- 1 hrnek uvařených červených fazolí (nejlépe fazole červená ledvina)
- 1 cibule
- 1 červená řepa
- 1 malá mrkev
- 1 malá petržel
- 1 šálek dýně
- 1 šálek bílého zelí
- špetka soli
- olej
- koření: 1 bobkový list, 3 kuličky nové koření (můžete přidat také hřebíček a celý pepř či jiné podle vašich zvyklostí)
- 1 litr horkého vývaru z fazolí (případně zeleninový vývar nebo voda)
- 2 stroužky česneku
- na dochucení: umeocet a sojová omáčka
Recept na boršč bez masa
- Začneme tím, že uvaříme fazole a nevylijeme z nich vodu. Dá naší polévce ten správný “borščový” šmak. Pokud není voda a máme jen fazole z předchozího vaření nevadí, ohřejeme zeleninový vývar. Když ani ten není, začneme vařit vodu.
- Dále pokrájíme zeleninu. Cibuli a zelí na proužky, mrkev a petržel na drobné kostičky, dýni na větší, bude nám nahrazovat chuť brambor. Červenou řepu nastrouháme na hrubo.
- Na lžíci oleje orestujeme cibuli se solí a po chvíli restování přidáme ostatní připravenou zeleninu. Restujeme několik minut, aby se lehce opekla a zavoněla, pak přidáme vodu z fazolí/vývar a uvařené fazole. Přidáme koření a přiklopíme. Teď máme čas jít dělat něco jiného, dokud se zelenina neuvaří do měkka.
- Bude to trvat cca 20 minut. Nám doma chutná už takto uvařená nedochucená. Začátečníkům bude ještě více chutnat, když přidají trošičku sojové omáčky a umeocta.
Praktické
- Jelikož je polévka uvařená hlavně ze zeleniny, polévku raději sníme a neskladujeme. Zelenina v ní obsažená začíná už po půl hodině oxidovat a během 2 hodin se stává pro tělo kyselinotvorná. Pokud si chceme vzít polévku do práce k obědu, nalijte jí ještě vařící až po okraj do termosky a zavřete. V tomhle stavu si zachová většinu prospěšných látek.
Jak obměnit bezmasý boršč
- Experimentovat můžete se zeleninou všeho druhu. Já ráda dávám na obměnu celer kořenový i řapíkatý, cuketu, taro brambor. Prostě podle toho, co máme doma.
- Luxusní punc a podobu s borščem podávaným v lepších restauracích docílíte přidáním kopečku kysaného rostlinného jogurtu na polévku a navrch ještě sekaný čerstvý kopr.
- Skvělá je i varianta, kdy místo umecota nakonec do polévky přidáte kysané zelí. Tuhle verzi zbožňujeme.
- A když nejsou zrovna uvařené fazole, můžeme dát do polévky uzený tempeh, seitan nebo uzené tofu. Tyto polotovary ještě více evokují chuť masa, na kterou jsme u klasického boršče zvyklí.
Děti a boršč bez masa
- Polévka je vhodná pro děti od 2 let.
- Pro menší děti by bylo potřeba ubrat sůl, olej, koření a dochucovadla, takže je snazší vařit jim jejich verzi polévky, klidně ze stejných surovin.
- Pro děti do roka využijeme jen zeleninu, pro děti starší použijeme z tohoto předpisu jen zeleninu a fazole a špetičku soli.
- Pro děti od 1,5 roku přidáme trochu oleje a orestujeme zeleninu. Dvouletým dětem dáme tuto polévku, ale pak teprve přidáme sojovou omáčku a umeocet.
PS: Zkoušíte recepty? Co se do toho pustit pořádně?
Co si 8 týdnů vařit podle připraveného zdravého jídelníčku? Začínáme podzimní detox. Spravíme si postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci jídelníčky pro detox.
Komentáře
Výborný👍no nestíhala jsem, tak jsem chtěla udělat kroupový knedlík🤣dopadlo to tak ,že jsem kroupy zamíchala do boršče,zatím se mi těžko odhadují porce, takže povinně celá rodina která je v dosahu jí přebytky, všem jídla velice chutnají a když jsou doma, tak se shání co že dobrého jsem udělala. Děkuji jste skvělí
Výborná polévka na zahřátí v tomto podzimním období. Okyselena lžící kimchi (kvašené zelí s mrkví). Děkuji.