Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Akvaponie – šance pro budoucnost

Čím dál tím víc se řeší otázka, zda a jak do budoucna nahradit klasické konvenční zemědělství, které není dlouhodobě udržitelné. A jako jedna z možností se nabízí akvaponie. Dá se využít i pro pěstování zeleniny v domácnosti.

Co to je akvaponie

Akvaponie je způsob akvakultury, tedy chování ryb a dalších vodních živočichů a zároveň hydroponie, což je pěstování rostlin bez půdy, ve vodě. Jde o symbiotické soužití ryb a prospěšných bakterií. Tyto bakterie rozkládají ve vodě odpadní látky vyloučené rybami a obohacují živinami rostliny. Voda se nevypouští, ale neustále cirkuluje

Dnes již existují farmy například v Austrálii, které takto celoročně pěstují ryby a zeleninu a dodávají je svým zákazníkům.

Jaká jsou pro a proti

Všechno má své kladné i záporné stránky. Pojďme se podívat, jak je na tom akvaponie.

Výhody akvaponie:

  • menší spotřeba vody
  • nižší výskyt škůdců
  • odpadají práce, jako je pletí, okopávání, atd.
  • celoroční pěstování zeleniny
  • dá se využít i jako samozásobení pro rodinu

Nevýhody akvaponie:

  • potřeba elektrické energie
  • v zimním období vytápěný skleník,
  • doplňování některých živin (hodně záleží na krmivu ryb),
  • tento systém potřebuje vyrovnané pH

Co chovat a pěstovat

K chovu se využívají sladkovodní ryby. Lze chovat také krevety a hlemýždě.

Pro domácí účely lze v tomto systému pěstovat především salát, rukolu, řeřichu, bylinky, ředkvičky, pór, dekorativní květiny a pokud byste rádi rajčata, zelí, fazole, okurky, brokolici nebo květák, bude už zapotřebí pokročilejší akvaponický systém, protože tyto rostliny vyžadují více živin.

Máte osobní zkušenost s akvaponií?

U nás to zatím není běžně rozšířená záležitost. Zajímá nás, jak se vám tento nápad líbí a pokud už máte s akvaponií osobní zkušenosti, tak se určitě podělte s ostatními.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

S nabídkou produktů se poslední dobou setkávám čím dál častěji, těch firem, které se tímto zabývají, letos docela přibylo. Myšlenka se mně líbí, ale pouze v tom případě, když se jedná o venkovní aquaponii. Produkty z vnitřní aquaponie při umělém světlě mně nějak nelákají…

Salátovou zeleninu touto metodou pěstují v Hlučíně – Zahradnictví Novák.

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...

Pěstujeme mrkev

Od začátku našeho pěstování jsem se vždy snažila poučit z dané sezóny, přemýšlet, proč roste to a neroste ono. Mrkev pěstujeme už dlouho a  začátky nebyly ...

Zahrada v květnu

Květen je nejdůležitější měsíc pro vysazování rostlinek z předpěstované sadby, kterým by vadily nízké teploty, případně mrazíky.