Domů > Magazín > Blog

Proteinové mléčné výrobky? Některé obsahují více cukru než bílkovin!

Proteiny jsou žhavým tématem. Chceme jich mít dostatek nebo ještě víc. Zejména, když sportujeme. Výrobci se toho chytají a nabízejí nově mléčné výrobky obohacené o další proteiny. Ale jaká je realita? Nestačíme se divit.

Hra na bílkoviny

Pominu v tomto článku fakt, že lidé se často honí za dostatkem proteinů, zejména pokud sportují a chtějí si vybudovat díky proteinům rychle pěkné svaly, ale mnohdy mají díky běžné stravě bílkovin nadbytek, což poškozuje jejich zdraví stejně jako nedostatek. (Více v článku Důležitost bílkovin v naší stravě.)
Pominu také to, že není protein jako protein a že ten průmyslově vyráběný není to, co chceme dostávat na talíř a do těla. Ani když sportujeme víc než jen rekreačně. (Více v článcích Sportujete? Tyto rostlinné potraviny vám dodají nejvíce bílkovin a Jak dosáhnout dostatečného množství bílkovin)

Jak se nenechat nachytat

Zaujalo mě opět jen to, jakou hru s námi výrobci hrají a jak těžké pro nás zákazníky je se nenechat nachytat, pokud neumíme luštit tajenky skryté ve složení a tabulkách s obsahem živin, nebo pokud neznáme zákonné mantinely a nehezké praktiky některých výrobců. Zákon nebo vyhláška totiž to, co je pro nás důležité vědět, mnohdy neřeší. Mléčná vyhláška navíc relativně novou kategorii proteinových výrobků ani nezná, takže na ně neklade žádné speciální požadavky. Je to opět jen na nás použít selský rozum a kalkulačku. A podívat se, jak dopadlo testování v laboratoři, pokud si chceme takový výrobek přeci jen koupit.

Dtest se totiž chopil příležitosti a poslal do laboratoře 16 takových výrobků z kategorie jogurtů, dezertů a skyrů slibujících vysoký obsah proteinu čili bílkovin. Kolik bílkovin se skutečně nacházelo ve výrobcích se podívejte níže na srovnání. Pro nás je zajímavé zcela jiné zjištění, které šetření přineslo. Nepříjemné překvapení čekalo u naměřených hodnot obsahu cukru. Ukázalo se, že některé výrobky obsahují více cukru než bílkovin, kvůli kterým si je mohou chtít zákazníci kupovat. A kde nebyl cukr, tam bylo použito umělé sladidlo…Tak to je z bláta do louže! (Více v článku Tyto nemoci způsobují uměla sladidla). Honíme tedy bílkoviny, ale dopujeme se cukrem, pokud se necháme zlákat mléčnými výrobky se zvýšeným množstvím proteinu. Abychom některým značkám nekřivdili, uvádíme níže konkrétní naměřené hodnoty. Výsledek posuďte sami.

Ani proteiny, ani mikroorganismy

Jelikož jde o fermentované mléčné výrobky, nechal dTest specialisty spočítat, kolik ukrývají mikroorganismů. Podle vyhlášky má být v gramu jogurtu alespoň deset milionů bakterií streptokoků a laktobacilů. U výrobku Zott Protein Yogurt Product Strawberry se našly jen desítky tisíc. K porušení vyhlášky ale nedošlo, protože podle oficiálního názvu nejde o jogurt, ale o jogurtový výrobek…A pro ten vyhláška neplatí. Co dodat? Že nemůžeme věřit etiketám a prvnímu dojmu, že je třeba číst obaly a etikety velmi důkladně.

Jak to vidíme v Jíme Jinak

Mléčné výrobky nepovažujeme za základ našeho jídelníčku. Vnímáme je jako zpestření nebo dezert v letních měsících pro zdravé jedince, kteří nemají trávící potíže, akné, alergie, ekzémy nebo nejsou zahlenění. Tam je totiž jídelníček potřeba upravit tak, aby se těchto potíží zbavili. Viz vzorové jídelníčky pro trávící potíže, akné, ekzémy nebo při zahlenění. Cokoli obohaceného o proteiny vůbec nekupujeme, bílkoviny nám krásně zajistí náš běžný jídelníček. I sportovcům jako jsou František, Jakub, Iulian, Silvie, a další. Takže za tyhle výrobky v kelímcích opět ušetříme peníze a o nic nepřijdeme.

Konkrétní výrobky a gramy

Pokud si ale přeci jen chcete něco takového koupit, tak se podívejte, který výrobek splňuje vaše očekávání. Toto dTest naměřil:
Dezert Bohušovické mlékárny Protein Jahoda obsahoval v celém balení jen 10,8 g bílkovin, ale 19,3 gramů cukru! Menší podíl cukru byl pak u několika testovaných výrobků kompenzován umělými sladidly.  Podle dTestu získaly dobré hodnocení výrobky Penny/Boni Skyr Jahoda, Lidl/Pilos Skyr Jahoda a Bohušovická mlékárna Protein Vanilka. U těch se i bez pomoci náhradních sladidel podařilo nastavit recepturu tak, aby obsahovaly více bílkovin než cukru.
Nejvyšší porci bílkovin nabídly dezerty, v průměru 9,7 g/100 g výrobku, druhé místo pak patřilo jogurtům s 8,6 g/100 g a poslední místo obsadily skyry – v průměru s 7,6 g/100 g. Nejnižší koncentraci bílkovin zaznamenaly přístroje u jogurtu Zott Jogobella Protein (6,9 g/100 g), ale stále jde o výrazně vyšší hodnotu, než jakou nabízí běžný jogurt. Vůbec největší nálož bílkovin nabídl v balení dezert Lidl/Pilos High Protein Quark Strawberry, a to 23,7 g. Naopak nejméně bílkovin naměřila laboratoř u výrobku z Bohušovické mlékárny Skyr islandská tradice jahoda – celkem 9,6 gramů v 130gramovém balení. Zmíněný bohušovický skyr se spolu s dalšími čtyřmi výrobky (Lidl/Pilos Skyr jahoda, Penny/Boni Skyr jahoda, Tesco Low Fat Skyr Strawberry a Bohušovická mlékárna Protein Jahoda) nevešel ani do tolerované 20% odchylky údajů uvedených na obalu. Všechny tyto výrobky tak získaly nedostatečnou známku, protože u nich došlo ke klamání spotřebitele.

Zdroj a kompletní výsledky v dTestu.

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

10 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

8
2

Voňavé jedlé květy trnovníku akátu

Věděli jste, že v některých zemích se květy akátu přidávají do pokrmů a používají se jako koření?
15
2

Slunovrat – začátek hojnosti, tepla a radosti

Blíží se letní Slunovrat, svátek zvaný Kupadla, období velmi magické a silné. Víte, co se děje na obloze, jak ho slavili naši předci a jak ho můžeme k léče...
2
8

Metafora

Máte rády metafory? Ja děsně 😂 Ještě teda miluju ironii, sarkasmus a černý humor, ale o tom třeba někdy příště. Dnes bych se s vámi ráda podělila o to, ja...
2
35

Bezdomovci aneb útěk z hotelu (4.díl)

Tak tohle je Machico. Je vůbec první osídlenou částí Madeiry, právě tady totiž Portugalci v roce 1419 zahájili kolonizaci ostrova. A sem jsme se s Romanem ...
1
7

Až na vrcholky hor (6. díl)

…broukám si starou písníčku v duchu s Věrou Martinovou cestou na nejvyšší horu Madeiry třetí den naší dovolené. Jak si začnu zpívat, je to dobré znam...
1
15

Za krásami madeirských levád (7.díl)

Milý deníčku, to je zážitků, že si tu po čtyřech dnech připadám jako bych už byla z domova dva týdny. Dneska to byl den přesně podle mého gusta.