje snadné shození kil, absenci hladu, i zdravotní benefity. Tak proč se do ní nepustit,...

Vánoce, Vánoce přicházejí…rozdáváme dárky hrdinům

Ne, nezbláznila jsem se, vím, že je léto. Ale já si připadám jako opět jako Ježíšek, když v průvanu balím výhry pro naše nové hrdinky. Balící papír mi vlaj...
76
4

Sójovky bez sóji a bez lepku? Ano!

Sójové omáčky dávají jídlu tzv. pátou chuť, umami. A nyní jsou na trhu už i fermentované alternativy omáček bez sóji, takže i ti, kdo nemohou sóju si mohou...