Domů > Magazín > Hubnutí

6 kroků, jak se připravit na jarní detox

Víte, jak se připravit na jarní čistící kúru?

Nalaďte se na detox

Nemá cenu pouštět se do jakékoli formy půstu či detoxu s pocitem, že to bude dřina, že to nezvládnete nebo že teď budete trpět. Nebude vás to těšit, budete skutečně trpět a nejspíš to brzy vzdáte. Prostě to nebude fungovat. Jestli chcete změnit jídelníček a dát tělu prostor se vyčistit, udělejte to s chutí, s radostí, těšte se na to. Pak to má i ty správné účinky.
Moje oblíbená formulka při půstu je “Čistím se, mám radost.” Není mi pak špatně, nebolí mě hlava, nemám hlad, šílené chutě apod. ani při úplňkovém půstu o vodě. Naopak jsem plná energie, klidně uvařím rodině a skutečně si užívám, že nemusím jíst. Se stejným nábojem je potřeba jít i jarního detoxu. Klidně si dejte pár dní na psychickou přípravu. Naplánujte si den, kdy začnete, do diáře a těšte se na něj.

Udělejte si vlastní verzi Masopustu

Naši předci začínali jarní půst Masopustem, oslavou, na které se hodně jedlo. Zejména pak maso, které se do Velikonoc vynechávalo nebo bylo jen na neděli. Součástí vaší přípravy může být také takové symbolické “rozloučení se” s oblíbenými jídly nebo nápoji, o kterých víte, že do detoxu nepatří. Forma je zcela na vás. Zajděte s kamarádkou do cukrárny a dejte si dezert a kávu, které plánujete během očisty vysadit. Můžete to zdokumentovat jako “den, kdy jsem skončila s cukrem”. Nebo si zajděte s manželem na steak a víno do vaší restaurace. Jídlo si užijte a sebe připravte na to, že další takovou dobrotu si dáte až po detoxu. Pokud na ní vůbec ještě dostanete chuť. Účastníci našich programů totiž často během detoxu přestanou mít chuť na kávu, sladké, maso apod.

Připravte si svou motivaci

Abyste ve slabých chvilkách nehodili svoje odhodlání za hlavu, je dobré si připravit různé pojistky pro udržení motivace. Sepište si svoje důvody, proč si chcete dát detox. Chcete se zbavit přebytečných kilogramů? Zlepšit pleť? Zbavit se zahlenění? Zbavit se migrén či bolestí zad? Ať je to co je to, napište si to v pozitivní formulaci (jsem štíhlá, mám čistou pleť, mám volný nos, mám spoustu energie) a dejte si to na oči. Nejlépe na ledničku. A pokud máte fotku, na které máte dobrou váhu či pleť, dejte ji k tomu taky. Já mám v pracovně tuhle svoji fotku před a po stále na očích.
I vy se vyfoťte a změřte před detoxem – postavu ve spodním prádle z boku a zepředu, stejně jako obličej. V průběhu detoxu pak můžete s radostí pozorovat každý týden pokroky, které začnou být vidět. A když ty změny uvidíte, bude vás to bavit a nebudete mít pocit, že si zbytečně něco odpíráte nebo trpíte pro nic za nic.

Připravte  kuchyň

Dojezte zásoby a už nekupujte potraviny, které nechcete během očistné jarní kúry jíst. Moje oblíbené heslo je: “Nemáš – nesežereš.” Když přijde slabá chvilka (a ona přijde) tak narazíte ve špajzu maximálně na jablko nebo rozinky Ale bude-li tam čekat tabulka čokolády, balík sušenek a pytlík čipsů, bůh ví, jak to dopadne. Takže pryč se vším pokušením. Eliminuje to případné selhání v plánu a nehorázné obžerství.
Pokud běžně nejíte tak, jak se chystáte jíst během detoxu, nakupte si zdravé suroviny a udělejte si na ně v kuchyni místo. Ať je máte hezky po ruce.

Přípravte své okolí

Pokud nežijete sami, bude potřeba informovat zbytek rodiny, že se během následujících týdnů chcete dát do pořádku a že je prosíte o podporu. Možná se někdo rád přidá (kdo nepotřebuje pročistit, že?) nebo se s nimi alespoň domluvte, aby vám do toho nemluvili a vaše oblíbené nezdravosti vám nekupovali, nenosili, ani je před vámi nejedli. Počítejte s tím, že vás bude kdekdo zrazovat. Všichni totiž potřebujeme dát občas trávení volno, ale zdaleka ne všichni jsme toho schopni. A ti neschopní to často závidí a nepřejí těm odvážnějším. Proto všechny ty nevyžádané rady a zlehčování. Nenechte se odradit ani otrávit. Dělejte to pro sebe, ne pro ně.

Začněte!

Máte jasno v tom, proč se chcete vyčistit? Víte, co budete během detoxu jíst a máte to připravené? Rodina ví, že teď máte svůj plán a respektuje to? Tak začněte! Je tu nový biologický rok, nový začátek a vše vám hraje do karet. Na jaře se tělo čistí samo a dobrovolně, stačí ho v tom podpořit. Letos už to nekodládejte!

Chcete do toho jít s námi?

Náš program začíná v pondělí 25.2. 2019. Můžete se přidat a využít prověřený program s připravenými nákupními seznamy a jídelníčky na 6 týdnů, s natočenými vybranými video recepty a s online poradnou. V Jarní očistě se kromě zdravého jídelníčku věnujeme také účinným detoxikačním metodám, které podpoří očistu organismu, a společně uklízíme. Každý sám za sebe také může pracovat na osobním rozvoji. Můžete dát do pořádku nejen postavu a trávení, ale také domácnost a svoji hlavu.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Dobrý den, lze se do kurzu stále zapojit (jako jarní očista před Velikonocemi)? Snažím se nakupovat bez obalu, zahrnují Vaše recepty hodně cizokrajných potravin, které se takto nedají sehnat? Obsahují i bylinky – čaje a bylinkové pokrmy?

Děkuji předem za odpověď.

děkuji :)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

30

4 vánoční pasti, které kazí štíhlou linii. Jak na ně?

Celý rok se snažíte jíst zdravě a držíte si štíhlou linii, ale během svátků každý rok přiberete? Víme, proč to je! Čekají na nás 4  nenápadné pasti. Porad...
27
35

Program Jarní očista za týden začíná!

Příští pondělí startuje oblíbený jarní program určený na detoxikaci organismu, ve kterém se naučíte zdravě vařit podle připravených jarních jídelníčků a vi...