Domů > Magazín > Zdraví

Obézním lidem se zmenšuje mozek. Ukázala nová studie

Přebytek tělesného tuku je předzvěstí vážných zdravotních problémů – jak diabetu, srdečních chorob, artritidy, tak také rakoviny. To ale není všechno. Studie ukázaly nové šokující zjištění. Obezita způsobuje také zmenšování mozku. To způsobuje větší riziko psychických problémů – například demence.

Mozek se zmenšuje ne kvůli věku, ani kvůli genetice, ale kvůli obezitě

Výzkum, publikovaný Americkou akademií neurologie (American Academy of Neurology), srovnával index tělesné hmotnosti (BMI), obvod pasu a celkový poměr tělesného tuku se snímky z magnetické rezonance mozku (MRI) u 9 652 osob. Z této skupiny osob mělo 19 % buď nadváhu, nebo obezitu. Podle MRI vyšetření této skupiny měli pacienti s nejvyšším BMI a obvodem pasu (tj. obézní) také nejnižší objem šedé hmoty mozkové. Výzkumníci přihlíželi i k dalším faktorům, které ovlivňují hmotnost mozku, včetně úrovní fyzické aktivity, vysokého krevního tlaku, kouření a věku. (1)

Šedá hmota mozková…
– Obsahuje většinu nervových buněk, které jsou spojeny s fyzickým pohybem, koordinací a sebeovládáním.
– Může snad zmenšený mozek za to, že se obézním lidem nechce pohybovat se a tzv. “zůstat ve formě”?

Studie dospěla k závěru: „Kombinace zvýšeného BMI a obvodu pasu může být důležitým rizikovým faktorem pro atrofii (zmenšení) šedé hmoty mozkové.“ (1)

Menší mozek způsobuje impulzivní chování a zhoršuje paměť

Když se orbitofrontální kortex (tj. kousek mozkové kůry přímo nad očima, která se účastní vědomí, motivace, zpracovávání emocí, morálního úsudku, schopnosti empatie – a hraje zásadní roli v sebeovládání) zmenšuje, člověk se stává impulzivnějším a to vede k nekontrolovanému kolotoči nevhodných stravovacích návyků. Jak se tuk v těle hromadí, uvolňují se také hormony vyvolávající zánět, který brzdí mozkové buňky a zhoršují paměť. (1)

Jak ochránit mozek

  • Vyhněte se toxinům, zejména hliníku (hliníkové nádobí, plechovky, deodoranty, alobal, očkování aj.). Hliník má tendenci se hromadit v mozku a ničí jeho nervové buňky.
  • Zařaďte omega3 mastné kyseliny. Z rostlinných zdrojů jsou to zejména lněná semínka (je třeba je rozemlít na mouku, aby je tělo vstřebalo; můžete je třeba nasypat do polévky), chia semínka, konopná semínka i vlašské ořechy.
  • Jezte houby. Houby jsou další třídou potravin, které podporují nervové buňky. Klasické i medicinální houby (chaga, reishi, cordyseps aj.) velmi prospívají mozku.
  • Přidejte do stravy potraviny s obsahem flavonu, které zlepšují paměť a náladu. Obsahuje ho ovoce a zelenina, velké množství je například v petrželi a celeru.
  • Sportujte. Choďte na procházky nebo si najděte sport, který vás bude bavit.
  • Zařaďte potraviny, které jsou dobré pro mozek.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

1

Toto všechno s námi dělají moderní potraviny

Zaměřili jsme se na 7 nejčastěji konzumovaných moderních vynálezů potravinářského průmyslu a jaké mají dopady na naše tělo! Nejíte je náhodou také?
1
10

Levná léčba deprese i demence. Hýbejte se!

Cvičení není dobré jen pro budování svalů a vytrvalosti. Studie ukazují, že kromě toho fyzická aktivita také podporuje růst mozkových buněk, zlepšuje konce...

Nudlová miso polévka Husťačka. Nabitá omega3 mastnými kyselinami

Máte rádi husté omáčky? Pak budete stejně jako my nadšení z této husté nudlové polévky. Navíc je plná tolik potřebných omega 3 mastných kyselin.

Špičková polévka ze špiček

Tyhle malé voňavé houbičky na zahradě či na poli kdekdo přejde, protože je považuje za prašivky. Jaká škoda! Krásně voní, jsou lehce stravitelné a z obyčej...
4
3

Rodiče pozor – počet obézních dětí roste i u nás

Každé čtvrté dítě v ČR trpí nadváhou, každé sedmé obezitou a přibývá i dětí s monstrózní obezitou. Kde to všechno začíná a co všechno může váhu dítěte ovli...
14
3

Neuvěříte, co vám v břiše udělá čínská nudlová polévka!

Pokud jde o rychlé, levné a chutné jídlo, instantní nudlové polévky jsou stále nejoblíbenějším řešením, jak zahnat hlad. V roce 2018 je konzumovala téměř 1...