Dnes si připomínáme 100 let od založení republiky. Od té doby se český jídelníček hodně změnil. České kulinářství zažívalo v době 1. republiky přímo boom a kuchařek bylo jako hub po dešti. V této době se zrodila bílá mouka a ženy řešily přibírání na váze. Vychrtlá žena totiž nebyla považována za atraktivní. Pojďme na skok do minulosti.

Žilo se velmi skromně: denní příjem byl 2500 kcal

Jídelníček vojáků v roce 1936

Jídelníček obyvatel býval skromný, stereotypní a jídla se často opakovala. V pracovní dny se k snídani pila káva cikorka (alternativa kávy z čekanky) nebo další alternativy (z žita, ječmene) a k ní se přikusoval žitný chléb (později se objevil i bílý pšeničný, ale pšeničná mouka se používala spíše do koláčů), v lepších rodinách si ho namazali tence máslem. K obědu se dělala polévka ze zeleniny, bylinek, brambor, luštěnin nebo krupice. Polévky byly základem většiny jídelníčků a lišily se dle krajů (zelňačka na Moravě, kulajda v jižních Čechách, kyselo v severních a východních Čechách kyselo). V této době měly polévky velký význam, protože byly syté. Večeřeli se zbytky od oběda nebo opět chléb. Často se vařila jídla nízkonákladová jako šunkofleky, lepenice, knedlík s vajíčkem, uhlířina, bramborové placky, nudle s mákem, sladké knedlíky nebo guláše.

Víkend byl spjatý s kaloricky vydatnějšími a náročnějšími pokrmy. Ve většině domácností se jedlo maso a polévky zahuštěné kapáním, drobením, kroupy, krupkami, nudlemi nebo fleky. Na městských stolech se maso objevovalo častěji do týdne.

Specialita Čechů: sladká jídla jako hlavní chod

K prvorepublikovému kulinářství patří i sladké pečení – bábovky, záviny, bublaniny, řezy a koláče. Koláče se jedly po polévce jako hlavní chod. České kuchařky byly z více než poloviny plné sladkého pečení, což v jiných zemích nebylo zvykem.

Zrodila se bílá mouka

Na přelomu 19. a 20. století se změnil způsob mletí mouky a zrodilo se bílé pečivo. Dřívější mletí mouky mezi dvěma kameny vystřídalo “amerikánské” mletí ve velkých válcových mlýnech, které dokáží odstranit obilku a klíček a zrno umlít velmi jemně.

Vychrtlost se nenosila, byla považována za nemoc

Ženy za první republiky měly podobné problémy jako my nyní – řešily své drahé polovičky, módu, prací prostředky, nedokonalosti pleti, tvar a velikost ňader, oka na punčoše, premenstruační bolesti a samozřejmě také svou postavu. Kromě nadváhy se ženy trápily i přílišnou hubeností a chtěly nabrat ta kila, která jim k perfektní postavě scházela. Kostnatá vyhublost se v této době nenosila, taková žena nebyla považována za atraktivní. Časopisy byly plné otázek „Proč jste hubená? Proč vám nic nesluší? Proč podléháte snadno nemocem, podrážděnosti, únavě a celkové slabosti?“ a reklam jako: „Hubenost hyzdí muže i ženy! Nic jim nesluší, šaty na nich visí, stydí se jít do společnosti.“ Dobový ideál krásy odpovídal “zlaté střední cestě” a ženy se jí chtěly přiblížit.

Příčiny nadváhy dle prvorepublikových lékařů

  • přejídání (nepoměr mezi příjmem a výdajem)
  • přílišné pohodlí
  • lenost
  • flegmatičnost
  • dlouhé vyspávání
  • spánek po vydatném obědě
  • nedostatek pohybu

Za první republiky se doporučovala lidem s nadváhou dieta, při které měli vyřadit veškeré cukrovinky, čokoládu, tučné maso, tučné ryby, olejovky, uzenáče, smažené maso a ryby, koblihy, majonézy, slané pokrmy, likéry a pivo. Také velmi sladké ovoce jako jsou fíky, datle, banány, rozinky a tučné ořechy.

Jak by se vám jedlo před sto lety?

Chybělo by vám něco z dnešních jídel a pochutin? Byli byste se svojí postavou “in”? Máte v rodině pamětníka, který zažil tuto dobu? Pošlete nám jeho vzpomínky na stravu v dětství, rádi je zveřejníme. Jako národ totiž velmi rychle zapomínáme. Na naši minulost, na hodnoty lidí z první republiky i na to, jak moc se teď máme dobře. Pojďme si tedy připomenout, jak to bylo dříve a važme si toho, co máme dnes.

Zdroj obrázku: isifa.com, vitalia.cz

Funguje to: po celou zimu jsme fit!

Eva: Chci moc poděkovat za stránky. Momentálně jsem si...

Moje jídlo chutnalo spolužákům, kteří běžně jí sladkosti

Dagbri: Moje jídlo chutnalo spolužákovi ve škole, který dostává...

Měníte mi život k lepšímu

Pája: Ahoj, moc díky, v 50 mi měníte život...

Nemůžu si pomoct, ty jídla z kurzu jsou tak dobrá, že vylizuji talíře i hrnce…

Magda: Ahoj všichni, dnes uvařil manžel - zelí, bramborový knedlík a...

Jídlo je výborné, rychlé a léčí a navíc ušetřím na nákupech

Vherm: Ahoj všem, jsem 12. den v hubnutí do...

Členství v klubu JJ je cesta, jak si užít život na tomto světě

Jajabre: Klub JJ - dává mi radost z jídla,...

Jíme jinak je fantastický web

Sisi: Jíme jinak je fantastický web, který vás musí...

S každým jídlem si říkám: “Tohle je TOP”

Eva: S každým dalším jídlem si říkám "tak tohle je...

JJ mi pomohlo najít směr, kterým chci jít

Petrushe: Ahoj Evi, chci touto cestou moc poděkovat za...

Díky JJ solíme o polovinu méně a přestali jsme mlsat

Anicer: Tak do jarní očisty jsme doma vstoupili jako úplní...

I sestřička v nemocnici si všimla, že jím zdravě

Bartoanaovj: Evi, Helčo, děkuji za práci kterou děláte. I...

Sladkosti už mi nechutnají

Jendula.cerna: Chci moc poděkovat za skvěle připravený kurz a...

Cítím se mnohem více v pohodě

Avka: Zase mě začalo bavit vařit a zjišťuji, jak...

Úklid podle vás je super: kuchyň takový vítr dlouho nezažila

Radka: Jsem nadšená ze spousty skvělých receptů a rad....

Shodila jsem 7 kg a vysadila prášky na spaní

Hanka: Dobrý den, chtěla bych Vám napsat pár řádek...

Anna: Objevila jsem vás díky České televizi

Anna: Dobrý den, jsem na těchto stránkách poprvé díky...
  1. Není to sto let, ale tak 90. Máčeli si chleba, housky, vánočku do mléka, nebo do té cikorky. Taky proto, že to po nějaké době ztrdlo, tak aby to zas změklo. Hodně se jedly brambory, mléko, zelí, prostě to, co vyrostlo doma. Maso jen o víkendu. o Vánocích jablka a ořechy pro děti. To bylo místo sladkostí.

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekStrašidelné obličeje
Další článek5 kg šlo dolů jako nic (Zdeněk, 41 let)