Hvězdy z období hladomorů, válek nebo dlouhotrvajících zim. Tuřín a vodnici možná znáte jako dřívější zachránce prázdných žaludků, ale dnes jsou neprávem tak trochu zapomenuté a rozdíl mezi nimi pozná málokdo...

Rozdíly mezi tuřínem a vodnicí

Hranice je poměrně tenká, protože se jedná o blízce příbuzné rostliny (tuřín vznikl jako kříženec hlávkového zelí a vodnice a někdy se mu také říká žlutá vodnice). Pojďme se tedy podívat, jaké poznávací znaky nám pomohou při odlišení těchto dvou plodin – pak už si je nespletete ani v supermarketu, kde vás budou mást chybným označením.

Velikost bulvy: Tuřín má bulvy větší, mohou vážit až několik kilogramů. Naproti tomu vodnice určené k lidské konzumaci jsou menší, mívají v průměru 5–15 cm.

Barva: Bulva tuřínu je na povrchu zbarvená bíle, žlutohnědě či nafialověle. Co se týče barvy uvnitř, často pěstované odrůdy tuřínu jsou žlutomasé. Vodnice je na povrchu bílá kromě části, která rostla nad povrchem země – ta je načervenalá, nafialovělá nebo nazelenalá. Uvnitř jsou bulvy vodnice vždy bílé.

Chuť: Tuřín můžeme chutí připodobnit bramborám (některé odrůdy kedlubně), vodnice chutná spíš jako nepálivá ředkvička.

Způsob konzumace: Tuřín konzumujeme tepelně upravený nebo prokvašený, zasyrova spíš jen mladé bulvy (v tomto bodě záleží i na odrůdě). Vodnice je výborná v syrovém stavu kdykoliv (ale i tepelně zpracovaná).

Pěstování: Pokud máte možnost vidět tyto rostliny v záhoně, všimnete si, že tuřín na rozdíl od vodnice výrazně vyčnívá nad zemí.

Vodnice
Tuřín

Co mají společného

I kdybyste ale s výběrem sáhli vedle a místo tuřínu dopravili na kuchyňskou linku vodnici (nebo naopak), vězte, že oba druhy zeleniny jsou doslova nabité výživově hodnotnými látkami a tak jako tak si moc pochutnáte. Mrkněte na podrobnosti a tipy, včetně vyzkoušených lahodných a zdravých receptů – vodnice je tady, tuřín zase tady.

 

  Jak to vidíte vy? Napište komentář.

  Komentujte
  Vaše jméno

  Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

  SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
  Jana
  Autorem článku je Jana
  Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.
  Předchozí článekJarní ječmen s pečenou zeleninou
  Další článekPomazánka z pečené řepy