Cítíte se podráždění, unavení a špatně spíte? Máte po zimě nějaké to kilo navíc a trápí vás to? Udělejte si jednoduchý test a zjistíte, zda nepotřebujete jarní očistu. Možná že právě vy po zimě potřebujete uklidit ve vašem těle, aby jste se zase cítili dobře a plní energie. Navíc jaro k tomu přímo vybízí. Půsty a očistné kúry držené v tomto období mají ten nejlepší efekt. 

Co to vlastně detoxikace znamená?

detox

Znamená to pročištění, nebo-li zbavení se škodlivých látek z našeho těla a tím opětovné nastolení rovnováhy v organismu. Detoxikací se podpoří vlastní samoléčebné schopnosti, kterými naše tělo disponuje, když mu dáme příležitost. Tělo se rádo začne zbavovat nahromaděných toxinů, které tam nemají co dělat, ale musí na to mít sílu.

Správně provedená detoxikace harmonizuje celý náš organismus, navozuje pocit zdraví, zlepšuje spaní, zvyšuje naší energii a projasňuje naší mysl. Hlavně ale nastartuje v těle samoléčebné procesy a tím se pročistí celé tělo včetně krve. Během běžného stravování nemá tělo energii, ani sílu toxiny ve větší míře vylučovat. Jakmile mu odlehčíme, dostane sílu se s nimi poprat.

Jak poznáme, že potřebujeme detoxikaci?

První známkou je únava, která vzniká tím, že naše orgány jsou přetížené, nestačí zpracovat nestrávenou potravu a toxiny ukládá v těle. Další příznaky mohou být jsou různé. Jestli máte víc jak tři, potřebujete detoxikaci, nebo-li očistnou kúru jako sůl.

 • Ospalost
 • Podrážděnost
 • Vyčerpání
 • Úzkosti a strachy
 • Pocit permanentního přetížení
 • Deprese
 • Nezvyklá lenost
 • Kožní vyrážky, exémy
 • Žlučové kameny
 • Zápach z úst
 • Ztuhlé svaly
 • Plísňová onemocnění
 • Bolesti hlavy
 • Časté nachlazení
 • Nadváha
 • Nadýmání
 • Špatné trávení a zažívání
 • Povlak na jazyku

Co se děje s tělem v průběhu detoxikace?

Tělo odstraní odumřelé buňky a tkáně, které se v našem organismu nahromadily. Buňky se sice obnovují během celého našeho života, ale právě následkem nezdravého způsobu života a konzumací nevhodných potravin, se odpadní látky v těle zadržují a zpomalují celkovou regeneraci organismu. Detoxikace urychluje novou tvorbu buněk a tím se regeneruje celý organismus. Zvýší se samočistící schopnost našich orgánů, které se podílejí na našem vylučování. Ledviny a střeva jsou během našeho života zatížené nejvíce, proto se konečně mohou během detoxikace zaměřit na vyloučení nahromaděných toxických a odpadních látek.

A jak se projevuje čištění?

 • Zvýšená činnost ledvin se projevuje častějším močením tmavé moče.
 • Přes střeva se začnou vylučovat odpadní látky, což se může dočasně projevit průjmem.
 • Játra odbourávají jedy a toxiny z krve a vylučují je z těla. Když jsou přetížena, může nás při čištění bolet hlava nebo se objevit kožní vyrážka.
 • Další důležitý vylučovací orgán je naše kůže, můžeme se proto víc potit, což je další cesta kudy odcházejí toxiny.
 • Přes plíce se naše tělo také umí čistit, projeví se to zrychleným dechem.
 • Při detoxikaci se stimuluje a upravuje celý hormonální a endokrinní systém, tělo se celé harmonizuje.
 • Zvýší se také činnost mozku a tím se zlepší i náš psychický stav.

Jak často lze detoxikaci provádět?

Půl až jednodenní půst lze provádět 1x za týden. Vzhledem ke krátké době je možné nejíst vůbec nic nebo jeden druh potravy.

Dvou až třídenní pročištění můžete absolvovat každý měsíc či dva. Potravu je ideální omezit na rýži a tepelně upravenou zeleninu.

Vícedenní až několika týdenní pročištění se provádí s omezením běžných potravin. Vynechají se veškeré živočišné výrobky, tuky, všechny polotovary a průmyslově vyráběné potraviny, které obsahují cukr a mouku. Konzumují se jen obiloviny, luštěniny, mořské řasy, tuzemská zelenina, v malé míře ovoce a olejnatá semínka a mandle. Tuto očistu je nejlepší provádět na jaře a na podzim.

Proč je nutné omezit při detoxikaci potraviny?

Protože běžné potraviny obsahují příliš mnoho konzervačních látek, chemikálií, hormonů a barviv. Navíc při metabolismu těla vznikají odpadní látky, které je potřeba také vyloučit. Dále je tu vzduch, který dýcháme a ten zvlášť ve městech není zrovna čistý. Do těla se dostávají i látky z pracích prostředků, z kosmetiky a z vody. To vše musí naše tělo pořád průběžně vylučovat, ale bohužel často na to jeho kapacity nestačí. A tak toxiny uloží někam, kde mu nebudou příliš vadit. Nejčastěji je to do tuků, takže naše špíčky jsou takové malé skladiště toxinů. Možná proto je nemáme tak rádi. :-)

Jakmile začneme držet detoxikaci, nebo-li půst, nemusí se naše tělo zabývat trávením a vylučováním složité potravy a konečně se může vrhnout na resty typu opravy těla a vylučování škodlivin. Čím jednodušší (nebo žádná) strava během detoxikace je, tím bouřlivěji probíhá vylučování. Tělo se s radostí vrhne na úklid a může se stát, že se dočasně přetíží naše vylučovací orgány. Důsledkem může být bolest hlavy nebo krátkodobá únava.

Pokud jste tedy léta jedli konvenčně a svá těla zrovna nešetřili, je lepší se pustit do dlouhodobější postupně detoxikace, než začít hned několikadenní hladovkou. Navíc když postupně budete odbourávat potraviny, které vám škodí, naučíte se je lépe nahradit jinými, zdraví prospěšnými. Tím si můžete postupně vytvořit nové stravovací zvyklosti a jíst tak, aby vaše tělo nebylo přetěžováno. To se vám odmění mnohem lepším zažíváním, zvýšenou energií, radostí ze života a trvalým zdravím.

Poslední šance se přihlásit za zvýhodněnou cenu

V pátek 28.2. 2014 je poslední den, kdy se můžete za zvýhodněnou cenu přihlásit do našeho postupného očistného programu. Kurz už běží v přípravném týdnu, ale naplno začne až ve středu 5.března, kdy se do toho opřeme všichni společně. My vás postupně povedeme krok za krokem celou očistou a naučíme vás nevhodné potraviny nahradit těmi správnými. Tak neváhejte a pojďte do toho s námi! Ve vícero se to mnohem lépe táhne :-). 

 1. Dobrý den, mám osmiměsíčního synka, kterého kojím velmi často. Stejně tak jako první syn, začal se kojit již nějaký ten měsíc ze začátku noci každé dvě hodiny a pak k ránu i po hodině. Druhému synovi bylo diagnostikováno metabolické onemocnění a tudíž se neustále točím kolem dětí. Jsem totálně vyčerpaná a většina z těch „příznaků“ na mě přesně sedí. Je možné podstoupit detoxikaci i když kojím? Jaká forma by byla pro mě nejvhodnější?

 2. Dobrý den, ráda bych se zeptala… dříve jsem byla velmi nemocná( angíny a záněty všude možně -stále na ATB, alergie, astma) na stravě JJ jsem už druhým rokem bez těchto onemocnění. (tímto jsem Vám a paní Strnadelové moc vděčná!) Minulé jaro mě ale začaly hodně pobolívat klouby na rukou, hlavně při práci – příznaky sedí na revmatoidní artritidu, přes podzim a zimu bylo vše ok, ale nyní se problémy vrátily. Myslíte, že by to mohly být eliminace s příchodem jara, setkaly jste se s tím někdy? Stravu sice nedodržuji dokonale, ale v podstatě mě veškeré zdravotní problémy z minulých let opustily i tak:) Moc děkuji za odpověď.

 3. Holky, já jsem se taky přihlásila, ale pořád nějak tápu – kde dostanu nějaké materiály , tedy spíš hledám a nic na emailu nic ,,, asi jsem někde jinde :-( … poradíte ? Díky moc Helena

 4. Jinak jím už osm měsíců a teď jsem fakt vyřízená – jak psychicky tak fyzicky, lenost, vyčerpanost a únava – to na mě fakt sedí. Navíc jsou oba kluci nemocní a já to špatně snáším(menší je kojený). Navíc také stále hubnu a taky se mi to nelíbí. Tak se chci zeptat, zda mi třeba menší půst nemůže ublížit, když se vlastně po celý den nezastavím. Po ránu si dám trochu vody s octem a zařazujem více syrové zeleně na talíř, ale asi to nestačí, co? A taky mám pocit, že musím neustále něco jíst :-(

  • Váš půst nemusí být jen o jídlem zkuste víc kousat, snažit se jíst pomaleji, na jaře už nesmažit, chodit dřív spát…

   • Helčo, díky vám za radu, je fakt, že kousání musím napravit a téměř každé vaření začínám restovanou cibulkou, tak asi začnu víc vařit ve vodě. A spát dřív – v tom mám velké mezery. Dnes chci zkusit půst podle fází měsíce, protože již pár dní mám velikou chuť na kroupy :-)) Jo a taky díky za to, co děláte. FAKT SMEKÁM!!! Jste s Evou jedničky a myslím, že nejen pro mě veliká opora. Cítím, že na to tak nějak nejsem sama. Takže moc díky.

 5. Takže je možno i při kojení 1,5 ročního děťátka ( kojím 3-4 denně) ? Neuškodím mu tím?

  • Tím, že přestanete jíst maso, mléko, cukr, vejce a pečivo mu prospějete. A pokud začnete jíst podle nás, dostanete víc živin a energie, což pomůže vám i mléku co do kvality.

  • Taky kojím cca devítiměsíční holčičku a věřím, že to prospěje nejen mně, ale i jí, když nebudu jíst sladkosti, na kterých jsem často ujížděla. Maso a jiné živočišné výrobky jsem víceméně nejedla už předtím, ale to sladké :-).

 6. Já jsem s očistou začala už v pondělí a dnes mne šíleně bolí hlava. Hurááá! Detoxikuji! Asi to půjdu zaspat a doufat, že zítra už to bude fajn :-).

 7. Právě jsem si při čtení tohoto článku uvědomila, že se mi nějaká ta jarní očista spouští už teď samovolně. Tak snad se mi tělo nějak moc nezblázní, až začnu očistný program, to si při kojení nemůžu dovolit :-O

 8. Zobrazit všech 13 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článek6. Jídelníčky pro začátečníky a pokročilé
Další článek7. Nákupy na příští týden