Menstruační kalíšek je moderní a alternativní hygienická pomůcka pro ženy v době menstruace, která má mnohem lepší vlastnosti než chemií napuštěné a neekologické menstruační vložky a tampóny. Jaká je ale kvalita menstruačních kalíšků? Neobsahují karcinogeny nebo jiné nežádoucí látky?

Chemie ve věcech, které denně používáme

Se změnou stravy začneme přirozeně více vnímat i informace o zdravém životním stylu a ekodomácnosti. Zjistíme, kolik chemie je všude kolem nás i ve věcech a potřebách, které denně používáme a u kterých by nás to dřív možná ani nenapadlo – například tělové pudry a dětské zásypy, laky na nehty nebo rtěnky aj. Kromě kosmetiky jsou to i hygienické a menstruační potřeby. Dnes se zaměříme na menstruační kalíšky.

Co je to menstruační kalíšek?

Tip:
Zjistěte více informací o různých druzích přírodních menstruačních potřeb – alternativách neekologických a chemií napuštěných vložek a tamponů.

Jedná se o kalíšek se stopkou na konci, který je vyrobený ze silikonu, latexu či v poslední době i termoplastu. Přičemž silikon a termoplast by měl nejméně působit alergické reakce. Kalíšek je měkký a pokud se správně zavede, neměla byste o něm ani vědět, a ani by neměl protékat.

Menstruační kalíšky podrobeny testům na chemikálie – jak dopadly?

Dtest se tento měsíc zaměřil na testování menstruačních kalíšků. Byly testovány v laboratoři na přítomnost řady nežádoucích chemikálií, například potenciálních karcinogenů, jako jsou změkčovače plastu, ale také těkavých organických látek nebo migraci formaldehydu. U dobarvovaných výrobků se testovala i stálost barvy. „Na žádný vážný problém jsme nenarazili. Na jedničku v testu chemie uspěly dva výrobky, Selena Cup a Lunette. V ostatních jsme sledované chemikálie našli, ale pouze v minimálním, nikoliv rizikovém množství,“ konstatuje Hana Hoffmannová. Laboratorní zkoušky prověřily i odolnost stopky kalíšku – při běžném používání by se ženy u testovaných výrobků neměly setkat s žádnými problémy (1).

Používáte také menstruační kalíšky?

Jste s nimi spokojené? Nebo používáte jinou alternativu přírodních menstruačních potřeb? Podělte se s námi a našimi čtenářkami o vaše zkušenosti a tipy.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

Nechutná mi sladké: to jsem ani nemyslela, že se někdy stane

Katchenka: Velkou inspirací na to, co vařit, mi jsou...

Nepřestává mě fascinovat, co dokáže ranní polévka (Eva)

Eva: Vím, že už na to taky většina lidí...

10 kg dole a krevní testy v normě (Jarmila, 57 let)

Jarmila: Ahoj všem, :-) , Jíme jinak určitě sdílím...

Konečně jím pořádně jídlo!

Michaela: Chci moc poděkovat za detox. Konečně jsem se...

Jsem pyšná, že jím jinak

Ivkanecasova: Dobrý den, super video, moc děkuji :-). Před...

Váha jde dolů a chutě na nezdravé mě opouštějí (Pavlína)

Pavlína: Díky Evi, jakoby z ničeho nic se váha...

Po zvážení jsem se nestačila divit!

Eva: První týden jsem nedržela půst, byli jsme na...

Děkuji za vaše recepty, mám 7 kg dole (72 let)

Zdeňka H.: Paní Evo. Bude mi 72 let, ráda...

Hodnoty cholesterolu nejlepší za posledních 10 let (Alena)

Alena: Já se chci pochlubit a poděkovat 😉 Cca...

Vaše chutná jídla obohatila náš stereotypní jídelníček

MoniVr: Dobrý den, mám za sebou polovinu kurzu a...

Dohromady jsme shodili 39 kg (Pěvuška)

Pěvuška: Srdečně všechny zdravím :-). Jsem novým členem klubu...

Miluju vás a vaši práci. Mám konečně zpět svou menstruaci

Ilona L.: Evi posilam muj posledni komentar do jarni...

Po 10 dnech jsem zhubla 2,5 kg, nechybí mi káva ani sladké (Zdenka)

Zdenka: Milá Evo, po 10 dnech do plavek jsem...

JJ mi pomohlo najít směr, kterým chci jít

Petrushe: Ahoj Evi, chci touto cestou moc poděkovat za...

Deti sa úspešne chopili varenia, všetci sme zhodili 3-4 kg (Eva)

Eva: Chcela by som sa vám poďakovať za super...
 1. Ahoj všem. Teprve tento web zkoumám a jsem nadšená. Já z důvodu citlivých močových cest nemohu nic „dovnitř“.
  Zkoušela jsem kalíšek a byla bych nadšená,kdyby nenásledovaly do hodiny bolesti. Houbička také. Takže za mě skvělé látkové vložky. Odpad a plasty mne trápí moc, proto bych se k jednorázovým pomůckam už nevrátila.

  • Cačenko, látkové vložky a volná menstruace jsou super, to dělám mimo ty silnější dny taky. No a dobrá správa je, že se to se možná spraví stravou, protože moje močové cesty byly chuděry úplně ultra citlivé, mám je od malička operované a neustále mi do nich strkaly cévky a cystsoskop. Ale po změně jídelníčku se to urovnalo a nemám problém.

   • Evi zkusím časem, určitě znáte tu bolest, prožila jste si více, než já. Mám strach čehokoli dovnitř. Uvidím, jak mi půjde strava – zatím trochu panika – pak můžu zkusit znovu. Mám doma ještě houbičky, tak uvidíme :-)

    • Určitě to chce počkat na moment, kdy vás to automaticky napadne, že by to šlo. Všechno má svůj čas.

 2. Ahoj holky, používám kalíšek už 12 let, po pěti letech vždy zakoupím nový. Je to úplně jiný rozměr, častokrát zapomenu, že menstruuji. Kalíšek mi přinesl volnost a ušetřila jsem spoustu peněz. Často jezdíme trampovat do přírody i v zimě nebo v létě na vodu a kalíšek mi vyřešil spoustu starostí. Už bych neměnila.

 3. Zdravím, ráda bych přispěla mojí zkušeností. Když jsem objevila kalíšek, byla jsem..nadšená..je slabé slovo. Čistota, funkčnost, nezávislost, radost z ekologie. Po roce až dvou mi postupně začínalo vadit, že díky komfortnosti kalíšku téměř nevím, že menstruuji. Další věc , která mně začala vrtat hlavou..podtlak, díky němuž tam kalíšek drží…na tak jemné a citlivé tkáni…dlouhodobě..Omlouvám se, ale princip
  zvonu na umyvadla je představa, která se mi k tomu vynořila. Tedy mne nejlogičtější připadá pracovat na zvládnutí volné menstruace, o což se snažím. Kalíšek přesto stále občas používám, vracet se v určitých situacích k vložkám již nechci. Volná menstruace je pro mne ale nejsmysluplnějším řešením. Má největší logiku a bonusy po všech stránkách…myslím..

  • Určitě je to nejlepší cesta, jen je pro spoustu žen stejně nepředstavitelná jako bezplenková metoda u dětí :-) Myslím, že je v tom určitý vývoj: nejdříve běžná menstruační drogerie, pak eko verze jednorázovek, pak alternativní pomůcky jako houbičky, kalíšek nebo látkovky a nakonec ta volná menstruace, když už si žena věří a víc zná svoje tělo. Víc takových žen a bude na zemi zase o mnoho tun odpadu, který se díky obsaženým plastům bude rozkládat roky, méně.

 4. Děkuji za odpovědi, zaujaly me ty vložky z bio bavlny,zkusim vyguglit a bylo by nějaké info o vědomé menstruaci,nic o tom nevím

  • Eliško, téma připravujeme, sbíráme informace od dalších žen. Ale ve zkratce jde o to, že žena si skutečně uvědomuje, že menstruaci má, že je to dar, že je plodná a v aktivních letech a menstruaci nepřetrpí, nýbrž jí vědomě prožije. Je to důležitá fáze v našem menstruačním cyklu a je v mnoha ohledech silná – máme aktivní intuici, jsme schopny sebereflexe apod.

   • Díky Evi,tak k tomu, abych si menstruaci užívala jsem ještě asi nedospěla, ale ty bio vložky jsem už našla a vypadají luxusně a možná se i můj kalíšek umoudří ,jinak ho vyměním, už přece vím za co ?

 5. Kalíšek mám už víc jak rok a nemůžu si ho vynachválit ..z tamponů jsem měla potíže ještě pár dní po měsíčkách,zato o kalíšku nevím vůbec..pro mě bylo hodně zásadní,že se můžu cítit naprosto čistá a voňavá i při menstruaci .zvládla jsem s ním v pohodě stanování a nezradil mě ani při operaci..doporučuju všem!!!

  • Terezo, moc děkujeme za sdílení důležitých zkušeností pro další ženy. Já kalíšek taky chválím už snad devátý rok a také o něm nevím, tampóny mě štvaly, ke konci menstruace už jsem je nemohla vystát.

  • Nezkoušela jsem to počítat, ale věřím, že se nakonec vyplatí, když by člověk vzal, co jich jinak za aktivní dobu menstruace spotřebuje a vyhází a jak dlouho vydrží tyhle. Já je mám už nějaký ten rok a pořád nejsou na výměnu :-)

  • Jsi Dano zřejmě jediná, kterou znám osobně :-) Díky tobě a pár dalším ženám, co se ozvaly po předchozím článku vím, že je to i v dnešní době praktikovatelné.

 6. Zkuste vyzkouset latkove vlozky z prirodnich materialu. Jsou prijemne, dost tenke a taky neprotekaji, pokud je nemate prilis dlouho.

 7. Kališek používám už několik let,byla jsem s ním maximálně spokojená, ale poslední dobou,2-3 měsíce mám pocit,jako by mému tělu vadil a někdy je to velmi nepříjemné, jako by začínající zánět. Nevím jak to řešit, ke klasickým chlorem běleným hygienickým potřebám se vracet rozhodně nechci

 8. Zobrazit všech 25 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekBobkový list je pokladem kuchyně a symbolem vítězství
Další článekRetro: Svět se mění, zákazníci také