Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Akvaponie – šance pro budoucnost

Čím dál tím víc se řeší otázka, zda a jak do budoucna nahradit klasické konvenční zemědělství, které není dlouhodobě udržitelné. A jako jedna z možností se nabízí akvaponie. Dá se využít i pro pěstování zeleniny v domácnosti.

Co to je akvaponie

Akvaponie je způsob akvakultury, tedy chování ryb a dalších vodních živočichů a zároveň hydroponie, což je pěstování rostlin bez půdy, ve vodě. Jde o symbiotické soužití ryb a prospěšných bakterií. Tyto bakterie rozkládají ve vodě odpadní látky vyloučené rybami a obohacují živinami rostliny. Voda se nevypouští, ale neustále cirkuluje

Dnes již existují farmy například v Austrálii, které takto celoročně pěstují ryby a zeleninu a dodávají je svým zákazníkům.

3denní “Podzimní detox výzva”
Imunita + Jídelníček + Antistres
Tři nabité webináře!

Rezervovat místo zdarma

Jaká jsou pro a proti

Všechno má své kladné i záporné stránky. Pojďme se podívat, jak je na tom akvaponie.

Výhody akvaponie:

  • menší spotřeba vody
  • nižší výskyt škůdců
  • odpadají práce, jako je pletí, okopávání, atd.
  • celoroční pěstování zeleniny
  • dá se využít i jako samozásobení pro rodinu

Nevýhody akvaponie:

  • potřeba elektrické energie
  • v zimním období vytápěný skleník,
  • doplňování některých živin (hodně záleží na krmivu ryb),
  • tento systém potřebuje vyrovnané pH

Co chovat a pěstovat

K chovu se využívají sladkovodní ryby. Lze chovat také krevety a hlemýždě.

Pro domácí účely lze v tomto systému pěstovat především salát, rukolu, řeřichu, bylinky, ředkvičky, pór, dekorativní květiny a pokud byste rádi rajčata, zelí, fazole, okurky, brokolici nebo květák, bude už zapotřebí pokročilejší akvaponický systém, protože tyto rostliny vyžadují více živin.

Máte osobní zkušenost s akvaponií?

U nás to zatím není běžně rozšířená záležitost. Zajímá nás, jak se vám tento nápad líbí a pokud už máte s akvaponií osobní zkušenosti, tak se určitě podělte s ostatními.

PS: Cítíte se pořád unavená a bez energie?

Vstáváte ráno s pocitem, že byste nejraději zůstala v posteli? Co si dobít baterky a postarat konečně i o sebe? Je čas na podzimní detox. Mrkněte jak opět získat energii.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

8 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Jana Noor
28. 8. 2024

Za mě ne, myšlenka je možná hezká, ale moje tělo tuhle zeleninu nechce, nechutná mi. Zkoušela jsem párkrát ochutnat, ale má to divné pachutě.

Za mě teda ne.. Zase to závisí na chovu zvířat, používat, využívat, zneužívat vodní živočichy pro pěstování jídla pro nás. Jak by to asi dopadlo? Jako velkochovy? Hrůza pomýšlet. Možná se pletu, ale pro mě to není a rozhodně tomu nefandim. Samozřejmě to je můj osobní názor.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Pěstujeme mrkev

Od začátku našeho pěstování jsem se vždy snažila poučit z dané sezóny, přemýšlet, proč roste to a neroste ono. Mrkev pěstujeme už dlouho a  začátky nebyly ...

Zahrada v květnu

Květen je nejdůležitější měsíc pro vysazování rostlinek z předpěstované sadby, kterým by vadily nízké teploty, případně mrazíky.