Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Dobrá zpráva pro celiaky: uzené tofu i tempeh jsou bez lepku!

bez lepku

Skvělá zpráva pro všechny, kteří mají bezlepkovou dietu. Máme laboratorně potvrzeno, které uzené tofu a uzený a smažený tempeh jsou bezlepkové a tudíž vhodné i pro přísné celiaky.

Ve složení tofu i tempehu je shoyu, která obsahuje pšenici

Uzené tofu a uzený i smažený tempeh od firmy SUNFOOD mají ve složení sojovou omáčku Shoyu, která obsahuje pšenici. Tudíž by se zdálo, že pro celiaky jsou všechny tyto výrobky zcela nevhodné. I my jsme si to doteď mysleli. Ale díky fermentaci je tomu jinak!

Díky enzymům se pšeničná bílkovina zcela rozloží

Dle laboratorních analýz ze SVÚ v Praze ale nebyl lepek v těchto výrobcích detekovaný. Firma SUNFOOD používá kvalitní sójovou omáčku vyráběnou tradičním způsobem – dlouhodobou fermentací sójových bobů a pšenice pomocí koji (ušlechtilé plísně Aspergillus oryzae). Působením proteolytických enzymů dochází k degradaci pšeničné bílkoviny na kratší peptidy a aminokyseliny, a proto v těchto produktech nebyl lepek ze sójové omáčky detekovatelný.

Tyto výrobky jsou vhodné i pro celiaky

I přísní celiaci tudíž mohou uzené tofu, uzený i smažený tempeh od firmy SUNFOOD bez starostí používat do svých pokrmů.

Také uzené tofu firmy Countrylife je zcela bezlepkové. V tomto tofu se místo sójové omáčky Shoyu používá její bezlepková alternativa – omáčka Tamari.

PS: Co shodit 5 kg za 14 dnů? 😍

Sezóna plavek začne brzy. Máme chutný jídelníček, skvělé recepty, videa, jemné cvičení - a samozřejmě živou podporu a motivaci. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na výzvu Hubneme do plavek a naskočte!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Dobrý den, platí to i pro tofu, které se prodává v Albertu a je vyráběné firmou Sunfood?

No já nevím, dnes jsem si schválně četla složení u uzeného tofu od Countrylife a lepek tam byl uveden a i tučně vyznačen. Mám teď naordinovano jíst bez lepku a tohle tofu mi hodně chutná… Ale samozřejmě dočasně bych to zvládla i bez něj 😭

Ukázat další komentáře