Domů >

Covid 19 a vliv střevních bakterií

Podle bakterií ve střevech je možné určit, jak vážný je stav pacienta nakaženého Covidem.

Zdravé osídlení střev nás chrání

Vědci z university v Hongkongu přišli na to, že pacienti, kteří prodělali Covid 19, měli po zotavení pozměněný mikrobiom. Zatímco v Jižní Koreji proběhla druhá studie, která dokazuje, že lidé, kteří nemají zdravý mikrobiom, mohou mít horší průběh tohoto onemocnění.
Složení mikrobiomu v těle člověka je u každého jiné. Přitom je velmi důležité, protože zdravé prostředí střev může hrát důležitou roli při obraně imunitního systému.
Studie, která proběhla v Hongkongu, zkoumala vzorky stolice a krve pacientů, kteří prodělali Covid 19 a poté je testovali 30 dní po zotavení znovu. Výzkum ukázal, že ti, kteří neměli v pořádku mikrobiom, trpěli příznaky déle, než ti, kteří měli zdravý mikrobiom.
Vědci zjistili, že pacienti měli po uzdravení přetrvávající příznaky jako je únava, dušnost, bolest kloubů, a také, že virus přeměnil po dobu 30 dní jejich mikrobiom, s tím, že se u některých pacientů vyskytovala vysoká hladina bakterií, jako jsou například Rumonicoccus gnavus a další, zatímco dobré bakterie, které pozitivně podporují imunitní systém, byly vyčerpány u pacientů, kteří Covid 19 prodělali.

Čemu se vyhnout?

Pro udržení zdravých střev stačí dodržovat zásady zdravého stravování, které znáte z těchto stránek (pokud jste zde nováček, pusťte si kurz Jak začít zdarma. Je důležité vyhýbat se průmyslově zpracovaným potravinám, které jsou plné chemikálií, hormonů, antibiotik, a pesticidů. Samozřejmostí by dnes už mělo být vyloučení potravin jako cukr, některé druhy tuků, potravin, které jsou chemicky barvené a uměle slazené, smažených pokrmů, škrobů, bílé mouky, vhodné je omezit výrazně mléčné výrobky, maso a uzeniny i vejce v nadbytečném množství. Kolik čeho jíst se dozvíte v tomto článku.

Co jíst?

K udržení zdravého prostředí ve střevech vám pomohou fermentované potraviny, jako je třeba kysané zelí, kimči, kvašená zelenina, miso a tempeh. Mezi vynikající zdroje prebiotik patří rýže, ovesné vločky, chřest, česnek, pórek, cibule nebo artyčoky a topinambury. Také celozrnné potraviny a tím nemyslíme výrobky jako corn flakes či müsli tyčinky.
Jezte stravu bohatou na vlákninu.
Vybírejte si potraviny bohaté na polyfenoly, které snižují zánět a podporují růst prospěšných bakterií. Najdete je v třešních, zeleném čaji, borůvkách.
Opatrně s antibiotiky, nezapomeňte, že zabijí nejen nežádoucí bakterie v těle, ale i ty prospěšné.

Zdroj: https://collegeofmedicine.org.uk/gut-bacteria-affects-how-immune-system-responds-to-covid-studies-say/

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

5 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Kattynka
19. 8. 2021

Já jsem měla covid v těžké formě, a kdybych nejedla JJ tak jsem to patrně ani nepřežila, aspon jsem o tom přesvědčená. Při covidu nešlo jíst nic, pro velké množství léků na sražení dlouhodobých vysilujících 40 tek jsem pak do sebe byla nucena dostat aspon kousek suchého chleba aby mě tolik nebolel žaludek z léků, protože mi už tak stačily všechny ty hnusy okolo. Do práce jsem šla po 6,5 týdnech, ještě s kašlem, únavou, nespavostí. Docela na dlouhou dobu se mi změnily chutě, kdy mi vlastně nechutnalo vůbec nic a já byla schopná jíst jen banán nebo právě chleba. Moc jsem se chtěla vrátit k JJ, ale fakt to nešlo. Tento čas naštěstí netrval věčně, asi za další měsíc jsem už byla schopná jíst aspon polévky a ted jsem ( po 6 m) už plně na JJ, s tím, že si občas dám kousek masa, neb tělo si o něj občas samo řekne.
Pořád mě bolí klouby a bývám unavená a hlavně hrozně špatně spím, což mi vadí nejvíc.
Ale věřím, že bez JJ si myslím, že bych sem už nepsala. Už předtím jsem jedla denně kvašenou zeleninu, ale ted jsem dočista závislá a jídlo bez ní, není jídlo. Tělo si to žádá

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

klub
21
5

Jak léčit afty a opary

Proč se nám dělají afty a opary? Jak se jich zbavit, když nás trápí dlouhodobě, a co použít jako první pomoc, když se objeví? Jak léčit pásový opar? Tyto a...
klub
34

Kváskové pečivo – kdy ano, kdy ne

Je lepší kváskové pečivo nebo to klasické? Kdy kváskové pečivo není vhodné? Jak je to s konzumací pečiva a jaký vliv má na naše zdraví. Proč jsme na pečivu...
klub
24
4

Pečivo při celiakii, HITu a intoleranci lepku

Jaké pečivo je vhodné pro celiaky a lidí, kteří nemohou lepek? A jak je to s pečivem při histaminové toleranci? Jaký typ kvásku použít při různých zdravotn...