Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Co si dáváme na gril? Sedm grilovacích tyčinek v testu.

Vypadají jako nedodělaný polotovar, ve skutečnosti jde o tepelně opracovaný masný výrobek. Jsou hotové bez práce, ale velká výhra to není. Obsahují grilovací tyčinky víc masa nebo soli?

Složení vám nikdo nezaručí

Test grilovacích tyčinek (1) se zabýval sedmi vzorky z českých, slovenských a rakouských závodů. Vyhláška kategorii grilovacích tyčinek neřeší, proto je pouze na výrobci, jaké bude jejich složení. V těch testovaných se objem masa pohyboval mezi 76 a 92 %, problém ovšem nastal při porovnávání naměřených hodnot s etiketou. Většina výrobků totiž nedokázala dostát tomu, co uvádí.

Podobně dopadly i tuky. Hned tři etikety neodpovídaly hodnotám z laboratoře. Ve dvou případech bylo tuku více, než bylo deklarováno, v jednom naopak výrazně méně.

Chuť se dohání solí a kořením

Grilovacím tyčinkám se nevedlo dobře ani na poli chuti. Odborníci si stěžovali hlavně na přílišnou slanost a kořeněnost. Masové výrobky obecně patří k významným zdrojům soli, grilovací tyčinky rozhodně nejsou výjimkou.

U těch nejslanějších stačí sníst jen dvě a máme naplněnou denní dávku soli!

Co byste v masové tyčince nehledali

Test se samozřejmě zabýval i dalšími složkami výrobků. Zaměřil se hlavně na ty, které bychom při domácí přípravě nepoužili, třeba bambusovou vlákninu, škrob, aroma, látky zvýrazňující chuť a dusitany. Asi není překvapením, že každý testovaný výrobek některou z nich obsahoval. Podívejte se sami na složení testovaných tyčinek.

Příbramská uzenina Grill menu masové tyčinky pepř
Složení: vepřové maso 75 %, hovězí maso 15 %, voda, bramborový škrob, dusitanová solicí směs (sůl, konzervant: dusitan sodný, jodičnan draselný), pepř 1,3 %, bambusová vláknina, stabilizátory (difosforečnany, trifosforečnany,), směs koření a extraktů koření, dextróza, antioxidant: erythorban sodný

Láďa Grileman Moravské gril klobásky
Složení: vepřové maso 61 %, hovězí maso 16 %, vepřové sádlo, vepřové kůže, voda, sůl, stabilizátory: E 250E 451, antioxidant: E 315, koření, extrakty koření, česnek, sušená zelenina (česnek, červená řepa), přírodní aroma, jedlé kolagenové střívko

Příbramská uzenina Grill menu Masové tyčinky BBQ
Složení: vepřové maso 75 %, hovězí maso 15 %, voda, bramborový škrob, dusitanová solicí směs (jedlá sůl, konzervant: dusitan sodný, jodičnan draselný), směs posypového koření 1,3 %, bambusová vláknina, stabilizátory (difosforečnany, trifosforečnany), směs koření a extraktů koření, dextróza, antioxidant: erythorban sodný

Jak to vidíme v Jíme Jinak

Není to příjemné čtení? Už jsme psali i o tom, jak nás podle studií průmyslově zpracované potraviny ničí. Není nad to připravit si vlastní dobrotu na gril ideálně bez masa, dopřát si zdravé koření přesně podle chuti a nepřehánět to se solí.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář