Domů > Magazín > Zdraví

Obézním lidem se zmenšuje mozek. Ukázala nová studie

Přebytek tělesného tuku je předzvěstí vážných zdravotních problémů – jak diabetu, srdečních chorob, artritidy, tak také rakoviny. To ale není všechno. Studie ukázaly nové šokující zjištění. Obezita způsobuje také zmenšování mozku. To způsobuje větší riziko psychických problémů – například demence.

Mozek se zmenšuje ne kvůli věku, ani kvůli genetice, ale kvůli obezitě

Výzkum, publikovaný Americkou akademií neurologie (American Academy of Neurology), srovnával index tělesné hmotnosti (BMI), obvod pasu a celkový poměr tělesného tuku se snímky z magnetické rezonance mozku (MRI) u 9 652 osob. Z této skupiny osob mělo 19 % buď nadváhu, nebo obezitu. Podle MRI vyšetření této skupiny měli pacienti s nejvyšším BMI a obvodem pasu (tj. obézní) také nejnižší objem šedé hmoty mozkové. Výzkumníci přihlíželi i k dalším faktorům, které ovlivňují hmotnost mozku, včetně úrovní fyzické aktivity, vysokého krevního tlaku, kouření a věku. (1)

Šedá hmota mozková…
– Obsahuje většinu nervových buněk, které jsou spojeny s fyzickým pohybem, koordinací a sebeovládáním.
– Může snad zmenšený mozek za to, že se obézním lidem nechce pohybovat se a tzv. “zůstat ve formě”?

Studie dospěla k závěru: „Kombinace zvýšeného BMI a obvodu pasu může být důležitým rizikovým faktorem pro atrofii (zmenšení) šedé hmoty mozkové.“ (1)

Menší mozek způsobuje impulzivní chování a zhoršuje paměť

Když se orbitofrontální kortex (tj. kousek mozkové kůry přímo nad očima, která se účastní vědomí, motivace, zpracovávání emocí, morálního úsudku, schopnosti empatie – a hraje zásadní roli v sebeovládání) zmenšuje, člověk se stává impulzivnějším a to vede k nekontrolovanému kolotoči nevhodných stravovacích návyků. Jak se tuk v těle hromadí, uvolňují se také hormony vyvolávající zánět, který brzdí mozkové buňky a zhoršují paměť. (1)

Jak ochránit mozek

  • Vyhněte se toxinům, zejména hliníku (hliníkové nádobí, plechovky, deodoranty, alobal, očkování aj.). Hliník má tendenci se hromadit v mozku a ničí jeho nervové buňky.
  • Zařaďte omega3 mastné kyseliny. Z rostlinných zdrojů jsou to zejména lněná semínka (je třeba je rozemlít na mouku, aby je tělo vstřebalo; můžete je třeba nasypat do polévky), chia semínka, konopná semínka i vlašské ořechy.
  • Jezte houby. Houby jsou další třídou potravin, které podporují nervové buňky. Klasické i medicinální houby (chaga, reishi, cordyseps aj.) velmi prospívají mozku.
  • Přidejte do stravy potraviny s obsahem flavonu, které zlepšují paměť a náladu. Obsahuje ho ovoce a zelenina, velké množství je například v petrželi a celeru.
  • Sportujte. Choďte na procházky nebo si najděte sport, který vás bude bavit.
  • Zařaďte potraviny, které jsou dobré pro mozek.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

18 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

12
3

Rodiče pozor – počet obézních dětí roste i u nás

Každé čtvrté dítě v ČR trpí nadváhou, každé sedmé obezitou a přibývá i dětí s monstrózní obezitou. Kde to všechno začíná a co všechno může váhu dítěte ovli...