Domů > Magazín > Blog

Zamrznul mi plyn

Venku už je vážně zima. Od rána sněží a ani ty hořáky na plynovém vařiči se ráno nerozjely.

Tak dnes ráno plyn nezasyčel a plamínek na sporáku nezahořel. Když jsme chtěli vařit snídaňovou miso polévku, tak se nerozjel žádný hořák. To je divné, říkala jsem si, vždyť jsme bombu nedávno měnili, to ještě nemůže být vypotřebovaná. Venku sněžilo jako o život a tak jsme na elektřině uvařili kaši, aby bylo co pojíst.

Pak se na chvilku ukázalo sluníčko a já šla uvařit meltu. Zapomněla jsem, že plyn došel a automaticky otočila knoflíkem pod hrncem s vodou. A hele! Normálně se rozhořel. Vyzkoušela jsem všechny hořáky, později uvařila oběd. Plyn nedošel. Tak co je tohle za záhadu?

Může plyn v bombě venku zmrznout? Přišlo mi to jako jediné logické vysvětlení. Pak jsem ale začala přemýšlet o bodu tání a mrznutí a zdálo se mi, že zas až taková zima přeci není. No, nedalo mi to a když jsme skončili s dětmi školu, sedla jsem na internet a začala hledat. To by jeden neřekl, jaká je to věda, najít, při jaké teplotě zamrzne plyn v lahvi. Asi to bude tím, že v našich podmínkách je to prakticky nemožné, jak jsem se nakonec dočetla.

No tak proč to tedy ale ráno nefungovalo a dopoledne za sluníčka už ano? Zřejmě se vysrážela voda v přívodové hadičce, možná tam zmrzlo trochu odpařeného plynu, kdo ví. Každopádně jsme měli hned výborné téma na diskusi, celé dopoledne jsme řešili skupenství a jejich proměny.

Pořád se mě někdo ptá, proč je lepší vařit na plynu. Výhod je mnoho, ale po dnešku si dělám další plus do počtu – je to větší zábava :-)

 

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

A já jsem si myslela, že vaříte na indukci nebo elektrice, nevím, jak jsem na to přišla (možná, že z nějakého článku?) a pořád mně to opravdu vrtalo v hlavě, že makrobiotici vaří na ohni. Tak jsem ráda, že už to vím, protože jsem o tom hodně přemýšlela:).

Zrovna dneska jsem s kamarádem u oběda řešila, co by dělali lidi, kdyby nešla třeba týden elektrika. A došlo i na to, že by si vlastně ani někteří neuvařili. My se tetelili, že máme plyn. A teď čtu toho.. Nestrašte, Heli, že i plyn je zrádný. ;-) Mám bombu taky venku, tak to jsem ráda, že vím, že může nastat kolize. No nic, topíme na tuhá paliva, takže na uvaření to kamna jistí. :-) :-D

Ukázat další komentáře