Domů > Magazín > Blog

Zamilujte se do zdravé stravy

Rozhodli jste se jíst zdravěji, ze začátku s elánem studujete, nakupujete, měníte jídelníček, ale po čase začne vaše úvodní nadšení slábnout. Jak naskočit zpět a co dělat pro to, abyste svojí snahu zbytečně nevzdávali?

Jděte za svou motivací a potřebami

Kdykoliv se vám stane, že se váš zápal ke změně jídelníčku začíná vytrácet, je potřeba si připomenout svůj původní záměr, ten pomyslný motor, který vás od začátku poháněl k tomu změnu udělat. Zopakujte si – “Proč vlastně chci změnu stravy? Co mi to má přinést?”. Je také možné, že se změnily vaše životní podmínky a okolnosti, které vám nedovolují se na změnu soustředit tak, jak byste chtěli. Zde je na místě se ptát: “Co momentálně potřebuji”?

Možná je na místě vaší motivaci oživit. Nebo jste v situaci, kdy potřebujete více řešit i jiné věci, než zdravou stravu. Když nemáte aktuálně možnost se zdravěji stravovat, nic si nevyčítejte a mějte ve svém vědomí myšlenku, že na lepší stravování naskočíte, jakmile to půjde. Nedělejte si stres z toho, že se vám nedaří se stravovat podle plánu, pokud vám to životní situace nedovoluje. Dělejte zkrátka to nejlepší, co je v dané situaci a době možné.

Plavte svým tempem

Někdy se může stát, že máte chuť svojí cestu za zdravým stravováním vzdát, ale to by byla velká škoda. Jaké nejčastější důvody vás k tomu vedou?

  • Vaření vám přijde zdlouhavé a komplikované.
  • Nemáte dostatečně silný vnitřní motor.
  • Chcete být více než 100%, tlačíte na sebe. Myslíte si, že zdravé stravování je o tom buď a nebo.
  • Členové rodiny se chtějí stravovat jinak, než vy a jsou zvyklí, že se o jejich jídlo staráte vy. Nebo se nechcete z rodiny jiným jídlem vyčleňovat.
  • Nevidíte výsledky vašeho snažení.

Je v pořádku někdy zastavit, na chvíli vybočit, zaváhat, ale svojí snahu se zdravěji stravovat nevzdávejte, i kdybyste po nějakou dobu dělali jen minimum doporučovaných věcí. Pokud nevidíte delší dobu žádný efekt, je na místě zhodnotit, co by bylo vhodné ve vašem přístupu změnit – od toho jsme tu pro vás a rádi vás navedeme a namotivujeme. A to i v případě, že se ztrácíte, cítíte zahlcení a jídlo vnímáte jen jako čas beroucí povinnost.

Praktické tipy, jak vytrvat u zdravého stravování

  • Zamilujte se do zdravé stravy – Zdravá strava by neměla být nuda, měla by dodat potřebnou energii, výživu a zároveň potěšit vaše chuťové buňky – věříme, že strava podle našich principů to splňuje. Je samozřejmě pravda, že každému sedne něco trochu jiného – na našem webu najdete velkou várku různě laděných receptů – od jednoduchých až po ty, kde používáme méně známá koření a ingredience. Chceme, aby vás zdravé vaření a stravování bavilo.
  • Neklesejte na mysli, pokud zprvu nebudete znát používané suroviny či se vám něco nepodaří uvařit podle představ – je to stejné, jako když se člověk učí něco nového, také to většinou nejde lusknutím prstu.
  • Není to o tom, že byste měli jíst jen a striktně podle našich doporučení a receptů, je jen a jen na každém, jak své stravování pojme, co z našeho konceptu zařadí do své kuchyně. Třeba to bude jen pár rad či receptů, třeba si tuto stravu zamilujete natolik, že jí budete chtít mít na stole pořád. Jak na zdravé vaření jdeme my se dočtete v článku Jak konečně začít vařit zdravě. Jednoduše, krok po kroku a bez obav.
  • Plánujte si dopředu, co budete vařit – Mnohdy zdravé stravování ztroskotá na tom, že zkrátka nemáte nakoupeno, vymyšleno, připraveno a tak sáhnete po té nejjednodušší variantě, většinou pečivu “s něčím”. Máte pocit, že to zkrátka nezvládáte skloubit s dalšími povinnostmi. Je to v pořádku, pokud se to nestane rutinou. Úspěch alespoň v začátku tkví právě v připravenosti. S větší praxí již budete vědět, co mít nachystáno, samotná příprava jídla je pak mnohem rychlejší, budete umět improvizovat a uvařit chutné jídlo z mála surovin. (22 tipů, jak si ušetřit čas v kuchyni a recepty)
  • Nechtějte po sobě dokonalost a nesrovnávejte se s ostatními – není to o tom, že máte stíhat připravovat a konzumovat všechny doporučované potraviny a jídla z nich. Někdo má vaření, klíčení, péči o kvásek apod. jako vášeň a tak pro něj není problém si pravidelně zakládat pickles, klíčky, pěstovat svou zeleninu a bylinky, mlít si vlastní mouku atp. Také se to samozřejmě liší v tom, zda je člověk převážně doma či ne, zda pracuje či nikoli. Raději se učte jídelníček obohacovat postupně po malých krocích, než si říct, že to nezvládám se vším všudy, tak to raději dělat nebudu.
  • Soustřeďte se na to, co můžete a ne na to, co nemůžete. Mnohdy je to o možnostech a našem nastavení – Někdo má zahradu, někdo balkón, někdo nemá žádnou z možností, tak nesmutněte, že nemáte možnost jíst vlastní vypěstovanou zeleninu. Ptejte se: “Jaké dílčí kroky v tom mohu udělat, jakou pomyslnou chutnou polévku si z mé konkrétní situace mohu uvařit?“. Třeba zjistíte, že máte nedaleko farmářské trhy, třeba začnete pokukovat po koutku bio zeleniny v obchodě, třeba vám bude stačit si pěstovat v truhlíku vlastní petrželku a pažitku.
  • Nevyčítejte si vybočení z jídelníčku, lépe je jít postupnými kroky a s vědomím, že to ne vždy bude podle plánu. I my dobře víme, že je okolo nás spoustu lákadel a někdy je chuť silnější než my. Nesnažte se jí za každou cenu vždy ovládnout, lépe si dopřát bez výčitek na co máte chuť, než se vnitřně peskovat. Tak budete klidnější a nebude vás nutnost 100% zdravého jídelníčku svazovat.
  • Praktikujte vizualizace – Skvělou technikou pro plnění si toho, co chceme, je technika vizualizací. Pokud máte vytyčený svůj silný důvod pro změnu stravy, zkuste si prožít pocit, jako byste tu změnu již žili, vžijte se do té představy a denně si tuto představu v mysli přehrávejte, díky čemuž se k té změně budete přibližovat mnohem snáz, protože na ní bude vaše mysl koncentrovaná. Pokud je to pro vás zatím nepředstavitelné, opakujte si, že děláte to nejlepší pro to, abyste té chtěné změny dosáhli.
  • Rodina by měla vědět, že se chcete stravovat jinak a proč. Ideální je, když vás v tom podpoří a nejlepší je varianta, když jedí s vámi. Ne ale ve všech rodinách k tomu dojde a proto je potřeba volit alespoň kompromisy a doufat, že časem se rodina přidá, i kdyby jen částečně. Je pak potřeba přemýšlet trochu víc, ale nestresovat se tím – každý máme jiné zázemí. Pokud ale řešíte vážné zdravotní potíže a chcete se stravovat léčebně, zde prostor na kompromisy moc nezbývá a měli byste upřednostnit sami sebe a poprosit rodinu, aby se o své stravování starali z velké části sami (samozřejmě úměrně věku), pokud nebudou konzumovat vaše jídlo.
  • Ve dvou či v partě se to lépe táhne. Někdy máme pocit, že jsme na to sami – rodina se stravuje jinak, přátelé moc nesdílí naše nadšení a všude okolo sebe vidíme opak toho, než jak to chceme mít my. Proto je důležité se propojovat s lidmi, kteří mají společný zájem. Na našich stránkách si můžete povídat a radit s ostatními podobně smýšlejícími a přes seznamovací mapu je možné s někým v okolí naplánovat i setkání. U nás na to sami nebudete, ač je to online prostor, i tak může lidské souznění a vzájemná podpora fungovat i na dálku.

Snaha o zdravé stravování je cesta. Umí být krásná, stejně jako někdy křivolaká, ale vyplatí se po ní kráčet dál, což nám potvrzuje mnoho našich čtenářů. Může nás mnohému naučit – jak o okolním světě, tak i o nás samotných, můžeme na ní růst, může nás i těšit. Dejte nám o své cestě vědět a pokud vás něco trápí, nezůstávejte na to sami. Připojit se k nám můžete v rámci diskuzí pod články a recepty, k našim pravidelných kurzům či do Klubu Jíme Jinak, případně na Facebooku – každý si vybere, co ho právě oslovuje a potřebuje. Budeme se těšit!

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

67 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Děkuji za rady, jsou moc užitečné. Marie

Peti děkuji ❤️ Ty už píšeš jak profesionál 😍👍

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

8
2

Jak jsme vyklízeli sklep

Na podzim se má uklízet, tak jsme se do toho pustili. To vám byli poklady! Ještě že máme tu naši kouzelnou zídku.

Dobrý skutek

Příběh, který vám chci vyprávět  se odehrál docela dávno. Je tomu jistě více než dvacet let. Bydlel jsem tehdy na kolejích v Porubě. Z jisté pohnutky mysli...
34
3

Kokoška pastuší tobolka: blýskne se zastavením krvácení i pikantní chutí

Nejspíš si vybavíte její drobné bílé kvítky a typické semeníky ve tvaru srdíčka. Co ale chuť? Pojďme společně pozvat léčivku s dlouhým názvem do lékárničky...
41
3

Chcete změnit své návyky?

Překonat nějaký zlozvyk může být těžké. Ne nadarmo se říká, že zvyk je železná košile. Možná byste si přáli změnit stravovací návyky, začít pravidelně cvič...

Hubnutí po 60 a jak na něj správně

Máte už po šedesátce, trápí vás nadváha, ale ať se snažíte, jak se snažíte, přebytečných kil se vám nedaří zbavit? Máme pro vás pár tipů na zdravé hubnutí ...

Zdravý jídelníček pro ženy

Hledáte inspiraci, jak se stravovat zdravě a přitom chutně? V Jíme Jinak vám s tím pomůžeme. Prohlédněte si náš zdravý jídelníček pro ženy, který jsme sest...