Domů > Magazín > Žijeme jinak

Přírodní kosmetika a eko drogerie jsou další přirozený krok

Podle čeho vybírám kosmetiku a drogerii? Mám pár zásad, kterých se držím. Pokud jste zatím změnili jen jídelníček, určitě začněte uvažovat i o změně toho, čím se myjete a v čem perete. Jde o naše zdraví, stejně jako o naši planetu. A je to další logický krok na cestě ke zdravému životnímu stylu.

Není jedno, co použijeme na mytí a úklid

Čím dál tím více z vás se zajímá nejen o to, co jíte, ale také přemýšlíte, čím se namažete, umyjete a v čem vyperete. A to je dobře. Není totiž krém jako krém a není prášek na praní jako prášek na praní. Například k dlouholetému prvenství českého národa v žebříčku onkologických onemocnění žaludku a střev podle všeho přispívají i běžně užívané jary. Všichni ekzematici mají vyzkoušeno, že rozhodně není jedno, v čem mají vyprané prádlo a čím se umyjí.

Kvalitní a co nejčistší výrobky jsou šetrné nejen k našemu zdraví, ale také k přírodě. Dnes už máme možnost volby. Můžeme vybrat přípravky na úklid a mytí, které otráví vodu, nebo můžeme vybrat produkty, které se bezpečně rozloží. Můžeme používat mikroténové sáčky, igelitky a plastové pytle, které tu budou déle než my, až je vyhodíme, nebo můžeme používat takové, které se dají kompostovat. Můžeme kupovat výrobky, při jejichž výrobě vzniknou nové plasty a nové odpady, nebo můžeme sáhnout po recyklovaných výrobcích.

Podle čeho vybírám kosmetiku a drogerii

  1. Osobně dávám přednost minimalismuco nemusím, to nekoupím. Čím méně produktů, tím méně odpadu, tím méně zátěže při jeho výrobě. Na většinu úklidu si vystačím s octem a jedlou sodou.
  2. Prášky na praní, jedlou sodu (viz foto), čističe na wc apod. kupuji ve větších baleních, obvykle 5 litrů. Nemusím pak kupovat tak často a nevyhazuji spoustu lahviček. 
  3. Přednostně vybírám zboží, které je recyklovatelné, kompostovatelné nebo alespoň vyrobené z recyklovaných materiálů. Preferuji papírové a skleněné obaly. Když už je něco v plastu, tak to buď znovu využiji (do kelímků děláme domácí krémy nebo v nich skladujeme semínka květin a zeleniny) nebo poctivě vytřídíme do plastu.
  4. A u všeho si hlídám složení. Jako u jídla. Když už se vyhýbám chemii v jídle a pití, přeci si ji na sebe nebudu mazat ;-)

Naše oblíbené výrobky

Možná nevíte, kterým značkám a kterým výrobkům věřit. Které jsou ekologické a přitom účinné? Tohle vždycky bylo i moje dilema. Vadilo mi, že tomu nerozumím a na rozdíl od jídla nemůžu tak snadno poznat okamžitý dopad na zdraví i planetu. Dnes už máme své osvědčené firmy a značky. Ani vy nemusíte tápat, výběr těch kvalitních, účinných a šetrných výrobků najdete v eshopech, kde pro členy Klubu Jíme Jinak domlouváme slevy na nákup. Například u Econea.cz, se kterou už několik let spolupracujeme, mají klubáci aktuálně 20% slevu na nákup. V jejich obchodě pořizuji většinu toho, v čem se doma myjeme a čím uklízíme.

Udělejte změnu i v kosmetice a úklidových prostředcích

Pokud jste ještě nepřešli na přírodní kosmetiku a eko drogerii, určitě to udělejte. Není vůbec důvod k obavám, že byste se snad dobře neumyli nebo dobře neuklidili. Já osobně jsem na eko věci přešla už na střední škole před více jak 20 lety a to tehdy nebyl žádný výběr. Dnes je neuvěřitelně pestrá nabídka a každý si může najít to, co mu bude vyhovovat.

 

PS: Víte už jak na zdravé cukroví?

My na Jíme Jinak ano! Naučíme vás chutné cukroví - bez cukru a 100% rostlinné! 💖 Mrkněte jak nahradit cukr ve vánočním pečení nebo se seznamte s perfektním plánem pečení zdravého cukroví. A myslíme i na vás, kterým dělá starosti lepek. Ochutnejte některý ze 40 receptů na bezlepkové cukroví.

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Hezký den, nemáte doporučení na prostředek na mytí nádobí, který by opravdu nevysušoval pokožku na rukou? Mé ruce opravdu trpí :-( Děkuji!

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

5
18

Skleněné nádobí na vaření, pečení i servírování s 25% slevou

Skleněné hrnce a formy na pečení značky SIMAX, které znáte z našich video receptů, vřele doporučujeme pro zdravé vaření, pečení i skladování. Pro členy Klu...