Domů > Magazín > Žijeme jinak > Ekozahrada

Jedlý balkón

Chcete si vypěstovat vlastní bylinky a zeleninu, ale nemáte zahrádku? Nevadí, pěstujte na
balkóně.

V čem pěstovat na balkóně

Ideální je pěstovat zeleninu na malém prostoru vertikálně, a to v závěsných květináčích, policích podomácku vyrobených nebo v kaskádovitých květináčích. Je na výběr velké množství různých truhlíků, velkých květináčů, vertikálních kapes, které se zavěšují, až po různé velikosti vyvýšených záhonků z různých materiálů. Takže je z čeho vybírat. Jakmile si naplánujete, co budete pěstovat, nakoupíte nebo si vyrobíte vhodné nádoby, které naplníte
kompostem či kvalitním substrátem, můžete začít.

Co pěstovat

Do nádob je možné vysévat rostlinky ze semen, anebo sázet přímo sazenice, které si zakoupíte v zahradnictví nebo je seženete na místní sazeničkové burze či na trhu. Pokud máte místo na parapetu je možné si část sazenic předpěstovat za oknem. Do truhlíků se hodí trhací saláty, rukola, petrželka, pažitka, rozmarýn, tymián, asijská listová zelenina jako namenia, tatsoi, perila, pack choi, red giant. Dále také ředkvičky, malá kulatá mrkev, polníček, cibule trvalá na nať, jahody, špenát, polníček, šrucha, koriandr. Do větších hlubších květináčů je možné zasadit sazenice či semena okurek, které se budou pnout po opoře, papriky, rajčata, kadeřávek, cuketa nebo patisony, ředkve, vodnice, lilek, mangold, lebeda, keříčkové fazole, k opoře hrášek, batáty.

Čím přihnojit

Kravský či koňský hnůj si zřejmě na balkón tahat nebudete, čím tedy hnojit na balkóně a bez chemie? Hnojit můžete vlastním žížalím hnojivem, také si můžete v malém kyblíku s víkem připravit na balkoně jíchu z kopřiv, lze použít i kávovou sedlinu či hnojivo z droždí.

Podmínky pro pěstování na balkóně

Zvažte dobře, jaké máte na balkóně podmínky a podle toho vysazujte rostliny. Při plánování výsadby je důležité také brát v úvahu, zda je balkón orientovaný na sever, jih, západ, či východ, zda je vysoko a hodně na něm fouká, jestli rostliny má kdo zalévat v případě dovolené. Pokud si výsadbu dobře naplánujete, je možné z vaší balkónové zahrádky sklízet více než jednou a to i přes zimu!

Květiny a bylinky pro včely

Do truhlíků a květináčů lze zasadit afrikány, měsíček lékařský, lichořeřišnici, brutnák, macešky, levandule, kopretiny, měsíčnici roční, heřmánek, sluncovku kalifornskou, mateřídoušku, šalvěj, hledíky, mák a mnoho dalších.
Jak ještě přilákat hmyz? Na balkón lze umístit dřevěné špalky, do kterých si vyvrtáte dírky pro včely samotářky.
Také si můžete vyrobit hmyzí hotel.

PS: Začínáme Jarní očistu!

Únava, blbá nálada a kila navíc? Nenecháme vás v tom! 😊 Pojďte s tím zatočit. Začínáme 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček i postavu a zase bude dobře.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

1 člověk už poděkoval za článek. Oceňte práci autora také.

Buďte první, kdo napíše komentář

Mohlo by se vám líbit

144
70

Videopřání Jíme Jinak 2022 – Uspořádejme si myšlenky

Čtěte více na toho téma

Vyzkoušejte také

Co vysít v červenci a srpnu

Sklízet ze zahrádky je možné i v zimě, sezóna nekončí poslední letní sklizní. Sklízejte i v zimě. Právě teď je čas na výsev zimní zeleniny!

Zahrada v červenci

Pokud si pěstujete většinu zeleniny sami, tak určitě znáte to těšení na první okurku, cuketu, rajče atd. Člověk má takto každý den z něčeho radost. Je začá...

Zahrada v srpnu

Jaká je zahrada v srpnu? Mně vždy připadá, že v první půlce srpna se naše zahrada stává takovým malým rájem. Je k dispozici skoro všechna zelenina, jsou i ...

Živá zahrada aneb naše zahrada není sterilní

Chci vám ukázat, že i na naší zahradě se všemu nedaří a není tak dokonalé, jak to vypadá z fotek předešlých článků. Ale to vše k živé zahradě patří.

Zahrada v září a říjnu – děláme zásoby na zimu

Září i říjen jsou ve znamení uskladňování ovoce a zeleniny. Tento rok je to dost o kličkování mezi dešti. Jsem moc ráda, že jsme za ty roky půdu přeměnili ...

Listopad – sázíme česnek

V listopadu už je u nás na záhonech tak trochu prázdno, jsou tam jen pórky, petrželka, kapusty, mrkev. Zkrátka to, co vydrží mráz a dá se sklízet větší čás...