Domů > Magazín > Zdraví

Dnešní děti dospívají příliš rychle. Mohou za to (nejen) zubní pasty

Nezdá se vám, že dnešní děti dospívají až příliš rychle? Dřívější puberta, ochlupení, menstruace. Tato nezdravě rychlá míra fyziologického vývoje je dle vědců spojena s látkami narušujícími hormony. Ty obsahuje i na první pohled “nevinně” vypadající zubní pasta, kterou děti používají a další na denní bázi používaná kosmetika.

Toxiny ovlivňují děti už v bříšku

Během posledních 20 let se ukázalo, že dnešní děti jsou v pubertě mnohem dříve, než kdy jindy v historii (1). Zároveň je dnešní svět zaplaven produkty, které používáme na denní bázi a jsou plné toxických chemikálií. Kalifornská studie publikovaná v časopise Human Reproduction odhalila mezi těmito dvěma vlivy souvislost (dalšími faktory je také strava – zejména pití slazených nápojů) (2). Chemikálie obsažené v kosmetice, pastách a dalších produktech denní potřeby mohou totiž narušovat vývoj dětí, a to dokonce když jsou ještě u maminky v bříšku. A právě to může být důsledek předčasné puberty dnešních dětí.

Víme, že některé z věcí, které používáme na naše těla, se dostávají dovnitř, a to buď proto, že procházejí kůží, nebo je vdechujeme, anebo nechtěně požíváme,“ poznamenal vědec Kim Harley, autor kalifornské studie. „Potřebujeme vědět, jak tyto chemikálie ovlivňují naše zdraví.“

💡 TIP: Sezóna plavek je tu! Zkus tento jídelníček a sprav si postavu.

Předčasná puberta: na vině jsou hormonální disruptory v kosmetice

Výzkumný tým Kalifornské univerzity Berkeley se zaměřil na tři různé typy toxických chemikálií obsažených v produktech denní potřeby: parabeny, ftaláty a fenoly. Tyto chemikálie jsou endokrinní disruptory, které mohou kopírovat účinky různých hormonů. Mohou vyvolat abnormálně rychlý růst a vývoj dětí. Endokrinní disruptory se používají ve všech druzích výrobků, zejména ale v kosmetice. Nejčastěji jsou jim vystaveny dívky, které se malují. (2)

  • Ftaláty se používají k fixaci vůně deodorantů, parfémů a dalších vonných produktů. Také zabraňují vzniku trhlin v laku na nehty a plastovém obalovém materiálu.
  • Parabeny mají konzervační vlastnosti, které prodlužují životnost produktů podléhajících rychlé zkáze.
  • Fenoly naopak zvyšují trvanlivost některých výrobků. Triclosan a benzofenon jsou fenoly, které se používají pro antimikrobiální účely.

Hormonální disruptory najdete v:
Kosmetika a výrobky pro osobní péči, např. sprej na vlasy, lak na nehty, parfémy, šampony, hydratační přípravky na kůži, mýdla a zubní pasty.
Lékařské předměty.
Lepidla, stavební materiály, detergenty, insekticidy, maziva, plastové vodovodní trubky, rozpouštědla, vinylové podlahy a povrchové úpravy dřeva.
Zpracované a balené potraviny jako živočišné produkty, mléčné výrobky a produkty rychlého občerstvení.

Dívkám dříve rostou prsa, ochlupení a mají dříve i měsíčky

Co způsobuje předčasná puberta?
Časná puberta je spojená s rakovinou prsu, duševními problémy a rakovinou vaječníků u dívek. U chlapců způsobuje rakovinu varlat.

Berkeleyho studie zjistila, že dívky jsou mnohem citlivější na účinky těchto endokrinních disruptorů. (2)

  • Když byly dívky vystaveny monoethylftalátu ještě u maminky v bříšku, začalo jim dříve růst ochlupení.
  • Pokud byly vystaveny triclosanu (je obsažen např. v antibakteriálních mýdlech, zubních pastách) a 2,4-dichlorfenolu, měly mnohem dříve první menstruaci.
  • Expozice methylparabenu (obsahují ho např. mycí gely, řasenky, krémy, barvy na vlasy) způsobila, že jim dříve začaly růst prsa, ochlupení a i menstruace přišla dříve.
  • Také vystavení propylparabenu (obsahují ho např. krémy, mycí gely) urychlilo příchod první menstruace. (2)

Zaměřte se na přírodní kosmetiku!

Ftaláty se nacházejí v mnoha produktech a výrobcích používaných denně, zejména v konvenční kosmetice (laky na vlasy, mýdla, zubní pasty aj.). Jsou neviditelné pouhým okem a nemohou být detekovány pachem nebo chutí. Expozici těmto chemikáliím, které narušují hormony, lze snížit přechodem na přírodní výrobky pro domácnost a osobní péči.

Mluvíte o tom s dětmi?

Kupujete jim přírodní kosmetiku? Nebo máte zkušenost s důsledky konvenční kosmetiky? Napište nám do komentářů.

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Prosím o radu, jakou přírodní zubní pastu od kterého výrobce je dobré používat pro mě jako dospělou i moji 7 letou dceru? Děkuji za odpověď.

Já jsem někde četla názor doktora, že předčasný dospívání je dané tím, že jsou děti tlustší než dřív.
Že větší množství podkožního tuku mění hormony a tím nastane dřívější puberta.

Ukázat další komentáře