Domů > Jak začít > Základní suroviny > Zelenina

Nakládání zeleniny do oleje

Poslední dobou roste trend uchování potravin na zimu, vytvoření vlastních zásob ze sezónních a lokálních potravin. Jednou z metod, jak uchovat potraviny, je nakládání do oleje. Tato metoda se používá již tisíce let.

Nakládání do oleje

Využití takto upravených potravin je široké. Sklenice naložené zeleniny v oleji může posloužit jako okamžitá chuťovka, ale také můžete takto upravenou zeleninu přidat do dalšího pokrmu, takže si vytvoříte takový polotovar a olej se dá samozřejmě také využít k dalšímu vaření. Každopádně jde rozhodně o výborný způsob, jak zpracovat a uchovat zeleninu, ale i bylinky.

Jak to funguje?

Tato prastará metoda funguje tak, že olej obalí bylinku či zeleninu a vytlačí všechen vzduch. Chrání ji tak před rozmnožením mikroorganismů. Zelenina naložená do oleje vydrží v lednici 2 týdny, pro delší skladování je potřeba sklenice zavařit tak, jak jste zvyklí u klasického zavařování.

Co nakládat do oleje

Bylinky jako oregano, rozmarýn, tymián, dále sušená rajčata, pečené papriky, houby, česnek, citróny, pesta, brokolice, blanšírovanou červenou řepu, cibuli, blanšírované zelené fazolky, pečené cukety či srdíčka artyčoku.

Užitečné tipy

 • Přítomnost vody snižuje trvanlivost, proto dobře osušte zeleninu i bylinky.
 • Zeleninu nejprve upravte pečením, grilováním či blanšírováním, čerstvá zelenina by mohla vše zkazit.
 • Nepoužívejte zeleninu, která jeví známky hniloby či otlaku.
 • Aby se uvolnila chuť a vůně, je dobré bylinky či koření trochu potlouct v hmoždíři a oříšky opražit na sucho na pánvi.
 • Každý olej má jinou chuť, vyzkoušejte i jiné než olivový olej.
 • Pečená zelenina a sušené bylinky vydrží déle.
 • Hotový výrobek konzumujte až po uležení, nechte uležet po dobu minimálně 3 dnů.
 • Dbejte na čistotu sklenic.
 • Naplněnou láhev otočte dnem vzhůru, aby unikly všechny vzduchové bubliny.
 • Pokud není ve sklenici žádná čerstvá zelenina či bylinka, vydrží takto upravená zelenina v lednici 3 – 4 měsíce.
 • Pokud si chcete vytvořit zásobu na zimu i brzké jaro, je možné naložené sklenice zavařit.

Ideální je zelenina vždy čerstvě upravená, která je zásadotvorná a nese s sebou esenci právě uvařeného jídla. Pokud ale máte přebytky ze zahrádky, je naložení do oleje dobrá alternativa, jak svojí čistou zeleninu uchovat spolu se sušením, fermentováním či nakládáním do slaného nálevu. 

Recept – pečené papriky naložené v oleji

Ingredience:

 • červené papriky, nejlépe kapie
 • olivový olej
 • sůl
 • rozmarýn
 • česnek

Postup:

 • Očištěné papriky rozložte na plech, pokapejte olejem, bylinkami a posypte česnekem. Pečte cca 45 minut na 180°C. Nechte vychladnout, poté sloupněte slupku, zbavte zbylých semínek, pokrájejte na větší kousky nebo plátky a posypte rozmarýnem, solí a smotejte do šneka. Takto připravené papriky vkládejte do sklenice a přidejte ještě rozmarýn a pečený česnek. Zalijte olejem, tak aby byly papriky celé pod olejem, sklenici uzavřete.
 • Otočte dnem vzhůru, nechte odejít zbylý vzduch.
 • Tento postup je stejný i pro jinou zeleninu, ale není nutné zeleninu smotávat, postačí nakrájené plátky či kostky.

PS: Stále na sebe nemáte čas?

Co se postarat konečně i o sebe? Startujeme podzimní detox. Spravíme si jídelníčkem postavu, odstresujeme se a nabijeme energií. Budeme o vás 8 týdnů pečovat a podporovat vás na cestě k lepšímu zdraví.
Chci trochu péče a porozumění.

Jsem máma tří malých kluků, ráda se neustále vzdělávám a zkouším nové věci. Miluju zahradničení, vaření a pečení všeho dobrého a zdravého. Co můžu, to si sama vyrobím. Zajímám se o přírodní medicínu, sílu bylin a jejich využití v běžném životě.

14 lidí už poděkovalo za článek.

Buďte první, kdo napíše komentář

Vyzkoušejte také

12
28

Květák naložený v umeoctu

Květák naložený v umeoctu dobře vypadá i chutná. Jeho příprava je velmi snadná a skvěle se tak zužitkují případné přebytky ze zahrádky. Během pár dní je to...
34
2

5 tipů, v čem dělat kvašenou zeleninu a jak vybrat tu pravou nádobu

Na pickles (domácí kvašenou zeleninu) existuje spousta speciálních sklenic, kvašáčků, nádob a pružin, ale vystačíte si i s tím, co máte po ruce v kuchyni. ...
4
1

Vitamín C – podzimní nezbytnost nebo přeceňovaný vitamín?

Začíná období chřipek, viróz a nachlazení. Ze všech stran se na nás hrnou informace, že jedině díky vitamínu C nebudeme nemocní, anebo když už nějakou tu n...

Tradiční korejské kimchi – recept přímo z korejské rodiny

Luxusní tradiční kimči, které jsem se naučila přímo z korejské rodiny. V Koreji se recepty na kimchi předávají z generace na generaci a každá rodina má ten...

Plněné pečené papriky

Plněné papriky s mletým masem jsem neměla nikdy ráda. Nechutnaly mi rozblemclé papriky vařené v rajské omáčce, ani mleté maso. Ale tuhle alternativu, ktero...
2

Artyčok a jeho léčivá síla

Věděli jste, že artyčok pochází ze Středomoří a již po staletí se využívá jeho léčivá síla? U nás ještě není tak běžně rozšířený a většina lidí netuší, jak...