Domů > Jak začít > Základní suroviny > Dochucovadla

Kardamom zelený

Chtěla bych vám představit další koření, které nechybí v mojí kuchyni. Pokud milujete indická jídla, určitě víte o čem mluvím. Král koření: kardamom.

Vzácné koření kardamom

Kardamom (Elettaria cardamomum) je druh tropické rostliny z čeledi Zingiberaceae (stejná čeleď jako zázvor). Plody kardamomu jsou malé oválné lusky dlouhé asi 1 cm, světle zelené barvy. Skládá se ze tří vnitřních alveol, které obsahují malá černá semínka. Právě tato semínka v sobě ukrývají největší aromatický potenciál.
Kardamom je v Evropě známý již od dob Řeků a Římanů (používali jej k výrobě parfémů). V současné době je to třetí nejdražší koření na světě po šafránu a vanilce.

Chutný, voňavý i léčivý

Mezi jeho prospěšné vlastnosti patří schopnost pomáhat trávení, používá se proti bolestem žaludku a při střevních potížích.
Ájurvédská medicína používá kardamom při problémech s močovými cestami, ale také při kašli, chřipce a poruchách krevního oběhu. Vynikající je také proti bolesti zubů a zánětu dásní. Mezi vlastnosti kardamomu (není vědecky prokázáno) patří také to, že jde o koření spalující tuky.

Energetické hodnoty: 100 g kardamomu obsahuje 311 kcal, 10 g bílkovin, 70 g sacharidů, 7 g tuku a něco přes 20 g vlákniny.
Obsahuje vitamíny (A, B1, B2, B3, B6, C) a minerály jako mangan, vápník, draslík, zinek, železo, fosfor, hořčík a měď.

Pozor: Nadměrná konzumace kardamomu se nedoporučuje v případě těhotenství a kojení, v případě vředů a gastritidy a v kombinaci s aspirinem.

Kardamom v kuchyni

Kardamom se používá ve formě lusků, prášku nebo semen, Ideální je použít lusky (semena uzavřená v tobolce), které si udrží svou vůni déle. Proto kupujte kardamom v celku a melte si ho na poslední chvíli, jinak bývá opravdu vyčichnutý.
Semena kardamomu mají květinovou a citrónovou příchuť, svěží a štiplavou. Pokud ho přidáváte do jídla, pamatujte, že stačí opravdu málo. Je silně aromatický a pokud ho rozkousnete, tak je pěkně štiplavý.
V posledních letech se toto koření znovu objevuje v kuchyni, i když v Evropě ještě není široce používáno.
Existuje několik druhů kardamomu: zelená je nejcennější pro svou intenzivní a balzamickou vůni.

Kardamom je další koření, které mám vždy v kuchyni po ruce. Používám ho buďto v celku do curry a různých omáček a nebo mletý, do sušenek a dezertů. Můžete si ho přidat i do různých nápojů, do čaje nebo i kávy, či do smoothie nebo rostlinného mléka.
V galerii se můžete podívat na některá jídla, která by se asi bez kardamomu obejít nemohla. Prostě jsou druhy koření, které nejdou nahradit a které vašemu jídlu dodají tu správnou chuť. Komu chutná indická kuchyně, určitě kardamom zná velmi dobře.

Něco navíc

V knize Tisíc a jedna noc je kardamom často zmiňován jako afrodiziakální koření.
V Kašmíru nosí nevěsty na zápěstí semínka této rostliny jako symbol povzbuzující výživy, kterou nabídnou svým manželům.
Dočetla jsem se, že v Indii je rostlina kardamomu považována za tak choulostivou, že se jí můžou dotknout pouze ženské ruce.

PS: Pozor, zavíráme vstup do Jarní očisty!

Poslední šance. Pojďte kuchtit 🍲 skvělá a svěží rostlinná jídla 🌱, pochutnat si, pročistit si tělo a zlepšit náladu v prima partě 🤗. Naskočte s námi na 8 týdenní Jarní očistu. Jsme s vámi živě, pomůžeme a podpoříme! ❤

Ráda bych ukázala lidem, že veganská strava není jednotvárná, nudná a chudá, jak si bohužel mnoho lidí myslí. Jídlo pro mě má být zdravé a ne jednotvárné, skoro nemocniční. Mé recepty jsou určeny pro ty, kterým vaření z kvalitních ingrediencí, přináší radost, pro ty, co se nebojí experimentovat a chtějí poznat nové chutě, pro ty, pro ty co si rádi u sporáku hrají, pro ty co nepotřebují zasytit jen žaludek, pro ty co si najdou čas pro sebe i svojí rodinu a nebojí se do vaření investovat trochu času. Jste připraveni opustit vaší komfortní zónu?

18 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Mám moc ráda kardamom… přidávám do kaší “na sladko”, a když hřeším, přidávám do kávy – údajně detoxikuje kofein. V přiměřeném množství harmonizuje všechny 3 dóši v Ayurvédě, ve větším množství ale zahřívá Pittu.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

4

Brusnice borůvka a její léčivá síla

Borůvčí roste nejen v zahraničí, ale i u nás. Listy i plody brusnice borůvky v sobě skrývají mnoho zdraví prospěšných látek a byl by hřích nevyužít tento p...
9
3

Řeřicha – lahodná cesta ke zdraví

Na drobnou řeřichu si většinou vzpomeneme jen jednou do roka, a to zpravidla před Velikonocemi, když podle tradice nemáme na stůl „nic zeleného“. Zachrání ...

Řapíkatý celer – superpotravina pro naši pleť a zdraví

Šťáva z řapíkatého celeru je ”wellness trendem”, který za poslední roky ovládl sociální sítě. Jeho léčivé vlastnosti z něj dělají novou superpotravinu. Ale...

Sklízejte na své zahradě pinie

Malé chutné a zdravé zpestření jídelníčku, to jsou pinie. Semena borovic, která známe jako piniové oříšky, jsou nejen oblíbenou pochoutkou, ale mají i řadu...
6
1

Lebeda zahradní – krásná i chutná

Pochází zřejmě z Asie, dříve byla pěstována v Řecku a používaná jako salát. Je to velmi dekorativní rostlina, které se říká také horský špenát. Je ozdobou ...

Artyčoky – léčivá zelenina, kterou si můžete vypěstovat

Artyčok je vhodný pro léčbu jater, ledvin, pro cukrovkáře, při zácpě i na vysoký tlak. Roste na jaře, kdy potřebujeme detoxikovat organismus. V tom je arty...