Domů > Magazín > Blog

Jak se u nás jedlo před 100 lety?

Dnes si připomínáme 100 let od založení republiky. Od té doby se český jídelníček hodně změnil. České kulinářství zažívalo v době 1. republiky přímo boom a kuchařek bylo jako hub po dešti. V této době se zrodila bílá mouka a ženy řešily přibírání na váze. Vychrtlá žena totiž nebyla považována za atraktivní. Pojďme na skok do minulosti.

Žilo se velmi skromně: denní příjem byl 2500 kcal

Jídelníček vojáků v roce 1936

Jídelníček obyvatel býval skromný, stereotypní a jídla se často opakovala. V pracovní dny se k snídani pila káva cikorka (alternativa kávy z čekanky) nebo další alternativy (z žita, ječmene) a k ní se přikusoval žitný chléb (později se objevil i bílý pšeničný, ale pšeničná mouka se používala spíše do koláčů), v lepších rodinách si ho namazali tence máslem. K obědu se dělala polévka ze zeleniny, bylinek, brambor, luštěnin nebo krupice. Polévky byly základem většiny jídelníčků a lišily se dle krajů (zelňačka na Moravě, kulajda v jižních Čechách, kyselo v severních a východních Čechách kyselo). V této době měly polévky velký význam, protože byly syté. Večeřeli se zbytky od oběda nebo opět chléb. Často se vařila jídla nízkonákladová jako šunkofleky, lepenice, knedlík s vajíčkem, uhlířina, bramborové placky, nudle s mákem, sladké knedlíky nebo guláše.

Víkend byl spjatý s kaloricky vydatnějšími a náročnějšími pokrmy. Ve většině domácností se jedlo maso a polévky zahuštěné kapáním, drobením, kroupy, krupkami, nudlemi nebo fleky. Na městských stolech se maso objevovalo častěji do týdne.

Specialita Čechů: sladká jídla jako hlavní chod

K prvorepublikovému kulinářství patří i sladké pečení – bábovky, záviny, bublaniny, řezy a koláče. Koláče se jedly po polévce jako hlavní chod. České kuchařky byly z více než poloviny plné sladkého pečení, což v jiných zemích nebylo zvykem.

Zrodila se bílá mouka

Na přelomu 19. a 20. století se změnil způsob mletí mouky a zrodilo se bílé pečivo. Dřívější mletí mouky mezi dvěma kameny vystřídalo “amerikánské” mletí ve velkých válcových mlýnech, které dokáží odstranit obilku a klíček a zrno umlít velmi jemně.

Vychrtlost se nenosila, byla považována za nemoc

Ženy za první republiky měly podobné problémy jako my nyní – řešily své drahé polovičky, módu, prací prostředky, nedokonalosti pleti, tvar a velikost ňader, oka na punčoše, premenstruační bolesti a samozřejmě také svou postavu. Kromě nadváhy se ženy trápily i přílišnou hubeností a chtěly nabrat ta kila, která jim k perfektní postavě scházela. Kostnatá vyhublost se v této době nenosila, taková žena nebyla považována za atraktivní. Časopisy byly plné otázek „Proč jste hubená? Proč vám nic nesluší? Proč podléháte snadno nemocem, podrážděnosti, únavě a celkové slabosti?“ a reklam jako: „Hubenost hyzdí muže i ženy! Nic jim nesluší, šaty na nich visí, stydí se jít do společnosti.“ Dobový ideál krásy odpovídal “zlaté střední cestě” a ženy se jí chtěly přiblížit.

Příčiny nadváhy dle prvorepublikových lékařů

  • přejídání (nepoměr mezi příjmem a výdajem)
  • přílišné pohodlí
  • lenost
  • flegmatičnost
  • dlouhé vyspávání
  • spánek po vydatném obědě
  • nedostatek pohybu

Za první republiky se doporučovala lidem s nadváhou dieta, při které měli vyřadit veškeré cukrovinky, čokoládu, tučné maso, tučné ryby, olejovky, uzenáče, smažené maso a ryby, koblihy, majonézy, slané pokrmy, likéry a pivo. Také velmi sladké ovoce jako jsou fíky, datle, banány, rozinky a tučné ořechy.

Jak by se vám jedlo před sto lety?

Chybělo by vám něco z dnešních jídel a pochutin? Byli byste se svojí postavou “in”? Máte v rodině pamětníka, který zažil tuto dobu? Pošlete nám jeho vzpomínky na stravu v dětství, rádi je zveřejníme. Jako národ totiž velmi rychle zapomínáme. Na naši minulost, na hodnoty lidí z první republiky i na to, jak moc se teď máme dobře. Pojďme si tedy připomenout, jak to bylo dříve a važme si toho, co máme dnes.

Zdroj obrázku: isifa.com, vitalia.cz

PS: V pondělí 13.2. startujeme Jarní očistu!

Pokud zažíváte stres, únavu, necítíte se dobře nebo máte pár kil navíc, pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku. Už za pár týdnů uvidíte výsledky - ověřeno na lidech! 😊

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Není to sto let, ale tak 90. Máčeli si chleba, housky, vánočku do mléka, nebo do té cikorky. Taky proto, že to po nějaké době ztrdlo, tak aby to zas změklo. Hodně se jedly brambory, mléko, zelí, prostě to, co vyrostlo doma. Maso jen o víkendu. o Vánocích jablka a ořechy pro děti. To bylo místo sladkostí.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Jídlo jako lék: naučte se rozpoznat potraviny dle JIN a JANG (díl 2.)

Které potraviny jsou JANG a které JIN? V této tabulce se naučíme rozpoznávat ty, které jsou extrémní. A naopak zjistíme, které jsou harmonické a pro nás vh...
2

Celozrnné obiloviny jako pomoc v léčbě současné epidemie obezity

Žijeme v obezogenním prostředí. Všude kolem nás je levné nezdravé jídlo, které u nás vytváří závislost a ztěžuje hubnutí. A začíná to u dětí. Podle WHO v s...
6
42

Zatím mám dole 31 kg (Katka, 40 let)

Po nějaké době a několika dalších zhubnutých kilech se s vámi jdu zase podělit o svůj příběh. Přihlásila jsem se totiž do podzimního kurzu a jsem zase o kr...
18
27

Jsem bez léků na štítnou žlázu, Pavla (63 let)

Chci se s vámi podělit o svůj příběh, třeba bude někoho inspirovat, aby se pustil do změny životního stylu, opravdu stojí za vyzkoušení. Můj hlavní cíl byl...

Strašák jménem cukry – které jsou dobré, a které ne?

Když se nám na jazyku rozplývá náš oblíbený dezert, naše myšlenky jsou určitě na hony vzdáleny chemickým vzorcům a názvosloví. A jestli ten slastný pocit n...