Nigella sativa – černucha setá je bylina patřící do čeledi pryskyřníkovité (Ranunculacea). Její semena se nazývají černý kmín, ve skutečnosti však nemají nic společného se skutečným kmínem.
Chutná i léčí
Tato bylina, pocházející ze Střední Asie, se díky svým vlastnostem a chemickému složení používá jak v potravinářském, tak ve farmaceuticko-léčebném oboru. Od starověku se černucha používá v lidovém léčitelství k léčbě meteorismu (nadýmání a plynatost), onemocnění dýchacích cest a k léčbě kožních onemocnění, jako je ekzém, dermatitida a spálení sluncem.
Esenciální olej z Nigella sativa se skládá ze sacharidů (35%), rostlinných olejů (35-45%), Omega 3 a Omega 6 tuků (triglyceridů a regulátorů LDL), bílkovin (20%), éterického oleje (0,5-1,5%), stopových prvků a enzymů.
Černý kmín v kuchyni
V kuchyni se díky své silné chuti, která připomíná směs ořech-cibule-pepř, používá při pečení chleba, jako přísada některých dezertů, ale také jako koření pro zeleninová jídla (v Indii a Pákistánu se používá jako mleté koření na stejné úrovni jako pepř a sůl). Pro zvýraznění chuti je vhodné semena před použitím opražit.
Výluh ze semen (louhujeme v horké vodě) je skvělým pomocníkem při potížích s trávením.
Za zmínku stojí také fakt, že je to jedna z mála rostlin, která obsahuje všech 9 esenciálních aminokyselin. A nejen to. Obsaženy jsou v ní i omega 3-6 mastné kyseliny, vitamíny skupiny B a minerály, jako je selen, železo, vápník, sodík, hořčík, zinek a draslík.
Poklad pro naše zdraví
Byla nalezena v hrobce egyptského faraona Tutanchamona z doby před 3 300 lety. V arabských kulturách je známá jako Habbatul barakah, což znamená „požehnané semeno“. Říká se, že Mohammed o ní prohlásil, že “dokáže uzdravit všechno kromě smrti“. Ve skutečnosti bylo v biomedicínské literatuře potvrzeno mnoho zdravotních přínosů, které byly této rostlině přisuzovány. Od roku 1964 bylo publikováno 526 studií prokazujících vlastnosti, které příznivě ovlivňují širokou škálu nemocí a dysfunkcí. Působí jako širokospektrální antibiotikum při bakteriálních a virových onemocněních. Stimuluje imunitní systém, likviduje střevní parazity, podporuje činnost žaludku, jater, střev a slinivky břišní. Má vliv na zpomalení růstu nádorových buněk a doporučuje se jako prevence rakoviny. Kromě toho například snižuje krevní tlak, hladinu cukru v krvi, pomáhá při dýchacích potížích, souvisejících s astmatem a alergiemi.
Upozornění: Těhotné ženy, zejména v prvních měsících těhotenství, by neměly užívat výtažky z černuchy nebo používat olej z ní vyrobený, protože účinné látky v ní obsažené mohou způsobit kontrakce dělohy.
V indické kuchyni nesmí chybět
Tak proč si toto voňavé semínko nezařadit do jídelníčku? Perfektní je v menším množství – je velmi aromatická, ve chlebu, v plackách a hlavně v různých indických receptech. V mé spíži má své stále místo. Indická kuchyně bez černuchy pro mě neexistuje. Indické chleby a hlavně mix koření, které si můžete připravit i doma, mají s černuchou prostě jiný šmrnc.
Naše oblíbené recepty s černuchou:
Komentáře
Dobrý den, píšete, ze má i antiparazitalni účinky. Můj syn (3,5 roku) má poměrně často ve stolici nejspíš roupy. Tabletku od doktorka nefunguji dlouhodobě. Dalo by se to pro něj použit? Jaké by bylo dávkování? Mockrát děkuji! Veronika Horká
Ano, občas si kupujeme olej. Jen bych dodala k upozornění, že opatrní by měli být i lidé užívající léky na ředění krve.