Sportujete? Tyto rostlinné potraviny obsahují nejvíce bílkovin

6
To, že na rostlinné stravě bez masa se nedají získat bílkoviny, je jeden z nejčastějších mýtů. I rostlinné potraviny jsou bohaté na bílkoviny a některé z nich dokonce obsahují všech 9 potřebných esenciálních aminokyselin. Sdílíme s vámi seznam těch, které jsou na proteiny nejbohatší, a které by (nejen) každý sportovec měl zařadit do svého jídelníčku.

Jak se tvoří bílkoviny

Potraviny obsahující všech 9 esenciálních aminokyselin:
– tofu
– sojové lusky edamame
– tempeh
– quinoa
– pohanka
– amarant
– chia semínka
– konopná semínka

Bílkoviny se tvoří propojováním 20 aminokyselin, z nichž 11 aminokyselin si naše tělo dokáže samo vytvořit. Těm říkáme neesenciální aminokyseliny. Těch zbylých 9, tzv. esenciálních aminokyselin, musíme tělu dodat ve stravě. Dle odborníků bychom měli konzumovat zhruba 0,8 g bílkovin na kg váhy.

Sportovci potřebují více bílkovin

Některé skupiny, např. aktivní sportovci, ale potřebují vyšší příjem bílkovin (tj. cca 1,3 – 1,8 g bílkovin na kg váhy), aby podpořili zotavení svalů zatěžovaných tréninkem. Pokud nejí živočišné produkty (a mezi vrcholovými sportovci a kulturisty je jich hodně!), musí si svůj jídelníček (jak jíst při sportu bez živočišných bílkovinvíce hlídat a zařazovat potraviny obsahující všechny esenciální aminokyseliny, anebo jednoduše potraviny kombinovat. Tj. například hrách a kroupy, čočku a celozrnný chléb, fazole s celozrnnou rýží, ovesnou kaši s mandlemi atp. Tím si zajistí bez problémů plnohodnotné bílkoviny pro své tělo.

TOP potraviny s nejvyšším obsahem bílkovin

1Tofu

2Tempeh

3Edamame sojové lusky

4Quinoa

5Amarant

6Seitan

7Čočka

8Černé fazole

9Cizrna

10Celozrnná rýže

11Oves

12Pohanka

13Mandle

14Hrášek

15Chia semínko

16Konopné semínko

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

6 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

  1. Jé, skvělý nápad, za ten jídelníček bych taky byla moc vděčná. Díky za tento článek, moc se hodí.

  2. Ajko pochopila jsem, že dost sportujete, měla bych námět na článek 😉. Vzorový jídelníček pro sportovce. Já vím zhruba svoji optimální váhu, když ji vynásobím bílkovinami, tak je toho docela dost, tak bych potřebovala vidět nějaký vzor….. Šlo by?

  3. Zobrazit všech 6 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKovbojské fazole s rýží
Další článek7 tipů, které byste měli vědět při vaření chřestu