Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ženská témata

Obsahuje menstruační kalíšek chemikálie?

Menstruační kalíšek je moderní a alternativní hygienická pomůcka pro ženy v době menstruace, která má mnohem lepší vlastnosti než chemií napuštěné a neekologické menstruační vložky a tampóny. Jaká je ale kvalita menstruačních kalíšků? Neobsahují karcinogeny nebo jiné nežádoucí látky?

Chemie ve věcech, které denně používáme

Se změnou stravy začneme přirozeně více vnímat i informace o zdravém životním stylu a ekodomácnosti. Zjistíme, kolik chemie je všude kolem nás i ve věcech a potřebách, které denně používáme a u kterých by nás to dřív možná ani nenapadlo – například tělové pudry a dětské zásypy, laky na nehty nebo rtěnky aj. Kromě kosmetiky jsou to i hygienické a menstruační potřeby. Dnes se zaměříme na menstruační kalíšky.

Co je to menstruační kalíšek?

Tip:
Zjistěte více informací o různých druzích přírodních menstruačních potřeb – alternativách neekologických a chemií napuštěných vložek a tamponů.

Jedná se o kalíšek se stopkou na konci, který je vyrobený ze silikonu, latexu či v poslední době i termoplastu. Přičemž silikon a termoplast by měl nejméně působit alergické reakce. Kalíšek je měkký a pokud se správně zavede, neměla byste o něm ani vědět, a ani by neměl protékat.

Menstruační kalíšky podrobeny testům na chemikálie – jak dopadly?

Dtest se tento měsíc zaměřil na testování menstruačních kalíšků. Byly testovány v laboratoři na přítomnost řady nežádoucích chemikálií, například potenciálních karcinogenů, jako jsou změkčovače plastu, ale také těkavých organických látek nebo migraci formaldehydu. U dobarvovaných výrobků se testovala i stálost barvy. „Na žádný vážný problém jsme nenarazili. Na jedničku v testu chemie uspěly dva výrobky, Selena Cup a Lunette. V ostatních jsme sledované chemikálie našli, ale pouze v minimálním, nikoliv rizikovém množství,“ konstatuje Hana Hoffmannová. Laboratorní zkoušky prověřily i odolnost stopky kalíšku – při běžném používání by se ženy u testovaných výrobků neměly setkat s žádnými problémy (1).

Používáte také menstruační kalíšky?

Jste s nimi spokojené? Nebo používáte jinou alternativu přírodních menstruačních potřeb? Podělte se s námi a našimi čtenářkami o vaše zkušenosti a tipy.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Cačenka
11. 4. 2020

Ahoj všem. Teprve tento web zkoumám a jsem nadšená. Já z důvodu citlivých močových cest nemohu nic “dovnitř”.
Zkoušela jsem kalíšek a byla bych nadšená,kdyby nenásledovaly do hodiny bolesti. Houbička také. Takže za mě skvělé látkové vložky. Odpad a plasty mne trápí moc, proto bych se k jednorázovým pomůckam už nevrátila.

Ahoj holky, používám kalíšek už 12 let, po pěti letech vždy zakoupím nový. Je to úplně jiný rozměr, častokrát zapomenu, že menstruuji. Kalíšek mi přinesl volnost a ušetřila jsem spoustu peněz. Často jezdíme trampovat do přírody i v zimě nebo v létě na vodu a kalíšek mi vyřešil spoustu starostí. Už bych neměnila.

Ukázat další komentáře