Domů > Magazín > Zdraví

Nejlepší strava při potížích s dásněmi

Zánět dásní je nepříjemné onemocnění, nicméně může dlouhou dobu probíhat bez příznaků a rozvinout se v jeho závažnější podobu. Jak se bránit proti jeho vzniku? Vědecké studie naznačují, že velký vliv zde hraje strava. Jakou stravu jíst pro prevenci a co dělat, pokud k zánětu dásně dojde?

Když jsou s dásněmi potíže

Zánět dásní neboli gingivitida je rané stádium onemocnění zubní dásně, které se projevuje citlivostí až bolestivostí, zarudnutím a otokem dásní, někdy i krvácením, případně i zápachem z úst. Zpočátku ale většinou nebolí a přijde se na něj až při preventivní stomatologické prohlídce. Pokud se onemocnění neřeší, může dojít do pokročilejšího stavu, k nemoci zvané periodontitida (či parodontitida). Jde o zánětlivé postižení dásní a rovněž podpůrné vazivové části zubu, které se říká ozubice (periodoncium).

Toto pokročilé postižení dásně je jeden z hlavních důvodů následného vypadávání zubů. Roli při něm hraje výskyt bakterií v ústní dutině a zároveň samotná citlivost (odolnost) jedince, tedy to, jakým způsobem tělo odpovídá na přítomnost patogenů v organismu. V tomto ohledu hraje důležitou roli výživa, stejně jako tomu je při vzniku a odpovědi těla na jiná zánětlivá onemocnění. Kromě systémových zánětů se na vzniku onemocnění podílí faktory jako je věk, kouření a diabetes mellitus.

Zdravá strava jako prevence zánětu dásní

Podle M. Gregera (americký lékař a mezinárodně uznávaný řečník o výživě) má vznik zánětu dásně spojitost s nadměrným množstvím nasycených tuků v krvi a vysokou hladinou cholesterolu (až dvakrát se zvyšuje riziko onemocnění).

Byla provedená studie mezi 100 lidmi, kteří jedli vegetariánskou stravu a 100 těmi, kteří jedli i živočišnou stravu. Vegetariáni měli lepší stav periodoncia (méně známek zánětu, menší poškození, ale i obecně lepší stav zubní hygieny) oproti druhé skupině.

Důležitým faktorem se zdá být i vláknina. Podle studie “A High-Fiber, Low-Fat Diet Improves Periodontal Disease Markers” vydané Národním institutem zdraví (NIH) vede strava s vysokým podílem vlákniny, společně s nižším příjmem nasycených tuků ke zlepšení příznaků periodontitidy.

Další studie, tentokrát v Německu, se zaměřila na stravu 20 žen s chronickou periodontitidou. Ve stravě dostávaly větší přísun hlavně celozrnných obilnin, zeleniny, ovoce a luštěnin s důrazem na čerstvost. Po 12 měsících na této stravě se prokázalo významné snížení parametrů, které ukazují na přítomnost periodontitdy a zánětu dásní. Naměřilo se snížení zánětlivých chemických působků uvnitř štěrbiny mezi zubem a dásněmi asi o 75 %.

Ze studií vyplývá, že pro udržení zdravých dásní je důležitý dostatečný příjem vlákniny, čerstvost stravy a snížení příjmu živočišných tuků.

Tipy, jak se dlouhodobě starat o zdraví dásní

  • Navyšte množství vlákniny ve stravě – Na vašem talíři by měly být často zástupci pestré škály celozrnných obilnin, zeleniny a luštěnin, doplněné o olejnatá semínka, ořechy a ovoce. Ovoce vybírejte sezónní, čerstvé se hodí na léto, v chladných měsících jako teplý dezert. Pokud nejste zvyklí větší množství vlákniny konzumovat, postupujte pozvolna, aby nedocházelo k bolestem břicha. Jak na zdravé vaření s použitím těchto surovin a tak, aby to prospívalo vaší imunitě se dozvíte zde.
  • Jezte co nejčastěji čerstvě připravenou stravu (Proč je nutné mít jídlo čerstvé?).
  • Připravujte si jako základ polévky či omáčky zeleninové vývary (s přídavkem mořských řas), které jsou bohaté na minerály a vitamíny.
  • Vyhněte se nadměrné konzumaci nasycených tuků (v mase, mléčných výrobcích, vejcích, másle, ale i některých rostlinných olejích jako je kokosový).
  • Jednoduchý cukr omezte na minimum – Snižujte jeho množství a slaďte zdravějšími alternativami.
  • Pokud trpíte na diabetes mellitus, dělejte postupné kroky pro to, aby se hladina cukru v krvi optimalizovala (Nejlepší strava proti cukrovce).
  • Dbejte na dobrou ústní hygienu.
  • Vyhněte se kouření.

V případě akutního zánětu dásně je vhodné aplikovat zevně chladivý obklad, ústa vyplachovat studenou slanou vodou, konzumovat zeleninový vývar (i s mořskou řasou a přídavkem miso pasty), popíjet čaj Bancha, cumlat umeboši švestičku.

Zkušenosti na Jíme Jinak

Svojí zkušenost s pravidelným krvácením dásní po čištění zubů měla i naše čtenářka Andrea. Rozhodla se, že zkusí změnit stravu s naší podporou. Pustila se do toho společně s rodinou a za 6 týdnů se jí podařilo zhubnout 10 kg, přestaly u ní chutě na sladké, začala se cítit lépe po psychické stránce a krvácení dásní se úplně vytratilo.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Mojí vášní je celostní pohled na zdraví lidského těla a duše. Miluji svoji rodinu, ráda skládám myšlenky psaným slovem, hřeje mě pocit, že mohu u ostatních zažehnout plamínek péče o jejich zdraví.

35 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Potvrzuji i testem na sobě :-) Mám po dávném úrazu rozsáhlý pevný můstek na celé horní čelisti a dásně mi dělaly problémy dlouho – zatím tedy “jen” krvácely, ale zato vlastně pořád, při každém čištění, občas natekly nebo zcitlivěly. Po změně stravy krvácení po pár týdnech zcela ustalo. Podotýkám, ž ejsem se ani předtím nestravovala nějak strašně (skoro žádné maso, žádné kouření, alkohol ani sladké nápoje, každý den miso polévky, hodně zeleniny a dost luštěnin), ale cukru jsem tedy byla schopná sníst dost :-)

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

40
23

Unavená? Posilte v zimě ledviny!

Biologická zima je tu. Je proto chytré upravit jídelníček, pitný režim, používání soli a tuků, změnit způsob vaření a životní styl, abychom si zimu a blíží...
84
34

Máte v zimě vysušenou pokožku? Toto říká ajurvéda

“Jakmile začne zima, mám suchou pokožku. Ruce jak struhadla a suché, popraskané rty. A nastupuje období všelijakých krémů, tělových mlék a balzámů na...
klub
28
19

Jste element DŘEVO? Zjistěte, jací jste a jak se dostat do rovnováhy

Jste element dřevo? Zjistěte, jaké jsou vaše silné a slabé stránky, emocionální příznaky nerovnováhy vašeho elementu, které nemoci vás mohou trápit, kterém...

Syndrom propustného střeva – proč vzniká a co s tím

Bylo vám řečeno, že vaše potíže s trávením či imunitou mohou souviset se zvýšenou propustností střeva? Jak si takové střevo představit a jak ho vrátit zpět...
klub
25
1

Jak vyléčit alergii za pár minut

Pokud vás trápí ekzémy nebo alergie, můžete se jich zbavit během pár minut.  Alespoň tak to říká Radim Grebeníček, lektor hypnoterapie.  Vyzpovídali jsme h...

Průjem a jeho příčiny

Trápí vás trávící problémy? Spěcháte na záchod a obáváte se, co zase přijde? Cítíte se unaveni a bez energie? Průjem trápí velkou část naší populace. Řešen...