Domů > Magazín > Blog

Zamrznul mi plyn

Venku už je vážně zima. Od rána sněží a ani ty hořáky na plynovém vařiči se ráno nerozjely.

Tak dnes ráno plyn nezasyčel a plamínek na sporáku nezahořel. Když jsme chtěli vařit snídaňovou miso polévku, tak se nerozjel žádný hořák. To je divné, říkala jsem si, vždyť jsme bombu nedávno měnili, to ještě nemůže být vypotřebovaná. Venku sněžilo jako o život a tak jsme na elektřině uvařili kaši, aby bylo co pojíst.

Pak se na chvilku ukázalo sluníčko a já šla uvařit meltu. Zapomněla jsem, že plyn došel a automaticky otočila knoflíkem pod hrncem s vodou. A hele! Normálně se rozhořel. Vyzkoušela jsem všechny hořáky, později uvařila oběd. Plyn nedošel. Tak co je tohle za záhadu?

Může plyn v bombě venku zmrznout? Přišlo mi to jako jediné logické vysvětlení. Pak jsem ale začala přemýšlet o bodu tání a mrznutí a zdálo se mi, že zas až taková zima přeci není. No, nedalo mi to a když jsme skončili s dětmi školu, sedla jsem na internet a začala hledat. To by jeden neřekl, jaká je to věda, najít, při jaké teplotě zamrzne plyn v lahvi. Asi to bude tím, že v našich podmínkách je to prakticky nemožné, jak jsem se nakonec dočetla.

Unavená z diet, které nefungují?

No tak proč to tedy ale ráno nefungovalo a dopoledne za sluníčka už ano? Zřejmě se vysrážela voda v přívodové hadičce, možná tam zmrzlo trochu odpařeného plynu, kdo ví. Každopádně jsme měli hned výborné téma na diskusi, celé dopoledne jsme řešili skupenství a jejich proměny.

Pořád se mě někdo ptá, proč je lepší vařit na plynu. Výhod je mnoho, ale po dnešku si dělám další plus do počtu – je to větší zábava :-)

 

Základní kurz: Zdravé vaření pro tělo i duši

21. července 2026 · 15:00–20:00 · Brno Rezervovat místo

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

A já jsem si myslela, že vaříte na indukci nebo elektrice, nevím, jak jsem na to přišla (možná, že z nějakého článku?) a pořád mně to opravdu vrtalo v hlavě, že makrobiotici vaří na ohni. Tak jsem ráda, že už to vím, protože jsem o tom hodně přemýšlela:).

Zrovna dneska jsem s kamarádem u oběda řešila, co by dělali lidi, kdyby nešla třeba týden elektrika. A došlo i na to, že by si vlastně ani někteří neuvařili. My se tetelili, že máme plyn. A teď čtu toho.. Nestrašte, Heli, že i plyn je zrádný. ;-) Mám bombu taky venku, tak to jsem ráda, že vím, že může nastat kolize. No nic, topíme na tuhá paliva, takže na uvaření to kamna jistí. :-) :-D

Ukázat další komentáře
Schovat štítky

Vyzkoušejte také

Sušené bylinkové dochucovadlo s vůní citrónu

Připravte si zdravé a chutné domácí dochucovadlo bez éček a glutamátu, které využijete do všech možných pokrmů.
40

16 nejlepších zdravých receptů s jahodami

Využijte sezónu jahod a udělejte si výborný zdravý dezert bez cukru, mléka, bílé mouky a vajec, který uspokojí vaši chuť na sladké, ale neohrozí štíhlou li...
klub
74
2

Strava pro léto

Letní období vybízí ke konzumaci potravin, které jsou v úhrnu uvolňující. Horké počasí, častější cestování, venkovní práce a sporty, to vše si žádá nejen o...

Motýli s bazalkovým krémem

Těstoviny vždy zasytí, jsou rychle na stole a jsou i jednoduché na přípravu. Vůně čerstvé bazalky symbolizuje léto a italskou kuchyni.
klub
13

Revmatoidní artritida: Jak zmírnit potíže stravou

Bolest, ranní ztuhlost a postupné poškození kloubů zánětem patří k typickým projevům revmatoidní artritidy. Jak může pomoci právě změna stravy a co je vhod...
klub
50
3

Zdravý týdenní jídelníček na dovolenou

Tento jídelníček jsme si odzkoušeli na dovolené. Je rychle hotový, lehký, chutný a zdravý. Přesně takový, jaký ho na dovolené potřebujeme. Je sestavený ze ...