Knedlík v krku
Jakoby vám v krku uvízlo něco, co nedokážete spolknout. Není to ovšem knedlík jako takový, nýbrž zadržovaná slova, slzy či emoce, které nemohly vyjít ven. Krk je místem komunikace, hlasu, vyjádření. A i když ústa mlčí, přesto, že tělo chce mluvit dál, najde si způsob jak promluvit.
Pohledem východní medicíny je knedlík v krku obrazem neproudící energie, konkrétně blokádou energie jater, která je často důsledkem emočního napětí, vnitřní frustrace nebo hněvu. Játra jsou oblasti, která zajišťuje volný průchod emocí a dějů v těle. Tato stagnace energie působí na další dráhy, zejména plic a žaludku, které energeticky ovlivňují oblast krku.
Knedlík v krku je výrazem vnitřního konfliktu mezi tím, co chceme říct, a tím, co zadržujeme.
Jak se knedlíku zbavit
Klasický knedlík rozkoušeme a spolkneme. S uvíznutými slovy a emocemi to tak jednoduché není, zvlášť, pokud nám v krku visí už dlouho. Čím déle zůstávají nevyjádřené, tím víc se v těle usazují a tím hlasitěji se časem ozývají. Jak postupně tento neviditelný “emoční knedlík” po kouskách rozmělnit a konečně spolknout?
Při pocitu staženého hrdla se pokuste zastavit, alespoň vnitřně. Obraťte pozornost do svého těla a zkoumejte, co za emoce vám tam koluje, nebo co se zasekly v krku. Nesnažte se to měnit, jen pozorujte. Poznání je totiž prvním krokem k následnému uvolnění. Pak se jemně soustřeďte na dech – např. na 4 doby nádech, na 6 dob výdech. S každým výdechem nechte odplout nahromaděné napětí ve vašem krku.
Co dělat pravidelně, aby se napětí z krku začalo uvolňovat?
- Meditační praktiky – pomáhají navracet se do těla, všímat si toho, co zůstává v těle nevyřčené, co za emoce v těle proudí a co zadržujeme.
- Zablokovanou energii můžete pomoci rozproudit pohybem. Každý den si zacvičte, protáhněte se, tančete, choďte na procházky, nejlépe do přírody.
- Zpívejte, tiše si pobrukujte melodii nebo nechte znít jednotlivé samohlásky. Tímto způsobem si rozvibrujete hlasivky a zmírníte napětí v krku. Není důležité, jak to zní, ale že zvuk plyne.
- Podporujte zdraví jater stravou, která jemně uvolňuje a rozhýbává energii. Játra milují dostatek zeleniny (zvlášť zelené listové), zelené natě a divoké bylinky, celozrnné obilniny, jako kroupy, ječmen, žito, celozrnnou rýži, jemně kyselou chuť (kvašená zelenina, umeocet, jablečný ocet), luštěniny, jako je čočka, cizrna, hrách či fazole mungo. Nedělá jim dobře příliš tučná strava, mnoho smažených a těžkých pokrmů, nadbytek cukru. Z bylinek je podpůrný ostropestřec či heřmánek.
- Játra pro volné proudění potřebují zdravé hranice, vize a kreativitu. Učte se říkat ne, když je to potřeba, učte si stanovovat s laskavostí hranice a neřešte nesoulad vztekem či agresí (Podrážděnost, rozčílení, hněv: Máte zdravá játra?). Hledejte živost – místa a situace, při kterých ožíváte, tvoříte, jdete za svými sny a vizemi, byť po krůčkách. Právě v těchto chvílích se jaterní energie rozpohybuje a s ní i váš hlas, tvořivost a vnitřní svoboda.
- Založte si deník, kam budete psát všechny své pocity a slova, která chtějí jít ven.
- Stýkejte se s lidmi, ke kterým máte důvěru a mluvte s nimi o tom, co vás trápí.
Dovolte si vnímat, co ve vás chce zaznít. Jemně podporujte tok energie – pohybem, stravou, dechem, zvukem a tichým zvnitřněním, ve kterém můžete objevovat to, co jste si dosud nedovolili projevit.
PS: Chceš zdravě shodit na léto?
Pojď na to s námi jinak. Bez deficitu, dřiny a chemie.
Chci lepší postavu!
Buďte první, kdo napíše komentář