S prvními zkušenostmi ze zahradničením na malé zahrádce, jsem se vrhla s nadšením do dalšího roku. A jak to dopadlo?

Po první úrodě, kdy mi v podstatě samo, skoro bez mé péče, vyrostlo spoustu jedlé zeleniny a ovoce, jsem měla velké plány, co vše chci na zahrádce mít. Také jsem si ujasnila koncept toho, jak naložím s celými 180 m2 plochy, kterou mám k dispozici. Věděla jsem, že určitě chci mít jedlou zahrádku a chci tu mít také dostatek místa pro hry dětí, pikniky a třeba jen lehnutí si do trávy. Miluji zelené natě a bylinky, mám ráda rybíz, angrešt, jahody a borůvky. Určitě chci pěstovat několik druhů zeleniny. U té budu zkoušet, které se daří a které ne. Hrášek, cukety, dýně, okurky, kapustičky a rajčata se osvědčily, takže ty určitě zůstanou. A také kompost. Ten mě opravdu baví a mám ho čím krmit.

Borůvky a rybíz

Už na podzim jsem si koupila dvě kanadské borůvky a chtěla je zasadit do země. Naštěstí mě máma včas upozornila, že borůvka potřebuje kyselou půdu a že je potřeba vykopat velkou část zeminy a dát místo ní rašelinu, aby se borůvce dařilo. Jenže já mám zahrádku přímo nad garážemi, kde je pouze 30 cm půdy. A tak jsme se s tátou brzy prokopali až na dno. Udělali jsme proto co nejširší výkop, nasypali rašelinu a borůvky zasadili. Ze dvou vydržela pouze jedna. Čím to bylo nevím, ale i ta jedna plodí naprosto úžasné plody, takže si ještě určitě nějakou pořídím, protože borůvky by měly být kvůli opylení vždycky alespoň dvě.

Rybíz už byl jednodušší, koupila jsem pro začátek jen červený. Vykopala díru, přidala kompost a zasadila. Na podzim jsem ještě přikoupila černý a bílý rybíz.

2016 – snažím se sázet včas

Na jaře už jsem byla trochu chytřejší a snažila se zasít zeleninu včas, ale to jsem ještě netušila, že se dá sázet dávno před zmrzlými, protože jsou druhy zeleniny, kterým mrazíky nevadí. Prostě je pořád co se učit.

Jako první jsem v květnu zasela pohanku. Přála jsem si mít jarní výhonky do salátu a také mě zajímalo, jak rostlina pohanky vypadá. Samozřejmě jsem ji nestíhala včas sklízet, takže většina mi vykvetla a dozrála. Ještě doteď mi různě v trávníku roste pohanka a tak jsem zažila permakulturu samosetí přímo v praxi. Stejným procesem prošel i hrášek, který nám chutnal jen čerstvý, jakmile se vysušil, sám se zasázel a vyrostl znovu.

Jahodový záhon

Jelikož miluji jahody, ale ty přímo ze záhonu, ne ty bez chuti z obchodu, rozhodla jsem se založit si vlastní jahodový záhon. A to byla výzva. Po poradě s několika zkušenějšími pěstiteli, jsem zvolila pěstování na tkané folii. Výhody byly velké, nemusí se plít, zemina se nevysuší, jahody na tkané folii nehnijí. S kamarádem jsme natáhli folii, vystříhala jsem pečlivě otvory do folie, zasadila jahody, přihrnula je kompostem a těšila se na první úrodu. Musím říct, že na to, že jahody byly prvničky, byla úroda veliká. Jahody chutnaly naprosto skvěle a na podzim obrostly spousty nových výhonků, jenže to jsem ještě nevěděla co s nimi.

Zelenině se také daří

Samozřejmě se jsem zasadila ještě hrášek, ředkvičky, cukety, dýně, kedlubny, pár salátů. Bohužel se mi nepodařilo sehnat sazeničky kapusty ani kadeřávku a tak jsem semínka zasela přímo do země. Ty nevzešly a tak jsem udělala ještě jeden pokus na podzim. Jaké bylo moje překvapení, když mi v zimě vyrostl jeden krásný kadeřávek, který mě zásoboval svými zelenými listy celou zimu.

Překvapilo mě, jak některé rostliny, které na zimu skoro zmizely, na jaře samy obrostly. Třeba libeček, najednou vyrazily mladé výhonky a za chvíli mi neuvěřitelně obrostl. Stejně tak máta, tak se rozmnožila natolik, že jsem jí musela ze záhonu vytrhat. Jenže byla natolik drzá, že mi prorostla skrz záhon až na trávník, kde ji sekám sekačkou a nadšeně čuchám tu vůni, která mi připomíná mochito.

Komplikovaná rajčata

Jelikož se kromě sázení a občasného zalití o rostliny nestarám, netušila jsem, že se musí rajčata zaštipovat. Rostlina se jinak příliš rozvětví a plodí méně. Když mi máma vysvětlila, že musím zaštipovat podpažníky, snažila jsem se o to, ale nějak jsem to asi úplně nepochopila, takže i přes moje zaštipování, se utvořilo několik hlavních stonků a rajčata se napůl plazila po zemi, i když měly svoje tyčky. Rajčata jsou na mě prostě moc komplikovaná.

Kompost je moje vášeň

K plastovému kompostu, který tady už byl od původního majitele a který jsem naplnila během pár měsíců, jsem si sehnala ještě jeden. Nadšeně jsem do něj dávala všechny zeleninové zbytky a odřezky z kuchyně. Kompost má rád pestrost a tak jsem odřezky ze zeleniny prokládala posekanou trávou, shrabaným listím z dubů, co nám padají na zahradu, hlínou z přesazovaných kytek a i kukuřičnou podestýlkou od naší želvy. A protože má být mokrý, občas jsem ho prolila vodou.

Když jsem kompost dole otevřela, byla jsem nadšená, jaká krásná a kyprá hlína se sama vytvořila. Novou hlínu jsem použila do truhlíků a doplnila s ní záhony. Jsem upřímně nadšená, jak krásně se dají zužitkovat veškeré věci ze zahrádky i z kuchyně. Nerada zbytečně vyhazuji a tento koloběh využití odpadu, mi dává obrovský smysl. A jako odměnu mám zadarmo spousty kvalitní zeminy. Příští rok plánuji zrušit plastové komposty a pořídím si dva nové, dřevěné a otevřené. A jsem zvědavá, kolik hlíny se mi mezitím samo vyrobí.

Zima mě zaskočila

Podzim byl pro mě dost pracovně náročný, k tomu dvě děti, domácnost a vůbec jsem se nestihla o zahradu postarat, ani sklidit všechnu úrodu. První sníh mě zaskočil, ale na druhou stranu skryl všechny nedodělky a zahrada vypadala s bílou pokrývkou krásně. Na jaře jsem ale měla co dělat, abych dohnala vše, co jsem nestihla.

Další rok budu zase chytřejší

Když bych shrnula své zkušenosti z druhého roku, už vím, čemu se mi tu daří a čemu ne. Také vím, že zahrada je vývoj, že je pěkné mít nějaké plány, ale že s nabytými zkušenostmi, se moje plány budou ještě mnohokrát měnit.

Co vím ale jistě je to, že si pořídím dva dřevěné komposty a budu kompostovat. Možná i tři.

Kromě běžné zeleniny a bylinek, chci určitě mít kadeřávek a kapustu, která vydrží celou zimu. A také začnu sázet příští rok mnohem dřív. A jak to dopadlo další rok vám řeknu zase příště.

Začínající zahrádkářka – 1.díl

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Zlepšily se mi oči (Radmila)

Radmila: Oči mám stále jasnější, mám z toho radost.

I když jsem hřešila, mám 3 kilča dole (Milena)

Milena: Dobrý den, ráda bych celému týmu ze srdce...

Zdravotní problémy i kila jsou pryč, mám energie na rozdávání (Jitka)

Jitka: Ahoj děvčata, v březnu chřipka doprovázená zahleněným kašlem,...

Mizí kila i centimetry a mám více energie (Jarmila)

Jarmila: Zdravím Vás všechny. Právě jsem dokončila kurz Hubneme...

Nechutná mi sladké: to jsem ani nemyslela, že se někdy stane

Katchenka: Velkou inspirací na to, co vařit, mi jsou...

8 kg dole a výsledky rozboru krve výborné (Lenka)

Lenka: Ahoj Evi, moc děkuji za výborné recepty a...

Zachránili jste mi zdraví

Veronika: Adventní půst nevyšel aneb jak se to nemá...

Operace žíly není třeba a menstruační bolesti jsou pryč (Jana)

Jana: Milá, nejmilejší Evi, má žíla je ve velice...

Smysly se začaly zbystřovat a tělo odlehčovat (Renata)

Renata: Ahoj, při pročítání mnoha komentářů mám potřebu vám...

Krevní testy vyšly skvěle (Vanda)

Vanda: Na stravě dle Jíme Jinak jsem už rok...

Manžel, velký masožravec, vidí, že mu omezení masa prospívá

Stramis: Já vařím podle JJ od listopadu, teď mám...

I přes sníženou funkci štítné žlázy krásných 7 kg dole (Oksana)

Oksana: Zdravím všechny krásky blízké i vzdálené. Holky jde...

Měníte mi život k lepšímu

Pája: Ahoj, moc díky, v 50 mi měníte život...

Zbavila jsem se závislosti na kávě (Dana)

Dana: Ahoj všem. Tak se mi zdá, že se...

Konečně po všech nezdarech našla (Veronika)

Veronika: Na luštěniny jsem si zvykla téměř hned, ty...

Moje telo krochkalo blahom (Ľubica)

Ľubica: Ahojte, srdečne Vás pozdravujem a želám všetko naj....
  1. Krásně napsáno, držím palce při dalším pokračování, Heli. Vše je vývoj, člověk se pořád učí, zejména od přírody se nejvíce člověk naučí zkoušením a pozorováním při dodržení symbiozy s přírodou.

    • Děkuji, přesně tak. Vždy mě fascinovala příroda, jak to vše dokonale na sebe navazuje…A při pěstování to získává další rozměr :). Momentálně mě fascinuje kompostování.

  2. Heli, máte to moc pěkné, takové urovnané:)) Kadeřávek je skvělá zelenina, jen ji rádo napadají molice. Přeji Vám, ať máte ze zahrady jen samou radost.

    • Děkuji, kadeřáveky mám letos tři a molice naštěstí žádné. A ta lahoda mít ho pokaždé kousek čerstvého v polévce:).

  3. Zobrazit všech 6 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekFestival Země na talíři – v září v kině
Další článekMiso polévka s řepou a fazolkami