Lněný čaj je výborným pomocníkem při detoxikaci těla, hubnutí a jakýchkoliv trávicích potížích od nadýmání, plynatosti, až přes zácpu. Jedinečný je také v těhotenství, kdy upravuje střevo a stolici a také pomáhá uvolňovat a zpružňovat pánevní vazy.
Ingredience
- 1 lžíce lněného semínka
- 0,5 l vody
Jak připravit vývar z lněných semínek
- Do hrnce dáme lžíci semínek.
- Zalijeme půl litrem vody.
- Vaříme 5-10 minut.
- Přecedíme přes sítko a popíjíme teplé.
Praktické
- čím více dáte semínek, tím hutnější a slizovatější dostanete nápoj. Když se dá semínek málo, je to nápoj velmi jemný, když se jich dá více, tak dosáhnete až pudinkové konzistence.
- Semínka můžete předem namočit, praktické je večer je namočit a ráno uvařit a vypít nalačno.
- Nápoj postupně houstne a vzniká šlem (sliz). Pokud vystydne, můžeme ho znovu zahřát, anebo nalijeme do termosky.
- Výborné při trávicích problémech, detoxu, očistě těla, hubnutí, a v těhotenství (upravuje hormonální systém, rytmus těhotenství a porodu, uvolňuje pánevní vazy, dodává pružnost, upravuje stav sliznice střeva a charakter stolice, přispívá k nastartování tvorby mléka).
Obměna
- Místo tmavého semínka můžeme dát i zlaté.
- Můžete si jej přisladit obilným sirupem nebo sladem, příp. medem.
Děti
- Tento nápoj je vhodný i pro malé děti.
Můžou se ta lněná semínka pak dál konzumovat, dát třeba do kaše? Myslím tím, jestli mají pak ještě nějakou výživovou hodnotu. Je mi líto je vyhazovat, byť na kompost. :-)
Můžou. A je to jedině dobře. 😉
Když jsem tohle pila před víc jak týdnem poprvé, přišlo mi to takové zvláštní… Teď se už večer vždy těším, že ještě před spaním musím namočit semínka, abych ráno měla lněný „čajík“. Dcera mi ho začala taky upíjet ☺️☺️
Existují nějaké informace o tom, že by konzumace většího množství lněného semínka (nenamáčeného, jen pomletého a zasyrova konzumovaného) mohla mít u některých lidí nějaké negativní účinky?
Evi, můžu se prosím zeptat, v kurzu bylo 0,3 vody a jedna lžička semínek ,
A tady je půl litru vody a dvě 2 LŽÍCE semínek …… já jen ze se z toho udělá s time velkým množstvím semínek doslova pudink 😂😂😂😂😂 je to tak správně ? Myslím tím ty dvě lžíce 😂😂😂🥲🥲 dekuju za odpověď
Joo, to by klidně mohy být i lžičky 😃 Já teda dávám ty lžíce, protože holky to mají rády husté (říkají tomu provázkový čaj a baví je, jak se to táhne), upravím na lžíci, ať je to pro všechny přijatelné 😉
Já se chci zeptat – v reptu se to dává do půl litru vody, nicméně tolik se mi teď do břicha nepodaří naráz nacpat kvůli miminku. Pokud si dám tedy nápoj následně do termosky, kdy ho mám popíjet? Mezi jídly? Nebo je to jedno?
Klidně si udělej jen hrneček – namoč lžičku a ráno povař. Nebo, jak píšeš, dej do termosky a popíjej, před porodem je to ideální „mazadlo“ pro porodní cesty, zdravé střevo a celkovou pohodu ;-)
Dobrý den, je rozdíl mezi zlatým lněným semínkem a tím tmavým? Zdá se mi, že to tmavé udělá sliz a to světlé skoro vůbec. Děkuji předem za odpověď, Iva
Dobrý den Ivo, mezi zlatým a hnědým semínkem není žádný rozdíl, co se týče výživového hlediska. Rozdíl je v chuti, zlaté je o něco jemnější a k oříškové chuti hnědého je v tom zlatém navíc cítit máslová. Já mám momentálně doma to zlaté a rozdíl v tvorbě slizu jsem nepozorovala. Zkuste ho nechat déle namočené nebo ho jemně pomelte, pokud byste chtěla více slizovitou konzistenci např. při použití místo vejce.
Děkuji za odpověď
Dobry den, mam 3 mesacne babatko a malo mlieka. Mozem jeho tvorbu podporit aj teraz pri kojeni tymto napojom z lanoveho semienka? Ak ano, ako casto ho mozem varit? Dakujem :-)
Dobrý deň, mne tie povarene semienka celkom chutia , môžu sa jesť ? Ja som ich doteraz len zaliala vriacou vodou a nečakala postáť. Ďakujem
Jasne my je třeba dáváme do obilovin nebo různých teěst ;) Ale můžete je sníst i tak.
Dobrý den, při přípravě tohoto nápoje se tedy semínka nemusí namáčet a drtit?
Drtit netreba a macet se muze. Ja namocim vecer a varim rano.
Dobrý večer, jak často tohle doporučujete pít? Děkuji
Při potížích denně ráno, v těhotenství druhou polovinu denně až do porodu.