Na TV Barranov se v hlavních zprávách nedávno věnovali tématu obézních dětí a my jsme byli u toho. Náš kratičký vstup začíná na časové značce 24:50. Podívejte se.

tv-barrandovRedaktorka s kameramanem u té příležitosti přijeli k nám domů a měli tak možnost vidět naživo, jak si naše děti pochutnávají na dýňovém krému k svačině a jak jim chutná oběd.

Ukazovali jsme si a povídali si o tom, jak dostat zeleninu do dětí a jaké my máme zkušenosti s přeučováním dětí, které zdravé věci zarytě odmítají. Do reportáže se pochopitelně dostal jen zlomeček celého povídání a vaření.

Mě osobně nejvíc potěšilo, že redaktorce všechny ochutnané pokrmy velmi chutnaly a že byla zaskočená, jak naše koprovka chutná naprosto stejně jako ta běžná s moukou a smetanou.

Mimochodem, chlapeček, který na začátku reportáže ohrnuje nos nad předloženým talířem, takhle ohrnoval nos, když k nám začal docházet do školy. A dnes s námi jí všechno, něco mu vyloženě chutná, něco méně, jí jako vrabeček, ale aspoň jí, a třeba raní miso polévku začal jíst během pěti dnů. První den nechtěl vůbec, druhý den taky ne, pak jen vývar z polévy, ve čtvrtek jsem mu dala malinko zeleniny a v pátek už dostal normálně všechno se zeleninou jako my. Takže další důkaz, že to jde :-)

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. Musím říct, žeto s těmi chuťovými pohárky, jak říkala Eva, je pravda! Náš 3,5 letý syn najednou nechtěl obědvat, nakonec snídat a skončilo to tím, že i večeři odbýval. Jediné co byl schopný jíst, byl rohlík se šunkou. A když mu i to přestalo vonět, řekla jsem DOST! Konec všem dobrotám a sladkostem, které jsme mu „dopřávali“ my, ale pak jsem zjistila že i ve školce. Takže ze dne na den jsem vyřadila sladkosti z jeho „jídelníčku“. Nahradila ovocem, oříšky a semínky a světe div se, na Vánoce začal i snídat, oběd mi chválil, jak jsem ho dobře uvařila, prý i večeře mu chutná, a na rohlík se šuknou mi řekne, že ho nechce :-) ….Tak to by byl první krok… :-)

 2. Ufounko, u vás je zcela specifická situace, na vašem místě bych šla cestou nejmenšího odporu a jedině vlastním příkladem a možností volby, ničím jiným.

  • Jo, jo. Nic jí nenutím ani zdravého ani nezdravého. Když něco dostane s čím nesouhlasím, neberu jí to. Vařím pořád zeleninu, luštěniny, obiloviny, těstoviny. Sní, co chce. Když vidím, že jinde to jde, je mi z toho smutno.

 3. Taky se mi příspěvek líbil!

  Ale u našich dětí asi čištění chutí nefunguje. Dřív, když jsme jedli víc masa, děti jedly pěkně i zeleninu. A jak maso snižujeme, přecházíme na zdravější stravu, zeleninu mají rádi čím dál míň, začínají ji z jídel vyďoubávat – čím by to mohlo být?

  • A není to jen teď po Vánocích? Také záleží, v jaké formě a množství zeleninu dostávají. Pokud je to teď základ jídelníčku, může to na ně být prostě moc. Finta bývá upravit zeleninu jako maso – obalit, osmažit, upéct,nakořenit, osolit apod. A taky ji jí nezprotivit komentáři o prospěšnosti a zdravosti :-)

 4. Krásné, díky. Mám slzy v očích, protože s mojí dcerou nic neudělám. Kazí ji babička a strana otce. Dneska říkala, že nechce jíst vepřové maso ve škole, je škaredé. Musím ustupovat, jinak ji nikdy nedostanu do své péče.

 5. Zobrazit všech 9 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Autorem článku je Roman Cikryt
Když jsem díky manželce Evě ochutnal zdravější jídelníček, ke klasickému už jsem se nikdy nevrátil. Shodil jsem totiž přes 10 kg bez cvičení, mám sportovní postavu a mnohem více energie. Pečuji o tyto stránky, točím videa, fotím jídla a vyrábím kurzy.
Předchozí článekJáhly a rýže se sezamovým semínkem
Další článekJohn Lennon (V. díl)