Domů > Magazín > Žijeme jinak

Přírodní kosmetika a eko drogerie jsou další přirozený krok

Podle čeho vybírám kosmetiku a drogerii? Mám pár zásad, kterých se držím. Pokud jste zatím změnili jen jídelníček, určitě začněte uvažovat i o změně toho, čím se myjete a v čem perete. Jde o naše zdraví, stejně jako o naši planetu. A je to další logický krok na cestě ke zdravému životnímu stylu.

Není jedno, co použijeme na mytí a úklid

Čím dál tím více z vás se zajímá nejen o to, co jíte, ale také přemýšlíte, čím se namažete, umyjete a v čem vyperete. A to je dobře. Není totiž krém jako krém a není prášek na praní jako prášek na praní. Například k dlouholetému prvenství českého národa v žebříčku onkologických onemocnění žaludku a střev podle všeho přispívají i běžně užívané jary. Všichni ekzematici mají vyzkoušeno, že rozhodně není jedno, v čem mají vyprané prádlo a čím se umyjí.

Kvalitní a co nejčistší výrobky jsou šetrné nejen k našemu zdraví, ale také k přírodě. Dnes už máme možnost volby. Můžeme vybrat přípravky na úklid a mytí, které otráví vodu, nebo můžeme vybrat produkty, které se bezpečně rozloží. Můžeme používat mikroténové sáčky, igelitky a plastové pytle, které tu budou déle než my, až je vyhodíme, nebo můžeme používat takové, které se dají kompostovat. Můžeme kupovat výrobky, při jejichž výrobě vzniknou nové plasty a nové odpady, nebo můžeme sáhnout po recyklovaných výrobcích.

Podle čeho vybírám kosmetiku a drogerii

  1. Osobně dávám přednost minimalismuco nemusím, to nekoupím. Čím méně produktů, tím méně odpadu, tím méně zátěže při jeho výrobě. Na většinu úklidu si vystačím s octem a jedlou sodou.
  2. Prášky na praní, jedlou sodu (viz foto), čističe na wc apod. kupuji ve větších baleních, obvykle 5 litrů. Nemusím pak kupovat tak často a nevyhazuji spoustu lahviček. 
  3. Přednostně vybírám zboží, které je recyklovatelné, kompostovatelné nebo alespoň vyrobené z recyklovaných materiálů. Preferuji papírové a skleněné obaly. Když už je něco v plastu, tak to buď znovu využiji (do kelímků děláme domácí krémy nebo v nich skladujeme semínka květin a zeleniny) nebo poctivě vytřídíme do plastu.
  4. A u všeho si hlídám složení. Jako u jídla. Když už se vyhýbám chemii v jídle a pití, přeci si ji na sebe nebudu mazat ;-)

Naše oblíbené výrobky

Možná nevíte, kterým značkám a kterým výrobkům věřit. Které jsou ekologické a přitom účinné? Tohle vždycky bylo i moje dilema. Vadilo mi, že tomu nerozumím a na rozdíl od jídla nemůžu tak snadno poznat okamžitý dopad na zdraví i planetu. Dnes už máme své osvědčené firmy a značky. Ani vy nemusíte tápat, výběr těch kvalitních, účinných a šetrných výrobků najdete v eshopech, kde pro členy Klubu Jíme Jinak domlouváme slevy na nákup. Například u Econea.cz, se kterou už několik let spolupracujeme, mají klubáci aktuálně 20% slevu na nákup. V jejich obchodě pořizuji většinu toho, v čem se doma myjeme a čím uklízíme.

Udělejte změnu i v kosmetice a úklidových prostředcích

Pokud jste ještě nepřešli na přírodní kosmetiku a eko drogerii, určitě to udělejte. Není vůbec důvod k obavám, že byste se snad dobře neumyli nebo dobře neuklidili. Já osobně jsem na eko věci přešla už na střední škole před více jak 20 lety a to tehdy nebyl žádný výběr. Dnes je neuvěřitelně pestrá nabídka a každý si může najít to, co mu bude vyhovovat.

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Se změnou jídelníčku jsem se zbavila mnoha zdravotních potíží, se kterými si medicína nevěděla rady 30 let. Jídlo, vaření, psaní a šíření zdravého životního stylu se stalo mojí vášní. Je mi čím dál lépe a konečně mám své zdraví ve svých rukách. Celý příběh

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Hezký den, nemáte doporučení na prostředek na mytí nádobí, který by opravdu nevysušoval pokožku na rukou? Mé ruce opravdu trpí :-( Děkuji!

Ukázat další komentáře