Domů > Magazín > Zdraví

Placebo efekt – Jak ho využít ve svém životě

Všichni jsme o něm slyšeli. Placebo se využívá ve výzkumech, aby se potvrdil účinek léků. Jak je ale možné, že mnohdy před zkoumaným léčivem vede? Vždyť je to třeba jen prázdná tabletka. Jakou moc v sobě ukrývá naše tělo a mysl?

Stejně významný

Vaše mysl může být mocným léčivým nástrojem, jakmile jí dáte šanci. Myšlenka, že váš mozek dokáže přesvědčit tělo o falešné léčbě, je skutečná věc! Takzvaný placebo efekt se využívá na poli výzkumů již léta. Ale vědomí toho, že naše mysl dokáže tělo stimulovat k hojení, existuje po tisíciletí. Nyní věda zjistila, že za správných okolností může být placebo stejně účinné jako tradiční léčba.

“Placebo efekt je víc než jen pozitivní myšlení – věřit, že léčba nebo procedura budou fungovat. Jde o vytvoření silnějšího spojení mezi mozkem a tělem a o tom, jak spolu fungují,” říká profesor Ted Kaptchuk z Beth Israel Deaconess Medical Center, jehož výzkum se zaměřuje na placebo efekt.

Využití placeba

Po léta byl placebo efekt považován za známku selhání. Placebo se používá v klinických studiích k testování účinnosti léčby a nejčastěji se používá ve studiích léků. Lidé v jedné skupině dostanou skutečnou drogu, zatímco ostatní dostanou placebo. Účastníci klinické studie nevědí, zda dostávají skutečnou věc nebo placebo. Tímto způsobem mohou vědci měřit, zda lék funguje. Jednoduše porovnávají jedno s druhým. Pokud mají obě skupiny stejnou reakci, lék se považuje za neúčinný.

Mozek řídí tělo

V poslední době však odborníci došli k závěru, že reakce na placebo není důkazem, že určitá léčba nefunguje. Naopak začali vyvozovat, že může být přítomen jiný, nefarmakologický mechanismus.
Jak placebo funguje, stále není zcela pochopeno, ale ví se, že zahrnuje komplexní neurobiologickou reakci. Zvyšuje neurotransmitery pro dobrý pocit, jako jsou endorfiny a dopamin. Zaznamenávána je větší aktivita v určitých oblastech mozku souvisejících s náladami, emočními reakcemi a sebeuvědoměním. To vše může mít terapeutický přínos. Placebo efekt je vlastně způsob, jak váš mozek říká tělu: tak tohle potřebuji, aby mi bylo zase dobře.

rozpůlený mozek, do které se dívá muž v bílém plíšti. Uvnitř je pilulka.

Existuje také nocebo

Každá mince má dvě strany a tak existuje nocebo efekt. Ten vyvstává, jakmile uvěříme nežádoucím účinkům či nepříjemné diagnóze. A tak bych tu ráda zmínila: Pozor na zaklínače! Tak jak jdeme životem, vyslechneme si mnoho “ty jsi takový a makový…”. Bohužel si tyto zaklínadla táhneme nevědomě s sebou životem, a tak si ani neuvědomujeme, že obezita třeba pramení z nepříjemné poznámky třídní učitelky na základní škole nebo tendence k nemocnosti z přehnaných poznámek, “vždyť je takový slabý, chudinka…”.

Když můj táta dostal rakovinu, doktorka mu chtěla dát nový druh chemické léčby. Jednoho večera mi volal, jestli bych za ním mohla přijít. Když jsem dorazila do svého rodného bytu, na stole ležel štos papírů. Byl to soupis možných nežádoucích účinků léčby. Četla jsem to asi 30 minut a začala plakat. “Na to nemůžeš jít,” řekla jsem tátovi. Měla jsem takový strach, že něco, co se tváří jako léčba, může mít tak fatální následky. A jelikož ten samý strach měl  můj táta, rozhodl se nejít. Věděl, že by si ten soupis účinků přivolal.

Najděte svůj lék

Placeba nejsou jen o uvolnění mozkové síly. Potřebujete také rituál léčby. A tak je dobré podporovat své ozdravné mentální procesy. Pokud se vydáváte cestou placeba, zapojte techniky, které se světem šíří jako nový systém léčby. Podívejme se na pár z nich.

Vytvořte si „místo pro léčbu

Pro svoje placebo uzdravování si vytvořte místo. Věřte, že právě tady dostává vaše tělo potřebnou energii. Ať už je to v relaxaci doma na gauči, v lese pod dubem a nebo u lékařských odborníků. Musíte na tomto místě věřit, že právě zde dochází k uzdravení, právě zde se vaše tělo léčí.
Podstupujte léčebné procedury jako je metoda Wima Hofa, jenž kombinací otužování a dechu dokázal vypudit nežádoucí bakterie z těla. Hlavně tomu musíte věřit! Zkoumejte, jaký z toho máte pocit. Je to cesta pro vás? V programech Jíme Jinak dochází k mnohým uzdravením, díky změně stravování a životnímu stylu. Přečtěte si reálné zkušenosti účastníků. Jakmile cítíte, že získáváte pozornost a péči, účinek na sebe nenechává dlouho čekat.

Zajímavost na závěr

Placeba často fungují, protože lidé nevědí, že je dostávají. Ale co se stane, když víte, že dostáváte placebo?
Studie vedená Kaptchukem a publikovaná v Science Translational Medicine to prozkoumala. Testoval se prášek proti bolesti hlavy. Jedna skupina užívala lék na migrénu označený názvem léku, další užívala placebo s označením „placebo“ a třetí skupina nebrala nic. Vědci zjistili, že placebo bylo o 50 % účinnější než skutečný lék na snížení bolesti po záchvatu migrény!

Co si z toho můžeme odnést? Naše víra nás uzdravuje. Nemusíte brát prášky, abyste došli zdraví. Právě naopak. Mnohdy spolu farmaka nesou mnohá nepříjemná rizika. Vypínají červené kontrolky těla, které vás upozorňují na nutnou změnu. Obklopte se komunitou lidí, kteří tvoří život jinak a změna bude mnohem jednodušší.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

Jsem šťastná máma, jogínka a hudebnice. Ráda se ladím na přirozenost přírody: v rytmu dechu, v rytmu života.

24 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Slavomíra
9. 3. 2023

,,naša viera nás uzdravuje”, to je hlboká pravda,Šárka..usmievam sa zakaždým,keď ma okolie pri zistení,že používam iné spôsoby liečby ako sú klasické lieky,presviedča o placebe/vsugerovaní..

Můžu potvrdit, během života mě to několikrát zachránilo 🙂 Víra, placebo nebo pozitivní myšlení…vpodstate je to totéž….jsme silnější než si myslíme. Důvěřujme především sami sobě ✌️

Ukázat další komentáře