Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Sklízejte na své zahradě pinie

Malé chutné a zdravé zpestření jídelníčku, to jsou pinie. Semena borovic, která známe jako piniové oříšky, jsou nejen oblíbenou pochoutkou, ale mají i řadu zdraví prospěšných účinků.

Piniové (ne)oříšky

Navzdory svému názvu jsou piniové oříšky ve skutečnosti jedlá semena, která pocházejí z různých druhů borovic. V našich podmínkách lze pěstovat pro tato vynikající semena borovici limbu, borovici korejskou a borovici nízkou. 

Co obsahují

Pinie obsahují řadu živin nezbytných pro naše zdraví, jako jsou vitamíny E, K, minerály jako hořčík, vápník, fosfor, železo, mangan, ale také omega-3 mastné kyseliny, bílkoviny, tuky a vlákninu

Léčivé účinky pinií

  • Mají pozitivní účinky při onemocnění diabetem, udržují stabilní hladinu cukru v krvi.
  • Snižují buněčný stres.
  • Snižují riziko srdečního selhání, předchází kardiovaskulárním nemocem.
  • Pomáhají snižovat krevní srážlivost.
  • Předchází onemocnění mozku.

Jaké druhy pěstovat, abychom mohli sklízet piniové oříšky

Borovice limba (Pinus cembra)

Tato borovice může růst na vaší zahradě na slunečném místě, dorůstá do výšky až 15 m. Je to dlouhověký strom, který se přirozeně vyskytuje v horách. Plodit začíná cca od pátého roku od výsadby. Semena této borovice jsou velká 10 x 8 mm. Roste velmi pomalu, dřevo je kvalitní.

Borovice korejská (Pinus koraiensis)

Patří do rodu limby a má největší a nejrobustnější semena. Pochází z východní Asie. Dorůstá do výšky 20 m. Začíná plodit v pátém až osmém roce při výšce 3,5 m. Semena mají velikost 16 x 12 mm. 

Borovice nízká (Pinus pumila)

V chladnějších podmínkách Sibiře se nachází i 250 let staré stromy. Roste pomalu, a více se rozrůstá do šířky než do výšky. Dorůstá do výšky jen 3 m. Plodí pátým rokem. Velikost semen je 10 x 7 mm. 

Využití v kuchyni

I přesto, že jsou piniové oříšky zdravé, to s jejich konzumací nepřeháníme. V kuchyni je využíváme jako posypku na těstoviny, na rizota, do salátů, do bylinkových pest, do pomazánek anebo dalších pokrmů.

Zkuste to taky

Borovice, jako každý jiný strom, roste dlouho a chvíli to trvá, než začneme sklízet úrodu. Proto na nic nečekejte a vysaďte si tyto stromy na svou zahradu co nejdříve.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

7 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

nertiati
31. 5. 2023

ahojky, prosim te, mam takovy dotaz, pokud jsou jehlicnany kupovane ze zahradnictvi, jsou pak semena take jedla??? Nemam k tomu moc duveru, jepsi budou tutove z lesa nebo ne??dekuji :)

Šnek Janek
5. 2. 2023

No vida – sázeli jsme poslední roky doma jedlou zahradu, a jelikož je taková kapesní, ne víc jak 3000metrů, tak jsem zařadila několik druhů Pinusek jako výplň. A ono to je taky jedlé. :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

8
11

Jujuba aneb čínské datle

Plody jujuby jsou známé jako čínské datle a pochází z Asie, ale rozšířené jsou po celém světě.
3

Klanopraška nejen pro povzbuzení a výkon

Při vyčerpání organismu pomůže schizandra čínská neboli klanopraška.
9
3

Řeřicha – lahodná cesta ke zdraví

Na drobnou řeřichu si většinou vzpomeneme jen jednou do roka, a to zpravidla před Velikonocemi, když podle tradice nemáme na stůl „nic zeleného“. Zachrání ...
10
1

Lebeda zahradní – krásná i chutná

Pochází zřejmě z Asie, dříve byla pěstována v Řecku a používaná jako salát. Je to velmi dekorativní rostlina, které se říká také horský špenát. Je ozdobou ...
17
3

Čekanka – superpotravina z louky

Hledáte zdravou alternativu za vaši oblíbenou kávu? A už jste slyšeli o čekance? Čekanka je léčivá rostlina plná vlákniny a antioxidantů, která má spoustu ...
10

Brusnice borůvka a její léčivá síla

Borůvčí roste nejen v zahraničí, ale i u nás. Listy i plody brusnice borůvky v sobě skrývají mnoho zdraví prospěšných látek a byl by hřích nevyužít tento p...