Menstruační kalíšek je moderní a alternativní hygienická pomůcka pro ženy v době menstruace, která má mnohem lepší vlastnosti než chemií napuštěné a neekologické menstruační vložky a tampóny. Jaká je ale kvalita menstruačních kalíšků? Neobsahují karcinogeny nebo jiné nežádoucí látky?

Chemie ve věcech, které denně používáme

Se změnou stravy začneme přirozeně více vnímat i informace o zdravém životním stylu a ekodomácnosti. Zjistíme, kolik chemie je všude kolem nás i ve věcech a potřebách, které denně používáme a u kterých by nás to dřív možná ani nenapadlo – například tělové pudry a dětské zásypy, laky na nehty nebo rtěnky aj. Kromě kosmetiky jsou to i hygienické a menstruační potřeby. Dnes se zaměříme na menstruační kalíšky.

Co je to menstruační kalíšek?

Tip:
Zjistěte více informací o různých druzích přírodních menstruačních potřeb – alternativách neekologických a chemií napuštěných vložek a tamponů.

Jedná se o kalíšek se stopkou na konci, který je vyrobený ze silikonu, latexu či v poslední době i termoplastu. Přičemž silikon a termoplast by měl nejméně působit alergické reakce. Kalíšek je měkký a pokud se správně zavede, neměla byste o něm ani vědět, a ani by neměl protékat.

Menstruační kalíšky podrobeny testům na chemikálie – jak dopadly?

Dtest se tento měsíc zaměřil na testování menstruačních kalíšků. Byly testovány v laboratoři na přítomnost řady nežádoucích chemikálií, například potenciálních karcinogenů, jako jsou změkčovače plastu, ale také těkavých organických látek nebo migraci formaldehydu. U dobarvovaných výrobků se testovala i stálost barvy. „Na žádný vážný problém jsme nenarazili. Na jedničku v testu chemie uspěly dva výrobky, Selena Cup a Lunette. V ostatních jsme sledované chemikálie našli, ale pouze v minimálním, nikoliv rizikovém množství,“ konstatuje Hana Hoffmannová. Laboratorní zkoušky prověřily i odolnost stopky kalíšku – při běžném používání by se ženy u testovaných výrobků neměly setkat s žádnými problémy (1).

Používáte také menstruační kalíšky?

Jste s nimi spokojené? Nebo používáte jinou alternativu přírodních menstruačních potřeb? Podělte se s námi a našimi čtenářkami o vaše zkušenosti a tipy.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

19 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Zdravím, ráda bych přispěla mojí zkušeností. Když jsem objevila kalíšek, byla jsem..nadšená..je slabé slovo. Čistota, funkčnost, nezávislost, radost z ekologie. Po roce až dvou mi postupně začínalo vadit, že díky komfortnosti kalíšku téměř nevím, že menstruuji. Další věc , která mně začala vrtat hlavou..podtlak, díky němuž tam kalíšek drží…na tak jemné a citlivé tkáni…dlouhodobě..Omlouvám se, ale princip
  zvonu na umyvadla je představa, která se mi k tomu vynořila. Tedy mne nejlogičtější připadá pracovat na zvládnutí volné menstruace, o což se snažím. Kalíšek přesto stále občas používám, vracet se v určitých situacích k vložkám již nechci. Volná menstruace je pro mne ale nejsmysluplnějším řešením. Má největší logiku a bonusy po všech stránkách…myslím..

  • Určitě je to nejlepší cesta, jen je pro spoustu žen stejně nepředstavitelná jako bezplenková metoda u dětí 🙂 Myslím, že je v tom určitý vývoj: nejdříve běžná menstruační drogerie, pak eko verze jednorázovek, pak alternativní pomůcky jako houbičky, kalíšek nebo látkovky a nakonec ta volná menstruace, když už si žena věří a víc zná svoje tělo. Víc takových žen a bude na zemi zase o mnoho tun odpadu, který se díky obsaženým plastům bude rozkládat roky, méně.

 2. Děkuji za odpovědi, zaujaly me ty vložky z bio bavlny,zkusim vyguglit a bylo by nějaké info o vědomé menstruaci,nic o tom nevím

  • Eliško, téma připravujeme, sbíráme informace od dalších žen. Ale ve zkratce jde o to, že žena si skutečně uvědomuje, že menstruaci má, že je to dar, že je plodná a v aktivních letech a menstruaci nepřetrpí, nýbrž jí vědomě prožije. Je to důležitá fáze v našem menstruačním cyklu a je v mnoha ohledech silná – máme aktivní intuici, jsme schopny sebereflexe apod.

   • Díky Evi,tak k tomu, abych si menstruaci užívala jsem ještě asi nedospěla, ale ty bio vložky jsem už našla a vypadají luxusně a možná se i můj kalíšek umoudří ,jinak ho vyměním, už přece vím za co 😀

     • Ja za sebe můžu doporučit houbičku – dlouho jsem se odhodlávala ke koupi a na konec menstruace je super. Jinak kalíšek je vynikající a menstruace díky kalíšku ještě pohnojí zahrádku.

 3. Kalíšek mám už víc jak rok a nemůžu si ho vynachválit ..z tamponů jsem měla potíže ještě pár dní po měsíčkách,zato o kalíšku nevím vůbec..pro mě bylo hodně zásadní,že se můžu cítit naprosto čistá a voňavá i při menstruaci .zvládla jsem s ním v pohodě stanování a nezradil mě ani při operaci..doporučuju všem!!!

  • Terezo, moc děkujeme za sdílení důležitých zkušeností pro další ženy. Já kalíšek taky chválím už snad devátý rok a také o něm nevím, tampóny mě štvaly, ke konci menstruace už jsem je nemohla vystát.

 4. Právě zkouším menstruační vložky z biobavlny. Jsou tedy hodně drahé a tááák příjemné. Ani nevíte, že nějakou vložku a menstruaci máte.

  • Nezkoušela jsem to počítat, ale věřím, že se nakonec vyplatí, když by člověk vzal, co jich jinak za aktivní dobu menstruace spotřebuje a vyhází a jak dlouho vydrží tyhle. Já je mám už nějaký ten rok a pořád nejsou na výměnu 🙂

  • Jsi Dano zřejmě jediná, kterou znám osobně 🙂 Díky tobě a pár dalším ženám, co se ozvaly po předchozím článku vím, že je to i v dnešní době praktikovatelné.

 5. Zkuste vyzkouset latkove vlozky z prirodnich materialu. Jsou prijemne, dost tenke a taky neprotekaji, pokud je nemate prilis dlouho.

 6. Kališek používám už několik let,byla jsem s ním maximálně spokojená, ale poslední dobou,2-3 měsíce mám pocit,jako by mému tělu vadil a někdy je to velmi nepříjemné, jako by začínající zánět. Nevím jak to řešit, ke klasickým chlorem běleným hygienickým potřebám se vracet rozhodně nechci

 7. Zobrazit všech 19 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekBobkový list je pokladem kuchyně a symbolem vítězství
Další článekRetro: Svět se mění, zákazníci také