Domů > Magazín > Blog

Umělé maso je realitou. Dáte si?

Světovými médii před nedávnem proběhla zpráva o tom, že Singapur jako první na světě  povolil prodej výrobků z  „umělého masa“. Jde o počin, který zcela jistě zaujme vegetariány a vegany a všechny, kteří odmítají konzumovat maso z etických důvodů. Je ovšem významný pro celou naši planetu a lidstvo jako takové.

Jak se pěstuje maso

Singapur udělil toto povolení americkému start-upu Eat Just ze San Franciska. Jde o prodej umělého kuřecího masa vyráběného laboratorně v tzv. bioreaktorech. V nich se z živočišných buněk za přítomnosti aminokyselin, cukrů a solí „pěstuje“ plnohodnotné maso. Zásadní rozdíl je v tom, že při výrobě toho masa nemusí být zabito žádné zvíře poté, co si protrpělo často velice kruté zacházení ve velkochovu. Prvními výrobky nabízenými spotřebitelům jednou restaurací v Singapuru jsou nugetky obsahující 70% takto vyrobeného kuřecího masa. Pokud tento prvotní projekt sklidí úspěch, plánuje firma rozsáhlou expanzi do dalších restauračních zařízení v zemi.

Pomůže maso z bioreaktoru zachránit Zemi?

Výroba masa v bioreaktorech je důležitou zprávou nejen z etického hlediska, ale může mít zcela zásadní vliv na životní prostředí. Tak, jak narůstá počet obyvatel planety Země, narůstá spotřeba masa. Analytici upozorňují na to, že dnešními metodami chovu zvířat nebude v budoucnu možné tyto neustále se navyšující potřeby lidstva pokrýt. Chov zvířat je totiž velice náročný na spotřebu vody a krmiva. S tím související vzrůstající potřeba orné půdy má na svědomí mj. kácení deštných pralesů. Jednoduše řečeno, souvislostí je mnoho a dopady nedozírné. Existují dokonce studie, podle kterých by k zastavení klimatických změn stačilo, aby obyvatelé USA přestali jíst maso.

Ve světle těchto skutečností se tak zdánlivě nevýznamná zpráva o umělém mase jeví jako zpráva pro přežití naší planety naprosto zásadní.

Jaký je váš názor?

Co na to říkáte vy? Láká vás dát si maso z bioreaktoru? Vidíte v něm řešení poptávky po mase? Zachrání umělé maso naši planetu?

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Dobrý den, je skvělé poslechnout si na youtube paní Ivanu Stenzlovou. Má sice trochu jiný názor na stravování, ale k hmyzimu proteinu a umělému masu se vyjádřila docela výstižné. Profesor Peter Stanek se zase vyjádřil, že co se do nás nepodařilo dostat ockovanim, protože do toho spousta z nás nešlo, je přípravana nova cesta k depopulaci a to je hmyzí protein a umele maso. Hezký den, Lenka

Katastrofa. Fuj. Už neví, jak by nás chtěli ještě víc trávit. 🙈

Ukázat další komentáře