V sobotu večer jsem si povídala s s Michaelou van Erne v pořadu Večerní host Radiožurnálu o tom proč a jak jíme jinak. Moderátorka se ptala krom jiného na náš postoj vůči masu, mléku, bramborám, přechodu dětí na školkovou stravu a na mikulášskou nadílku. Záznam je zde nyní k dispozici i pro vás v tomto příspěvku.

 

Bylo mi velikou ctí, že mě Michaela van Erne (na fotografii vpravo) pozvala do studia. Její pořady michaela van ernea vůbec Český rozhlas poslouchám moc ráda. Byla jsem moc zvědavá, jak vypadá žena, kterou zatím znám jen po hlase z rádia.

Setkání bylo moc milé, Michaela je krásná, respektující žena, otevřená novým informacím a navíc ráda vaří. Jen jsme prohodily prvních pár slov a velmi rychle ze mě opadla tréma, se kterou jsem do budovy Českého rozhlasu vcházela.

Během vysílání bylo těžké odpovědět ve vymezeném čase velmi stručně na položené otázky, ale snad posluchači pochopili, co jsem chtěla předat.

Nyní si můžete přehrát záznam našeho povídání i vy.

 

 

 

 

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Neuvěřitelných 63 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Ježíš, to bylo tak pěkné :) Vy máte, Evi, úplně konejšivý hlas, moc hezky se to poslouchá :) jinak jsem moc ráda, že jsem to tady z Vašich stránek docela pochopila a v tom rozhovoru to slyšela znova a potvrdila si, co už vím…ojoj, tohle by se mělo pouštět povinně všem! :)

 2. Supr rozhovor :-) Evi, moc se chci zeptaz na jednu vec: skvele se umite vyjadrovat. Jinymi slovy: co na srdci, to na jazyku. Mate na to nejaky figl? Treba jestli nejak to vyjadrovani trenujete, studujete…. Mam problem se stitnou zlazou a po prostudovani ruznych clanku jsem se docetla, ze s.zlaza souvisi prave s komunikaci, kterou ja mam jaksik zablokovanou. Proste neumim ze sebe slovy dostat, co si myslim. Diky, jste skvela! :-)

 3. Evi, to bylo moc pěkné, pěkně se posloucháš a je vidět, že to máš v hlavě srovnané, nedávno jsem viděla v televizi paní, která ukazovala příklady“zdravých“ svačinek do školy, a doslova řekla při ukázce nějakého kupovaného cukroví, že když to dítěti přibalíme k tomu zdravému jídlu, tak nám to zaručeně sní…..no, málem jsem chtěla do studia volat, co to tam mají za blázna.Smutné, že?

  • Jani, děkuju :-) Někdy je fakt tristní, co se člověk v médiích dozví…Kdyby lidi používali vlastní rozum, bylo by to jedno, ale my jsme někdy jak stádečko a vůbec nepřemýšlíme o tom kdo a proč nám podsouvá tyhle informace.

 4. Evi, nadhera! Prala bych si umet byt tak pohotova jako Vy.. Ten rozhovor ma opravdu spad a je tak logicky a jasny. Myslim, ze i cloveku, ktery o tom nic nevi, se snad probuh musi rozsvitit.. Skoda, ze nebydlim bliz, hned bych si u Vas doma predplatila pravidelne obedvani ;) Mejte se krasne.. :)

  • No já bych ráda viděla reakce těch lidí, co právě nic nevědí, co jim asi běželo v hlavě :-)) Ale díky Estell, až se přistěhujete blíž, stavte se na dlabanec :-)

 5. Milá Evo, moc se mi Váš rozhovor líbil, povídání i všechny argumenty na mě působily tak logicky, klidně, prostě krásně!! Říkala jsem si, že by bylo super umět takhle vysvětlit naše jídlo těm, kteří nechápou.

  • To je od vás milé, Petro, díky. Jen se obávám, že lidí, kteří to umí vysvětlit ještě mnohem lépe než já, je tu spousta, ale ti, co nechápou je nechtějí poslouchat. Člověk tu logičnost věci slyší, až když je tomu otevřený. Jinak to zní bláznivě, dogmaticky, urážlivě,…podle povahy posluchače :-) Věřím, že i u tohohle pořadu si velká část posluchačů klepala na čelo a říkala si, co to tam je za magorku :-)

   • Je to presne tak. Ovsem porad nemuzu uverit, ze je pro lidi tak obtizne se tomu otevrit. Za 3/4 roku se z meho okoli nikdo nepridal k JJ. Nikoho nepresvedcuju, nenutim ani nic takoveho, ale vzdy pri kazdem setkani na to zkratka nutne musi prijit rec. Jim jinak a proto jsem i jiny nez jsem byl drive. Jinak vypadam, jinak se chovam a jinak jim. To samo o sobe zapricinuje vzdy spoustu otazek. Pritom me stacilo shlednout jeden rozhovor s Vami a bylo zadelano. Zacal jsem listovat strankami JJ, pak doslova hltat jeden clanek za druhym. JJ mi rychle prislo tak samozrejme. Jakto ze ne ostatnim?

    • Myslím, že obecně platí takové to pravidlo, že jen 3% lidí jsou ochotni něco změnit. Cokoli, nejen jídlo. Ale nebojte, oni se časem budou ptát a chodit si pro inspiraci, zatím možná ještě nevěří, že to není jen tak na chvíli ;-) Schopnost pochopit a přijmout jiné myšlení, vaření atd. odpovídá určitému stupni vědomí, na kterém někdo už je a někdo ještě ne. Taky jsem dřív nebyla připravená. Dejte jim čas.

 6. Milá paní Evo.Zcela náhodou jsem natrefila na Váš ,,noční“ rozhovor na radiožurnálu a byla jsem mile překvapena :) Hned jsem si otevřela i Vaše stránky a hltala jsem dostupné informace a recepty a jásala,jak to máte pěkně ucelené.Pracuji jako praktik Čínské medicíny a jsem nadšená,že mohu informovat i své pacienty o vašich webovkách,kde najdou vše a nemusím už přeposílat desítky kontaktů na jiný pohled na stravu,recepty a změnu životního stylu.Děkuji i za sebe,je to úžasná inspirace i do mé kuchyně.Mějte se moc pěkně a hodně další inspirace a energie do dalších všech změn k dobrému žití :) Bohdana

  • Milá Bohdano, to je moc milá zpráva, děkujeme moc a těšíme se, že se tu s vámi budeme potkávat častěji :-)

 7. Moc milé povídání, které bych poslouchala klidně i déle, Evi. Jak už to někde někdo napsal – podobné „Hovory“ by měly zaznít namísto novoročních projevů ;-)

  • Gabčo, tak teď jste mě tedy prodloužila život alespoň o týden – směju se představě našeho pana prezidenta a projevu na téma jezte zdravě už asi dvě minuty.

 8. krásný rozhovor. Místo toho, abych pracovala, tak jsem si musela poslechnout rozhovor :) Zajímalo by mě, zda když někomu řeknete, co vše jíte a nejíte, zda se dotyčnému, který zajisté padl do mdlob snažíte vysvětlit proč to jíte či naopak nejíte či zda si řeknete, že dotyčný to nepochopí a nijak to více nerozebíráte. Zajisté se setkáváte s reakcemi typu – že vám chybí vápník a bílkoviny, když nejíte zdravé mléčné výrobky, nebo že člověk je přeci od přírody masožravec, takže maso k životu jíst potřebuje (ideálně alespoň 3x denně – jak říkáte v rozhovoru ať ve formě masa, salámů či paštik). A máte tendence pomáhat dotyčným, když slyšíte, co vše mají za problémy? A vy víte, že by je „hravě“ mohli vyřešit změnou stravy? Já se občas neumím ubránit komentáři, když slyším, jak jsou všichni okolo nemocní a berou „jen“ 10 prášků denně, což je málo, protože sousedka od vedle jich přece bere i 14. Jestli my nemáme v sobě nějak zakořeněno, že pan doktor nám předepíše kouzelnou pilulku, která za nás daný problém mávnutím kouzelného proutku vyřeší

  • Radusko, vždycky jsem měla tendence radit a pomáhat lidem okolo sebe, protože mi už od puberty přišlo zjevné a z vizáže lidí čitelné, jaké mají lidé kolem mě zdravotní problémy. Moc dobře jsem znala život v čekárnách, ve strachu z dalších odběrů a bolestivých vyšetření. Viděla jsem, kam se lidí řítí a chtěla zachraňovat svět. S věkem se to zásadně zlepšilo, takže změna jídelníčku sice vyvolala i u mě vlnu předat všechno všem a pokud možno hned než mim všichni pomřou na rakovinu. Nejbližší to však nezajímalo a začali na tu rakovinu klidně umírat. Kamarádi se tak různé smáli, že mám zase nějakou novou dietu, ale chápali, že s mým zdravotním stavem jídlo pořád řeším a moc se nezajímali, co zase tentokrát. Když se zajímali, ráda jsem se rozhovořila a někdy nevěděla, kdy přestat. Ale za tu dobu, co jíme jinak a existují tyhle stránky, se mi nestalo, že by se se mnou kdokoli kdekoli dohadoval nebo se obával o moje zdraví, chybějící vápník apod. Myslím, že můj postoj jim to prostě nedovolí :-) Spíš se většina začíná obávat o to, co asi všechno chybí jim a já nakonec konejším neznámého taťku na pískovišti nebo mamku v divadle, že to nebude tak zlé, že to nemusejí změnit ze dne na den a ať prostě něco začnou dělat. Já i můj muž spíš vzbuzujeme zcela nechtěně v lidech zájem o jídlo už jen tím, co si třeba objednáme nebo neseme s sebou. Mají pak samozřejmě spoustu otázek, ale směřují spíš k tomu, co oni by měli nebo neměli, než že by někdo vandroval do nás. To se mi snad nikdy nestalo. Ani v rodině si to nikdo nedovolil, tam jen na několika místech byl tichý nesouhlas :-) A ano, bohužel ještě většina lidí spoléhá na lékaře a léky, naprosto zapomínaje na to, že zdraví mají ve svých rukách, ve své hlavě a je to jejich odpovědnost.

 9. Evi, jedna věc mi nesedí, nebo jsem ji nějak nepochopila, doktoři Vám říkali, že děti nebudete moct mít a v rozhovoru uvádíte, že Vás zásadně ve stravování změnilo až 1. dítě …kdy přišla tedy ta vlastní zásadní změna jídelníčku? nebo jste to měnila od těch 12 let postupně? předpokládám, že v okamžiku, kdy jste čekala 1. dítě jste už byla „změněná“, nebo ne?

  • Vlaďko, pochopila jste to chronologicky velmi dobře :-) Já sice dvacet let studovala jídlo, zdraví, energie, psychiku a alternativní medicínu zleva doprava, věděla teoreticky kdeco, ale až s narozením dcerky začala vařit a tím se odstartovala celá ta změna mého zdravotního stavu. Lékaři krátce po mém narození konstatovali, že ze mě bude bůhvíco, že nemám dělohu a vaječníky, ale nutno říct, že je to 39 let nazpět a že v té době třeba nebyl ultrazvuk nýbrž jen rentgen a miminkovská děloha prostě nebyla asi na něm vidět :-) S ohledem na všechny operace, chronické záněty a prekancerózní stavy mého děložního čípku nevěřil schopnosti mého těla vůbec otěhotnět natož donosit dítě ani můj gynekolog, ani nefroložka. Ale já když něco chci…:-) Prodala jsem firmu, abych na to měla čas (myslela jsem, že mě čeká kdovíkolik pokusů, potratů a nakonec snad úspěšně dokončené rizikové těhotenství), udělala jsem rituály, jaké vás učíme v Jarní očistě a Vánocích jinak a do měsíce byla těhotná s Markétkou :-) Jenže jsem nebyla ani zdravá, ani při síle a rozdíl byl znát na obou těhotenstvích, porodech, kojení i dětech. Díky tomu jsem si naprosto jistá, že právě tyto uvedené „oblasti“ strava naprosto zásadně ovlivňuje. Změnila jsem stravu kvůli prvorozené dceři, ne kvůli sobě. Nevěděla jsem, že mám šanci změnit 30 let staré potíže, brala jsem to jako svůj úděl. Kdybych to pochopila dřív, začala bych snad dříve i s úplnou změnou. Ale možná jsem nebyla připravená. Pro vytoužené dítě jsem však bylo ochotná chopit se vařečky bez zaváhání a byla mile překvapená, že to má tak zásadní vliv na mě.

   • tak v tom případě mi tady sedí jedno přísloví: „štěstí přeje připraveným“…proto je potřeba jít si za svými sny, i když máme mnohdy pocit, že jejich splnění je naprosto nereálné…aneb když Pán Bůh dopustí, i motyka spustí :-)))

 10. Evi tleskám! Krásné a pravdivé. Mám chuť to pouštět všem, co se na mne a můj způsob stravování koukaj přes prsty a že jich je! Ale zjistila jsem, že to nemá cenu. Mlčím a vím svoje. :-)

  • Veroniko, díky. Nemá to cenu, však my víme a oni časem přijdou pro radu. Tuhle přišla sousedka, co se známe už pár let a ví, že my jíme nějak jinak (nikdy jsme se nebavili o tom jak, takže nebylo ani sporu) a ptala se, co má dělat, když mají děti alergii. Co jim „na to má dát“. Tak jsem se jí zeptala, kolik na to má času a šly jsme na procházku :-)

 11. Zdravím Evi, tak jsem si to poslechla.Moc příjemné povídání! Vždycky to umíte tak krásně vysvětlit! Pak jsem si přečetla, jak jste vařily s Helčou v Sama doma.Moc jsem se pobavila, tekly mně slzy dojetí i smíchu, jak vtipně popisujete situace ve studiu.Nebudete zase někdy v televizi?

  • Děkuju, Hani, na to vaření dodnes vzpomínáme! Do televize půjdeme, když nás zase někdo pozve :-) Při poslední návštěvě nás tam drtila nějaká paní doktorka přes výživu, i tím jsme se ještě dlouho bavily.

   • Evi, Vás někdo zdrtil? Já si právě poslechla ten krásný rozhovor a říkala jsem si, že je škoda, že Vás nemůžu mít pořád za zadkem, abyste sebevědomě odrážela to, co mi lidé k jídlu sdělují a já nedokážu oponovat. Jen si říkám, že když vytrvám, tak budu mít alespoň argument, že žiju, celá rodina je zdravá, dokonce víc zdravá, než dřív. Takhle jsem se dnes jen zaklepala, když mi na dotaz ohledně neustále se tvořících pigmentových skvrn na dceři zubech (drhne je ja blázen a nic) doktorka řekla, že holt má dispozice, že když je to zdravé dítě, které jí mléčné produkty a sýry, není už, co bychom mohli zlepšit. Dcera se k tomu naštěstí nevyjádřila a já taky mlčela.
    Každopádně moc a moc dík za Vaše aktivity a pozitivní přístup :-).

     • Jo, to dcera má ty zuby také zdravé, ale vypadá to děsně. Chudák to drhne nahoru dolů, na mě to z pusy také vždy kouká jako výčitka, ale už s tím přes půl roku bojujeme a nic. Má to na mléčných i nových zubech.

      • Moc to nepřehánějte, ať si nezničí sklovinu! Výčitky nemějte a nebojujte. Dělejte co umíte, pro klid dojděte k celostní lékařce a jinak počkejte, až se tělo dá do pořádku. Když by jí to vydrželo do dospělosti, dojde si holt jednou za čas na bělení :-)

    • Petro, tak ona nás nezdrtila psychicky jako spíš shodila všechno, co jsme v našem vstupu řekly, protože šla až po nás a byla to klasická nutriční poradkyně. My jsme z toho měly nakonec děsnou srandu a ohromný zážitek, což jsme ještě plné adrenalinu sepsali do článku viz http://www.jimejinak.cz/jime-jinak-v-sama-doma-2/ A když se podíváte na záznam viz
     http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1148499747-sama-doma/214562220600127/obsah/358155-nedostatky-ve-strave-dospelych-a-jejich-dopad-na-zdravi-eva-cikrytova-a-helena-jirsova-chat-1-cast tak myslím, že dojdete k závěru, že jí stejně člověk její tvrzení těžko věřil :-) A ty pigmentové skvrny znám moc dobře, měla jsem po lécích přední zuby navzdory čištění a bělení dohněda jak zapálený kuřák. To ukazuje na čištění orgánů a pasta ani kartáček to nezmění. Zásadně se mi to zlepšilo po změně stravy, dnes už to není skoro vidět. Myslím, že na to jsou i nějaká homeopatika, ale asi dokud půjde něco zevnitř, může to být vidět i zvenku na zubech. Díky za váš komentář :-)

     • Dobrý den Evi, díky za odkazy a komentář k zubům. Asi se s tím budu muset smířit a nechat to, jinak si opravdu spíš tu sklovinu podře. Celostní medicína ani homeopatika už si nevěděly rady, ještě mě odkázaly na tkáňové soli, tak sem tam něco cucá. Snad je to fakt součástí toho, že se čistí a dočistí :-). P.S. Rozhovor s panem Londzinem je opravdu vtipný a trefný. Moc za vše děkuji, jste s Helčou úžasné.

      • Petro, u dcery jsem si všimla, že jí zuby ztmavly, místy až zčernaly, bylo to v období po neštovicích. V článku http://www.jimejinak.cz/odkud-telo-cerpa-vapnik-a-kolik-ho-potrebuje/ jsem si přečetla, že by to mohlo být nedostatkem vápníku, tak jsem jí začala dávat denně sezamová semínka a už je má zase bílé.

       • Vida, to je pravda, na semínka jsem si v tomhle případě ani nevzpomněla, díky za připomínku, Pavlo.

 12. Vy to máte tak úžasně srovnané v hlavě a jste tak klidná,že to úplně hladí po duši….ale je to tak..člověk se opravdu srovná..nevím,jeatli je to tak,ale já to tak na sobě i dětech cítím,že jsme se všichni dost vyklidnili…fandím Vám!ať se Vám daří! A to samozřejmě i Vám,Heleno?Terka

  • Terko, moc děkuju :-) Jídlo nás skutečně srovnalo. Už známe tolik ženských, co se na počátku zdály jako šílené hysterky, a co se postupně stalo fajn kamarádkami, které nic nevyvede z míry. Jídlo je lék i na duši. A aby ne, když člověka přestane trápit bolení, pálení, únava a depky, má sílu udělat, co chce. Když se takhle osvobodí od bolestí těla a někdy i hromady kil, je lehký jak motýl na těle i na duchu a věci jdou samy, sny se plní, najednou to všechno jde :-) Takže vítejte v partě srovnaných žen :-))) (to neznamená, že už nikdy nebudeme nad ničím váhat nebo smutnit, jsme ženy! :-)

 13. Výborná řeč Evi, škoda, že Vás nebylo i vidět. Vydržela jsem až do konce, i když mně už padaly víčka. Pozitivní energie, která z Vás jde vždycky povzbudí do dalšího snažení jíst jinak :-). Děkujeme.

 14. Taky držím palce, já bych do éteru mluvit nemohla, nemám řečnické nadání, ale Eva s Helčou jsou rozené řečnice.

    • kdepak, Xandro, před pár dny jsem měla narozky, takže něco mezi váhou a štírem, podle toho, jak to kdo vykládá :-)

     • tak to jsem se netrefila :-) ano, záleží, v kolik hodin daný rok Slunce vstupovalo do následného znamení štíra a vy sama se dle chatakteristik ( i když jsou velmi obecné, jelikož popisují jen jeden daný aspekt) cítíte více jako váha nebo štírka ? :)

      • Když jsem to kdysi zkoumala, tak jsem měla pocit, že spíš váha, protože štír vyzníval jako hrozný člověk, ale to bylo v dobách prvních knížek na toto téma u nás. Pak jsem to roky neřešila a až časem se skamarádila s atroložkou, která mi hned při prvním setkání podle data narození řekla, co mi kdy operovali, kdy kterou ledvinu a kdy se mi rozvedli rodiče a já vzala tyhle věci zase na milost :-) Teď už vím, kde mám ascendent, kde kterou planetu a co mi kdy prochází konjunkcí :-) Tedy nesleduji to, ale vím, že některé věci se prostě dějí v určitém období a když něco velkého řeším, jdu se s ní poradit.

       • tak toto je jedna z mála věcí, se kterou si dovoluji nesouhlasit…řešení astrologie, planet, ascendentů apod…taky jsem kdysi řešila horoskopy a zkoumala, který z vyvolených se ke mně hodí či ne i jiné životní situace jsem zkoumala a chtěla jim rozumět…od určité doby se těmto věcem doslova vyhýbám…myslím si, že jsou naprosto zbytečné, člověka naopak zatěžují zbytečnými předsudky a ubírají mu na jeho svobodné vůli vydat se tou cestou, která je právě pro něj ta nejsprávnější…ale nemyslím to nijak zle Evi, je to jen můj názor a Vy jste člověk, kterého si velmi vážím za to, co v životě dokázal…

       • Evi, pomohla by mi astroložka na dálku? Mail, psaní, hovor.. potřebovala bych radu ohledně té situace u nás, docela velký to je a tíživý a ráda bych zas našla klid a teda učí mě to pořádně.. mohla bych případne poprosit na mail kontakt? Pokud najdete pod mým nickem mail, pokud ne, napíši :) děkuji velice!

 15. Zobrazit všech 63 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekDort nejen k 1. narozeninám
Další článekTomáš Garrigue Masaryk I.