Možná máte chuť si odpočinout od všeho vaření a vychovávání děti a něco pěkného si přečíst. I na to se u nás pamatuje!

Kniha Literární monády je souborem úvah o literatuře, ukázek z knih všech žánrů, od Rychlých šípů až po Bibli, a představuje úplně nový pohled na vývoj evropské kultury. Vesmírné energie jin a jang tu slouží jako nástroj k pochopení zapeklitých textů a v jejich světle najednou všechno dává větší smysl. Přestože mají Literární monády (ve slangu jejich tvůrců Limonády) ambici stát se učebnicí pro novou dobu, hlavním záměrem bylo nabídnout dílo čtivé a poutavé, které bude bavit průměrně sečtělého čtenáře ne jen jako kniha o knihách, ale i jako kniha sama o sobě. Podle prvních reakcí na tuto žhavou novinku (vyšla 8. 11. 2016) se to podařilo měrou vrchovatou.

Jedna ze čtenářek řekla: „Já si knížky kupuju tak, že je otevřu na náhodné stránce, a když mě to chytne, tak to koupím. A tady mě chytla každá věta!“

Rozumí se, že v tomto pojetí, kombinujícím přístup západní i orientální kultury, nelze zapomínat ani na jídlo. Novinkou v literárním bádání je proto především vztažení kulturních epoch a jejich reprezentativních děl k převažujícímu způsobu stravování té doby. Některé dílčí eseje vyšly už ve zkrácené podobě v časopise Zrnění, pro většinu textů je to však premiéra.

Není vyloučeno, že se literární vědci této práci vysmějí. Jenomže stejným způsobem se vysmívají odborníci na výživu našemu stylu stravování. Takže když už jíme jinak, můžeme i číst jinak, ne?

A třešinka na dortu: nakladatelství Cherm poskytuje všem členům Klubu Jíme Jinak nebo předplatitelům Magazínu Zrnění slevu 20%!

Výhoda pro členy Klubu Jíme Jinak a předplatitele online Magazínu Zrnění

Klubáci a předplatitelé online Magazínu Zrnění mají na tento titul 20% slevu. Slevu uplatníte přímo na stránkách vydavatele při zadání objednávky.

Pro uplatnění 20% slevy zadejte při nákupu do poznámky slevový kód: [ přihlaste se ]

Více na www.cherm.eu

087_100

Ještě nemáte registraci? Získejte výhody.
REGISTROVAT ZDARMA

Jarní detox startuje: Otevíráme vstup do online programu

Pojďte si s námi vyčistit tělo, duši i bydlení.

 • Detoxikujeme tělo
 • Zhubneme bez hladovění
 • Naučíme se zdravě vařit
6x online video vaření a letos nová videa i jídelníček. Podívejte se na video. Prohlédnout

9 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Anotace v článku musí být napsaná s velkou nadsázkou, protože dlouhodobé půsty_ úplné i částečné vycházejí z křesťanství. Moje rodina na Slovensku drží jak vánoční tak velikonoční půsty s vyřazením živočíšních produktů a cukru, takže je to velký nesmysl. Krom toho úplně běžně nejí maso ve středu a v pátek. Nevím co praktikuje pán, který napsal článek…

 2. Ahoj, homeopatika nepoužívám, protože je k ničemu nepotřebuju, ale černou magii v tom nevidím, spíš placebo. Přesvědčivé důkazy o jejich účinnosti jsem zatím nedostal. Jestli se v tomhle oboru něco Bohu příčí, tak je to rozhodně spíš farmaceutická petrochemie než účinné látky zředěné na nepatrno. Ale ke zhlédnutí velmi doporučuju Homeopatickou kliniku: https://www.youtube.com/watch?v=HMGIbOGu8q0.

 3. Dobrý den, bohužel jako Vlaďka se nedostanu k článku o křesťanství. Z osobního hlediska by mně to moc zajímalo, zda Honza Jícha jako praktikující křesťan používá homeopatii a allternativní metody.Křesťanství ji neuznává a je to pro ni černá magie.

  • taky by mě to zajímalo…já osobně homeopatika nepoužívám…a myslím si, že když někdo něco kritizuje (třeba křesťané homeopatii), že na tom může být i kousek pravdy…vždy je potřeba mít relevantní informace…

 4. dobrý den, nejsem zaregistrovaný člen a nedostanu se k celému článku Křesťanství jinak I….chtěla bych se ale zeptat, proč dáváte do souvislosti křesťanství a stravu JJ, potažmo, proč si myslíte, že křesťané z lidí, kteří nejí maso vymítají ďábla? chápu, v okolí se vždycky najdou lidé (a můžou být mezi nimi i křesťané), kteří s námi nebudou souhlasit a budou si klepat na čelo , ale na druhou stranu, člověk, který žije a stravuje se jinak, než je běžné, musí počítat s tím, že si hold občas něco vyslechne…fakt je, že když jsem četla knihu Radost ze zdravých dětí, zrovna věci kolem jin a jang mi připadly trochu mimo naši evropskou kulturu a knihu jsem neodsoudila… tady jde přece o podstatu jídla a o to, naučit se vařit opravdu zdravé…náboženské vyznání přece kvůli tomu měnit nemusíme…ale možná je mé nepochopení o tom, že jsem nečetla článek celý…

  • Vlaďko je to přesně tak, anotace v článku je myšlena s nadsázkou a v článku je jen popsaná zkušenost Honzy Jíchy a víry. Vůbec to není myšleno, že byste měla měnit náboženské vyznání…..

  • Vlaďko, kdybyste článek četla, hned byste věděla. Článek od Honzy jsem v podstatě iniciovala já, protože se potkávám se spoustou lidí, kteří právě takto reagují. Honza je praktikující Křesťan a má to v hlavě srovnané, takže jsem se ho minulý týden ptala, jak je možné, že potkávám tolik Křesťanů, co se bojí jógy, homeopatik, bylinek a právě třeba zdravé stravy. A jestli by o tom nechtěl napsat. Takže napsal 🙂

 5. Zobrazit všech 9 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Honza Jícha
Autorem článku je Honza Jícha
Školením bohemista a hispanista, životními zážitky a směřováním spíše dřevorubec, spisovatel, scénárista, písničkář, gelototerapeut, cestovatel, průvodce, gymnaziální profesor, šéfredaktor Zrnění, lektor, překladatel a šťastný otec, který za vše, co je v něm dobré, vděčí kromě rodičů zejména své ženě Kláře.