Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Co byste si vybrali: Colu nebo džus? Pro vaše zuby je horší džus.

Napadlo by vás váhat? Většinu z nás asi ne. Zvolili bychom ovocný džus. Je přeci zdravý. Na rozdíl od Coly je z přírodního ovoce a pokud zvolíme 100%, tak ani není doslazovaný. Pro naše zuby je ale právě džus hotovou pohromou. Jakto?

Cola je zdravější než džus? Pro naše zuby ano.

Cukr, cukr a zase jen cukr
– je konzumován bakteriemi v ústech a přeměněn na kyselinu, která poškozuje sklovinu, způsobuje plak a zubní kaz. Plak je vlastně nahromadění těchto bakterií na povrchu zubu. Bakterie v ústech mohou také dráždit dásně a vést k jejich onemocnění až vypadnutí zubů.
– kvůli obsahu cukru po vypití džusu můžete cítit bolest nebo citlivost zubů.

Džus je kombinace kyselin a cukru (buď přírodního nebo přidaného), což je smrt pro naše zuby. Zubní sklovina je sice nejtvrdší tkáň v těle, ale konzumace kyselých nápojů (jako je třeba džus, ale i konzumace kyselého ovoce nebo citrusů) ji může nevratně poškodit.

Džus přispívá ke ztrátě zubní skloviny právě v důsledku dlouhodobého kyselého prostředí v ústech. A nepomáhá ani následné vyčištění zubů. Ba naopak, je to to nejhorší, co můžeme našim zubům udělat, protože je často poškozujeme například špatnou technikou čištění zubů nebo příliš tvrdým kartáčkem. Mnohem lepší je si ústa vypláchnout čistou vodou.

V laboratorních testech provedených nizozemskou spotřebitelskou organizací Consumentenbond dopadl džus a energetický nápoj z hlediska vlivu na erozi (ztrátu) zubní skloviny úplně nejhůře. Poškodil sklovinu víc než obávaná Coca-Cola nebo průmyslově vyráběný ledový čaj.

Ovocný džus, nektar nebo nápoj? Všechny působí stejně.

Jako džusy se často berou také ovocné nektary, ovocné šťávy a ovocné nápoje – tyto všechny stojí v regálu na stejné polici. Z pohledu našich zubů je ale můžeme všechny vzít do jednoho pytle – ať už obsahují přírodní cukr z ovoce, anebo ten přidaný. Oba ovlivňují naše zuby stejně. Dokonce 100% džus může mít ještě více cukru než slazený nápoj.

A to není vše…
– Nejenom že si pitím džusu ničíme naše zuby, ale i naše zdraví. Pijeme totiž toxickou džusovou polévku. Víte, jak se takový džus vlastně vyrábí a co vše za látky obsahuje?
– Myslíte si, že džus je nejlepším zdrojem vitamínu C? Omyl. Mnohem více vitamínu C je v jahodách, černém rybízu, petrželce či brokolici. Stačí si dát hrst rybízu nebo 70 g brokolice a jsme na doporučeném denním množství vitamínu C.

Tipy, jak omezit poškození zubů

V horkých letních dnech si všichni rádi dopřejeme sklenici ovocného džusu. Osvěží nás to a často i uspokojí chutě. Snažme se je ale pít jen při výjimečných příležitostech a dodržujme tyto pravidla:

  • Pijeme džus pomocí brčka, aby se omezil kontakt se zuby
  • Nepopíjíme džus v průběhu celého dne (raději ho vypijeme hned)
  • Po vypití džusu si vypláchneme ústa čistou vodou

zdroj: euro.cz

PS: Jdete s námi letos do Jarní očisty? Zavíráme vstup - poslední šance

Rozhoupejte se a pojďte udělat něco sebe 😊. Pojďte skoncovat s únavou, kily navíc a špatnou náladou. Už za pár týdnů uvidíte výsledky. Pročistíme tělo podle připraveného zdravého jídelníčku. Mrkněte na 8 týdenní Jarní očistu a naskočte!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Jarka Kamoska
17. 11. 2021

Platí to i o čerstvě vylisovaných šťávách?

Nejsem si jistá, jestli to platí pro vždy a pro všechny.
Já moc nepiju ani Colu ani džus, ale vím, že když si dám slazenou Colu, za chvíli mám zuby rozleptaný a lepěj se mi na sebe.
Džus mi to nedělá (zato mi ale vadí na kůži:)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

13
21

10 důvodů, proč se vyhnout cukru i na Vánoce

Důvodů, proč se vyhnout bílému cukru a všem jeho průmyslovým kamarádům, je mnohem víc. Těchto 10 však už i lékaři a vědci považují za evidentní a dokáží v ...
klub
22
8

13 chyb v jídelníčku, které nás drží od vysněné postavy i zdraví

Většina lidí cítí, že potřebují udělat ve stravě změnu, ale většinou neví, jak začít. Někdy se mylně domnívají, že řešením je vynechat maso, vejce a mléko....

7 důvodů, proč tropické ovoce patří do tropů, ne na náš stůl

Tropického ovoce je v létě velmi lákavé svými barvami, šťavnatostí a osvěžující exotickou chutí. V zimě ho zase jíme kvůli vitamínu C. Málokdo ale ví, jak ...
10
4

Coca Cola Zero – 0 % cukru a kofeinu, 100 % chemie

Na Coca Colu mnoho lidí nedá dopustit. Má sladkou chuť, kterou máme rádi, a díky kofeinu nás nakopne. Všichni víme, že není dvakrát zdravá, protože obsahuj...

Kdy nám celozrnné potraviny škodí?

To, že bílá mouka jsou jen prázdné kalorie, věděli vědci již dávno. Nyní se to dostalo více do povědomí a opět se dává přednost celozrnným potravinám, kter...
klub
5

Zuby z pohledu psychosomatiky

V minulém článku jsme se vám pokusili shrnout nejzásadnější vlivy na zoubky a pouze jsme se dotkli tématu psychosomatiky a významu problémů způsobených vzt...