Domů > Magazín > Blog

Vodnice nebo tuřín? Rozdíly stručně a jednoduše!

Hvězdy z období hladomorů, válek nebo dlouhotrvajících zim. Tuřín a vodnici možná znáte jako dřívější zachránce prázdných žaludků, ale dnes jsou neprávem tak trochu zapomenuté a rozdíl mezi nimi pozná málokdo…

Rozdíly mezi tuřínem a vodnicí

Hranice je poměrně tenká, protože se jedná o blízce příbuzné rostliny (tuřín vznikl jako kříženec hlávkového zelí a vodnice a někdy se mu také říká žlutá vodnice). Pojďme se tedy podívat, jaké poznávací znaky nám pomohou při odlišení těchto dvou plodin – pak už si je nespletete ani v supermarketu, kde vás budou mást chybným označením.

Velikost bulvy: Tuřín má bulvy větší, mohou vážit až několik kilogramů. Naproti tomu vodnice určené k lidské konzumaci jsou menší, mívají v průměru 5–15 cm.

Barva: Bulva tuřínu je na povrchu zbarvená bíle, žlutohnědě či nafialověle. Co se týče barvy uvnitř, často pěstované odrůdy tuřínu jsou žlutomasé. Vodnice je na povrchu bílá kromě části, která rostla nad povrchem země – ta je načervenalá, nafialovělá nebo nazelenalá. Uvnitř jsou bulvy vodnice vždy bílé.

Chuť: Tuřín můžeme chutí připodobnit bramborám (některé odrůdy kedlubně), vodnice chutná spíš jako nepálivá ředkvička.

Způsob konzumace: Tuřín konzumujeme tepelně upravený nebo prokvašený, zasyrova spíš jen mladé bulvy (v tomto bodě záleží i na odrůdě). Vodnice je výborná v syrovém stavu kdykoliv (ale i tepelně zpracovaná).

Pěstování: Pokud máte možnost vidět tyto rostliny v záhoně, všimnete si, že tuřín na rozdíl od vodnice výrazně vyčnívá nad zemí.

Vodnice
Tuřín

Co mají společného

I kdybyste ale s výběrem sáhli vedle a místo tuřínu dopravili na kuchyňskou linku vodnici (nebo naopak), vězte, že oba druhy zeleniny jsou doslova nabité výživově hodnotnými látkami a tak jako tak si moc pochutnáte. Mrkněte na podrobnosti a tipy, včetně vyzkoušených lahodných a zdravých receptů – vodnice je tady, tuřín zase tady.

 

  PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů?

  Sezóna plavek se blíží. Letos to nebude strašák, připravíme se. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za dva týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

  Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

  2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

  Komentáře

  Mno. Tipnul bych horní obrázek na kdoví co, ředkev? A dolní na vodnici. Tuřín si představuji jinak a uvnitř žlutavooranžový. Tento je uvnitř bílý..

  Ukázat další komentáře

  Vyzkoušejte také

  Zelenina – co musíte vědět

  Zelenina by měla být součástí každého jídelníčku. A je jedno, jaký člověk vyznává stravovací styl – zelenina by v něm měla mít vždy pevné místo. Bohu...

  Rostlinná strava léčí deprese. Projekt podporovaný EU dává doporučení

  Lidé s depresemi nebo s náchylností k depresem by měli dle projektu MyNetGut podporovaným EU konzumovat více celistvé rostlinné stravy. Může jim prospět po...

  Tortilly plněné majolkovým salátem alá Coleslaw

  Hledáte opravdu rychlovku na večeři? Tady je… Tortilly jsou kupované z Lidlu – složení není zase tak moc otřesné…
  10
  3

  Přebývá vám nať z ředkviček? Víme, proč ji určitě nevyhodit, ale usušit!

  Opravdu se vyplatí zabývat se s přebytečnými natěmi z ředkviček? Jasně! Pojďte se s námi podívat, jak moc se můžou hodit v sušené formě.