Domů > Magazín > Blog

Masopust jinak

Včera jsme oslavili Masopust. Nebyl to ten tradiční, co znáte z Ladových obrázků, ale užili jsme si ho moc. Dnes je Popeleční středa, začíná postní období. Prozradím vám, jak proběhla naše oslava a jsem zvědavá, jak proběhl Masopust u vás. Držíte tradice? Chodí u vás průvod masek? Pečete nebo vaříte nějaké tradiční jídlo? Co se u vás jedlo? A držíte postní období, které teď začíná?

Masopustní úterý

Nejlepší na celém úterý bylo to, že jsem ani jedno jídlo nevařila já. Vařím ráda, ale je to příjemná změna být na chvíli jen strávníkem. Jsme totiž na horách a vaří pan kuchař. Po našem! Posnídali jsme miso polévku z cibule a rýžovou kaši s dušenou mrkví, kapustičkami, pickles a praženými mandlemi. To jsou pro nás hody, protože poslední roky vaříme k snídani jen polévku, do které si kdo chce přidá obilí. Kaše je tedy u nás takřka slavnostní verze snídaně. K obědu byla květáková polévka a kroupy s hrachovou kaší, napařená brokolice a míchaný salát. K svačině byl jáhlový krém s čokoládovou polevou. Odpoledne jsme měli s manželem krásnou chvilku klidu bez dětí, a tak jsme si vyrazili na procházku do města. Nenapadlo nás nic lepšího než si sednout na čaj, kávu a dezert. Co by ne, když je ten Masopust, že? Zahřešíme, oslavíme, užijeme si siestu ve dvou. Manžel rýpnul do dezertu a řekl: “Fuj, co to je?” K mému velkému překvapení jej po dalším soustu odložil se slovy: “Mělo mě napadnout hned, že moučník za dvacku nebude k jídlu.” Tvářil se tak, že jsme neměla ani odvahu ochutnat, když mě vybízel, abych řekla, co si o tom myslím. Prý cítí ty laciné tuky a průmyslové ingredience. Pochválila jsem ho a on se smál, protože tyhle hlášky jsem měla po změně jídelníčku já u každého jídla mimo domov. Já si vybrala jiný zákusek a přes nevelké nadšení jsem ho nakonec pokořila. No, bylo by mi líp, kdybych si ho nedala. Chyběl mi zdravý hlad před večeří a byla jsem nacpaná až do půlnoci. Večeří jsme si spravili chuť, protože byl bulgur s dušeným zelím, tempehem, pečená dýně a salát. Pro nás opět slavnostní jídlo, protože uzený tempeh doma často nemáme a v téhle úpravě a ještě s pečenou dýní to byla luxusní večeře jako pro někoho třeba kachna se zelím a knedlíkem. Hlavně jsem ji nemusela vařit, ani se starat o nádobí. Tomu říkám oslava! Usínala jsem přejedená, ale spokojená s procházkou, vzácnou chvilku ve dvou a s pocitem, že nejlepší dezerty jsou stejně ty naše.

Popeleční středa

Děti před večeří vyráběly masky, já jsem dostala od holčiček masku královny viz foto. Po večeři v nich tančily, pak zpívaly s kytarou a šly spát hodně pozdě řádně vyřáděné. My jsme si během karnevalu skvěle popovídali s paní, které je 72 let a stravuje se jako my od své padesátky. Když nám líčila, jak si ještě dnes nosí na návštěvu k dceři vlastní jídlo a na oslavy s vnoučaty nosí pro sebe a muže jídlo podobné tomu, co chystá její dcera, ale po našem, nevěřila jsem vlastním uším. Babička, která jí 22 let jinak, vaří všude možně, dělala kurzy, pomohla vyléčit kdekomu kdeco, ale její děti a tudíž ani vnoučata takto nejí, nás bavila celý večer až do noci. Její vzpomínky na dobu, kdy potají chodili na akupunkturu, když byla ještě ilegální, to bylo skutečně jak povídání z jiného světa. Jako vždy, když se setkám s průkopníky zdravé výživy u nás, mě zalila vlna vděčnosti, že máme přístup k informacím i ke zdravým potravinám, které oni vozili z Německa. Že nám na kurzy nechodí tajní od policie a nejsme se svými názory mimo zákon. Plynule jsem tak od slavení přešla s půlnocí do Popeleční středy s čerstvou porcí pokory a zpytování (tlačil mě pořád ten moučník) a závazků, jak tradice káže. Ještě že máme před sebou tu Jarní očistu! Fakt se na ní moc těším a už teď si užívám reakcí těch, co s námi vstoupili do přípravného týdne.

Jak to proběhlo u vás?

V mnoha vesnicích ještě stále probíhají zabíjačky, pečou se koláče a chodí masopustní průvod, ale běžně v rodinách už se Masopust moc neslaví, tradice upadají, půst se nedrží. Vlastně je to spíš tak, že ta původně sváteční jídla se dnes jí denně, takže se horko těžko hledá rozdíl mezi všedním a slavnostním dnem. Půsty se nedrží, protože nabídka v obchodu nabízí celoročně mnoho lákadel a dnešní člověk vůbec nechápe, proč by si měl něco odříkat, když na to má.

Jak to máte vy? Slaví se u vás Masopust? Dali jste si slavnostní jídlo? Máte nějakou tradici spojenou s tímto svátkem? Dodržujete postní období? Tradičně je to půst od masa vyjma nedělí od Popeleční středy až do Velikonoc.

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Škoda, že jsme nemohli zůstat déle. Paní T. znám z předminula a těšila jsem se na ni, tak mi ji tam pozdravte :) Karneval musel být super! Sebík si ho ale užije zítra ve školce, zrovna dokončuju šití masky. Masopust jsem oslavila tak, že jsem dnes navařila pořádný masový vývar a dala si odpoledne skvělou raw kakaovou sladkou tyčinku….teď už ale vařím jáhly s rozinkama na jáhlovou kouli :)))

Ufounka
2. 3. 2017

Masopust se letos obešel beze mě, ale nevadí mi to. Měla jsem chuť na zabijačkovou polévku a nakonec jsem si ji nedala, nechtělo se mi jít do hospody. Snažím se nastartovat očistu, ale trochu ještě ujíždím. Snad už to bude lepší, potřebuji pár kilo dolů. Všem hodně pevnou vůli na očistu.

Ukázat další komentáře