Domů > Magazín > Blog

Vodnice nebo tuřín? Rozdíly stručně a jednoduše!

Hvězdy z období hladomorů, válek nebo dlouhotrvajících zim. Tuřín a vodnici možná znáte jako dřívější zachránce prázdných žaludků, ale dnes jsou neprávem tak trochu zapomenuté a rozdíl mezi nimi pozná málokdo…

Rozdíly mezi tuřínem a vodnicí

Hranice je poměrně tenká, protože se jedná o blízce příbuzné rostliny (tuřín vznikl jako kříženec hlávkového zelí a vodnice a někdy se mu také říká žlutá vodnice). Pojďme se tedy podívat, jaké poznávací znaky nám pomohou při odlišení těchto dvou plodin – pak už si je nespletete ani v supermarketu, kde vás budou mást chybným označením.

Velikost bulvy: Tuřín má bulvy větší, mohou vážit až několik kilogramů. Naproti tomu vodnice určené k lidské konzumaci jsou menší, mívají v průměru 5–15 cm.

Barva: Bulva tuřínu je na povrchu zbarvená bíle, žlutohnědě či nafialověle. Co se týče barvy uvnitř, často pěstované odrůdy tuřínu jsou žlutomasé. Vodnice je na povrchu bílá kromě části, která rostla nad povrchem země – ta je načervenalá, nafialovělá nebo nazelenalá. Uvnitř jsou bulvy vodnice vždy bílé.

Chuť: Tuřín můžeme chutí připodobnit bramborám (některé odrůdy kedlubně), vodnice chutná spíš jako nepálivá ředkvička.

Způsob konzumace: Tuřín konzumujeme tepelně upravený nebo prokvašený, zasyrova spíš jen mladé bulvy (v tomto bodě záleží i na odrůdě). Vodnice je výborná v syrovém stavu kdykoliv (ale i tepelně zpracovaná).

Pěstování: Pokud máte možnost vidět tyto rostliny v záhoně, všimnete si, že tuřín na rozdíl od vodnice výrazně vyčnívá nad zemí.

Vodnice
Tuřín

Co mají společného

I kdybyste ale s výběrem sáhli vedle a místo tuřínu dopravili na kuchyňskou linku vodnici (nebo naopak), vězte, že oba druhy zeleniny jsou doslova nabité výživově hodnotnými látkami a tak jako tak si moc pochutnáte. Mrkněte na podrobnosti a tipy, včetně vyzkoušených lahodných a zdravých receptů – vodnice je tady, tuřín zase tady.

 

    PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

    Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

    Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

    14 lidí už poděkovalo za článek.

    Komentáře

    Mno. Tipnul bych horní obrázek na kdoví co, ředkev? A dolní na vodnici. Tuřín si představuji jinak a uvnitř žlutavooranžový. Tento je uvnitř bílý..

    Ukázat další komentáře

    Vyzkoušejte také

    Zelenina s omáčkou Mitarashi

    Tento recept je velmi rychlý a chutný. Při přípravě omáčky jsem se inspirovala japonským receptem Dango Mitarashi. Zkuste ho a dejte vědět, jak vám chutnal...

    Teplý vánoční předkrm

    Přestože brokolice Romanesco nepatří mezi tradiční česká vánoční jídla, určitě nikoho nezklame a na vánočním stole si najde své místo. Už jen proto, že jej...

    Gnocchi alla romana se zimní zeleninou

    Gnocchi alla romana ve veganské verzi? Ano, jde to perfektně. Vyzkoušejte.

    Italská zuppa jinak

    Hustá italská polévka v upravené verzi, obohacená o skvělou a velice zdravou zeleninu, kterou většina Italů nezná – tuřín. Tato zelenina je doslova n...