Domů > Magazín > Hubnutí

Dospívající dívky s nadváhou – jak mít zdravé tělo a cítit se dobře?

Dospívání s sebou přináší řadu přirozených tělesných a psychických změn. Některé dospívající dívky se, často již od nízkého věku, potýkají s nadváhou, která s sebou nese zvýšené riziko vzniku zdravotních komplikací. Jaké jsou příčiny, jak dívce pomoci, aby pro své zdraví dosáhla optimální váhy a cítila se dobře ve svém těle? Pojďte se začíst do článku.

Začala nám dospívat…

Dospívání představuje pomalý a plynulý přechod z dětského věku do období dospělosti. U dívek tento proces začíná dříve, než u chlapců, většinou okolo 9. až 10. roku. Na dívce jsou patrné změny, které později vedou k tomu, že se bude moct stát maminkou.

Zatímco v minulosti začaly dívky menstruovat okolo 17. roku, nyní nejsou výjimkou dívky, které mají svoje první měsíčky v 9 nebo 10 letech. Trend předčasného dospívání je ovlivněn více okolnostmi, mezi ně patří způsob výživy, dále i vliv hormonálních disruptorů, které jsou obsaženy v chemické kosmetice, pastách apod. Podle čínské medicíny se může spolupodílet tzv. horkost a prázdnota složky JIN v organismu dívky (zde je seriál o energiích), přičemž roli hraje primárně strava a emoční prožívání.

Že se z našich holčiček pomalu stávají ženy, že se mění jejich chování, emoční prožívání i dětský výraz obličeje na více ženský, jsem postřehla už v 8 letech věku našich dcer. (Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak)

Pod vlivem hormonů se během dospívání mění tělo dívky. Nastává růstový spurt, dívka mnohdy vyroste během krátké doby o 5 cm, dochází k pozvolnému růstu prsou (nejprve většinou ve formě zduření pod jednou a později i druhou bradavkou), následně ochlupení, křivky se zakulacují a po určité době dívka začne menstruovat.

Kromě fyzických změn dochází ke změnám v psychice. Rodiče dospívající dívky by s ní měli o těchto změnách včas hovořit, aby byla připravená a věděla, proč se její tělo a psychika mění a pomohli jí tímto obdobím projít s větším pochopením sebe sama.

Mladé dívky se v průběhu dospívání mohou potýkat s některými nesnázemi. Z fyzických projevů je mnohdy začne nepříjemně trápit akné, některé jsou zaskočeny změnou proporcí těla (zvětšují se boky, ukládá se podkožní tuk v oblasti pánve). Psychika dospívající dívky je velmi křehká, mnohdy se objevuje sebekritika, přílišné zaujetí vzhledem a tyto pocity a negativní vztah ke svému tělu ještě zesiluje vliv sociálních sítí a obecně médií, které dívkám předkládají pomyslný ideál krásy. Tyto faktory společně mohou vést k rozvoji poruchy příjmu potravy. Není také výjimkou užívání antidepresiv u současných mladých dívek.

Šokovalo mě, kolik děvčat na kroužcích, kam naše dcery chodily, už ve věku mezi 11 a 13 lety, bralo léky na spaní, antidepresiva a dochází k psychologům kvůli sebepoškozování, anorexii, bulimii a dalším psychickým potížím, které se objevily v pubertě. (Eva Cikrytová, autorka projektu Jíme Jinak)

Nadváha u dospívajících

Na druhou stranu přibývá dětí a mladých lidí, kteří se od nízkého věku potýkají s nadváhou. Tento problém představuje do budoucna větší riziko vzniku onemocnění jako je diabetes mellitus 2. typu, vysoký krevní tlak či časného objevení kardiovaskulárních komplikací. Nadměrná zátěž kloubů a páteře se může projevit bolestmi pohybového aparátu a časnějším rozvojem artrózy. Nevhodná skladba jídelníčku způsobuje narušení střevního mikrobiomu, což může vést kromě zažívacích potíží (zácpa, průjmy) k tzv. syndromu propustného střeva a imunitním poruchám. Obezita zvyšuje riziko vzniku rakoviny ve starším věku.

Při vzniku nadváhy má vliv nevhodné složení stravy, pitného režimu, dále nedostatek příležitostí a chuti k pohybu. Svojí roli, u někoho i roli primární, hraje narušená psychika. Je tedy důležité přijít na to, jestli si dívka jídlem nenahrazuje něco, co jí v životě schází, jestli jídlem neřeší stres, vnitřní napětí či nedostatek pozornosti. Pak je na prvním místě s těmito tématy vhodným způsobem pracovat a k tomu po krůčkách upravovat vlastní způsob stravování.

Jídelníček pro dospívající dívky

Způsob stravování dospívajících dívek bývá z větší části formován okolím a to lze již méně ovlivnit, nicméně důležitý základ a vzor má vždy v rodině. Proto se vyplatí dělat změny právě doma. Ve stravě dospívajících dívek s nadváhou bývá většinou nadměrné množství jednoduchého cukru (slazené nápoje, sladké pečivo, cukrovinky), průmyslově zpracovaných produktů (přeslazené cereálie, zmrzlina, chipsy), fastfood stravy, uzenin sladkých mléčných výrobků. Zamyslete se nad stylem stravování ve vaší rodině a začněte stravu lépe vyvažovat. Co je vhodné mít v jídelníčku, aby byla zajištěna optimální výživa?

Měla by to být strava složená hlavně z tzv. prvopotravin (minimálně průmyslově zpracované suroviny jako celozrnné obiloviny, luštěniny, zelenina, ovoce, řasy, semínka, oříšky). Bude potřeba zapracovat na úpravě jídel, které jí dívka doma a pokud je přístupná, tak jí učit, co by si měla vybírat, pokud jí někde venku. Doma by měl být výběr kvalitních a zdravých potravin, ze kterých lze připravit velmi chutná jídla. Vycházejte z toho, co má dívka ráda a snažte se oblíbená jídla upravovat nově, zdravým způsobem.

Ptáte se, jak konkrétně začít vylepšovat jídelníček? Pusťte si náš online kurz “Jak začít” a pokud je dívka svolná, pusťte si kurz společně a povídejte si o tom, co jste viděli a co byste mohli doma zavést.

Co dál, pokud chcete řešit nadváhu u dospívající dívky?

Prvotním bodem bude snažit se pochopit konkrétní příčiny, které ke vzniku nadváhy vedly. Faktorů bývá většinou více a jsou vzájemně propojené, ale pokud dívka bere jídlo jako ventilaci svých psychických potíží, pak je na místě zaměřit se právě na to a snažit se dívku podpořit, ještě předtím, než začnete dělat změny v jídelníčku.

Dalším bodem je vlastní poznání a pochopení zásad zdravé stravy. Tak, aby jí bylo jasné, proč by měla udělat změny ve stravě a v čem jí to konkrétně pomůže. Velkou roli přitom hraje důvěra mezi vámi, pokud není, tak se dívka může naopak začít vymezovat. Nicméně nikdy není pozdě na to si důvěru postupně vybudovat. K dispozici na webu máte “Školu zdravého vaření“, kde jsou popsané konkrétní praktické postupy, které budete moct hned zavádět ve své kuchyni.

Připojte se do Klubu Jíme Jinak, kde načerpáte spoustu informací ohledně zdravého stravování, cenných rozhovorů s odborníky, receptů a také slev na zdravé suroviny, kvalitní nádobí a velmi přínosné online kurzy.

Zapojte se i s dcerou do oblíbeného kurzu Hubneme do plavek, kde se dozvíte, jak zahrnout poznatky o zdravé stravě do praxe, velkým bonusem je podpora týmu Jíme Jinak a dalších účastníků. Další možností, jak více proniknout do prospěšného stravování, je kurz Podzimní detox či Jarní očista.

Ukažte jí příběhy dívek podobného věku, které jí následně mohou namotivovat pro změnu. Tak jako Johana (13 let), která spolu s maminkou v rámci online kurzu Jíme Jinak začala měnit stravu a z nadváhy shodila 11 kg. Ze začátku o nová jídla neměla zájem, přesvědčila jí ale výrazná proměna maminky Katky, která začala být veselá, pochutnávala si na dobrém jídle a zhubla celkově 31 kg.

Zkuste s dívkou co nejvíce táhnout za jeden provaz. Buďte ohleduplní a pamatujte si, že nevhodně volená slova ohledně dívčiny postavy a tlak na ní může zapůsobit negativně na její psychiku. Nejde o to, aby zaměřila veškerou pozornost na svůj vzhled. Mluvte hlavně o zdravotních benefitech změny stravy a zavádějte je citlivě a postupně. Mluvte také o tom, jak je důležité to, jak se cítí uvnitř sebe, jak se chová k sobě a ke svému okolí.

Na dívku netlačte, buďte trpěliví a laskaví a pozvolna jí učte a ukazujte, jak by se o sebe měla starat, aby se cítila dobře fyzicky, ale i psychicky. Veďte jí ke zdravému pohybu a buďte jí oporouPřipojte se k nám, naučte se zdravě vařit a po krocích začněte měnit životní styl. My vám přitom rádi pomůžeme.

Podělte se o své zkušenosti

Pokud už máte potíže s nadváhou u dospívajících dívek za sebou, budeme rádi, pokud se o svoje dobré i špatné zkušenosti podělíte. Může to pomoci dalším rodičům vidět, jak to řeší jiné rodiny a také pochopit, že to je problém celospolečenský a že v tom nejsou sami.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

17 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Veronika
19. 5. 2023

Prosím takový článek i o klucích, mám syna 11let a 94kg. Tajně se dojídá a já ho neumím přivést na správnou cestu, nejde to ani mě osobně a takhle dopadlo moje dítě. Děkuji

Co znamená “vhodným způsobem” pracovat na těch psychických faktorech?

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

22
14

Shodila jsem 11 kg a zlepšila si hodnocení u doktora (Johana, 13 let)

V očkovacím průkazu jsem měla napsáno “výživa nepřiměřená”. Bylo totiž co zlepšovat. Když máma začala vařit podle jídelníčku v kurzu, nejdřív j...
30
41

Najednou vidím spoustu věcí jasněji (Naďa, 34 let)

Po dvou dětech jsem měla o 10 kg víc, než jsem byla zvyklá. I když jsem se snažila, nešlo to dolů. Přidaly se různé zdravotní problémy jako velikánská únav...
12
4

Když jím jinak, tak si to užívám (Dana, 39 let)

Mojí hlavní motivací bylo zhubnout. Povedlo se.  A přišly i benefity navíc – nejsem unavená, přestala mě bolet hlava, zmírnily se menstruační bolesti...

Proč na podzim tloustneme a jak se tomu vyhnout

Na podzim se přibírá snadno a rychle. Může za to příroda. Ale protože my už dnes nežijeme v souladu s ní, tak se těch podzimních špeků pak těžko zbavujeme....
30

4 vánoční pasti, které kazí štíhlou linii. Jak na ně?

Celý rok se snažíte jíst zdravě a držíte si štíhlou linii, ale během svátků každý rok přiberete? Víme, proč to je! Čekají na nás 4  nenápadné pasti. Porad...

Na ekzém už jenom vzpomínám (Saša, 44 let)

Snaha o zbavení se ekzému byla, vedle úpravy váhy, moje nejsilnější motivace pro změnu. Aktuálně na ekzém už jenom vzpomínám a užívám si čisté kůže i při n...