Domů > Magazín > Blog

Jak jsou na tom tavené sýry

Proč se šklebíme, když se na kurzech ptáte, zda doporučujeme tavené sýry? To vám poví jedna z účastnic loňského kurzu, která měla tu čest se do výroby podívat:

O tavených sýrech toho bylo napsáno mnoho pozitivního i mnoho negativního. Avšak smutně musím konstatovat, že jsme stále ojedinělou zemí, jejíž žebříček konzumace tavených sýrů stoupá. Mnoho let jsem k tomuto tématu přistupovala s tím, že já sama o škodlivosti tavených sýrů vím, tudíž je nekupuji, a ostatní jsou dostatečně dospělí a o svých nákupních zvyklostech rozhodují sami. To vše do okamžiku, než jsem nastoupila na pracovní pozici do společnosti, jež mimo jiné vlastní také továrnu na výrobu sýrů. Možnost vidět proces výroby na vlastní oči mne pouze utvrdila v mém předchozím názoru na škodlivost tavených sýrů, ale hlavně mne vyburcovala sdílet tuto skutečnost se svým okolím. A tak když mě holky na kurzu poprosily, zda bych svoje zkušenosti mohla napsat, ráda jsem vyhověla.

Pokud budete mít možnost navštívit jakoukoli továrnu na výrobu sýrů, vřele vám tento zážitek doporučuji. Je to nezapomenutelné. Začnu výrobou tvrdých sýrů. Představte si finální fázi výroby, kdy se veliké kvadráty sýrů ořezávají do stále ještě velmi rozměrných krychlí, aby mohly být dále děleny na menší cihlové tvary tak, jak už je známe z prodejen, případně dále krájeny, strouhány či jinak upravovány. Nerovné strany těchto velikých sýrových kvádrů jsou při výrobě zarovnány a odřezky odpadávají do žlabů přiléhajících k výrobní lince. Z těchto pak putují do části výroby tavených sýrů. Tam je již připraven kontejner s tavícími solemi, které svým vzhledem nápadně připomínají sůl, jež používáme v zimě k rozpouštění sněhu a ledových námraz. I samotný kontejner je dosti podobný :-). Zjednodušeně řečeno, odřezky tvrdých sýrů se tepelně upraví při 120’C a přidáním těchto tavících solí a aromat vznikne jako finální produkt tavený sýr. Tavené sýry prostě nejsou nic jiného než zbytky tvrdých sýrů rozpuštěných v neuvěřitelným množstvím sole. Aromata, která ve finále navozují pocit, že tavený sýr je žampiónový, pažitkový, šunkový, klobásový, s nivou a podobně si určitě nemusíme popisovat. Chemie je dnes všemocná. A přeneseme-li se do poslední fáze výroby tavených sýrů, kdy již tyto sýry mají všem velmi známou konzistenci – čeká je to poslední – aluminiový obal, ve kterém se dostávají ke svým spotřebitelům, opařeny ještě patřičnou papírovou krabičkou se všemi informacemi o výrobku. Do aluminiového obalu se napouští roztavený sýr ještě horký a nechává se chladnout, poté je mu „přiškvařena“ vrchní část aluminiové folie. Někteří odborníci se vyjadřují, že se jedná o karcinogenní proces. Finálně produkt dostane barevnou papírovou krabičku a nic nebrání v jeho cestě k nám, spotřebitelům.

Sečteno a podtrženo, z předchozích řádků rozhodně nevyplývá, že bychom konzumací tavených sýrů svému tělu nějak prospívali. Naštěstí nákupní a stravovací rozhodovací procesy jsou pouze na nás a tak jenom my sami můžeme rozhodovat o stavu svého těla a zdraví. Snažme se proto být k němu vlídní a šetrní a JEZME JINAK :-).

ALiČe

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

A napíšete nám sem složení té tavené bio dobroty? :-)

Tak to je šok. :-(

Ukázat další komentáře