Už jste někdy zkusili pickles (kvašenou zeleninu)? A co na to vaše rodina? Že začátky nebývají jednoduché? O tom mi povídejte… Nebo víte co? Povídat budu já.

Picklujeme o sto šest

Téma kvašení zeleniny je teď, zdá se, všude a ano, je nejvyšší čas. Připravit si vitamíny a čelit zákeřným bacilům, které s sebou chladnější počasí přináší, to se hodí. Nechci psát o tom, jak a co fermentovat (o tom mimo jiné perfektně mluvila Eva v pořadu České televize Sama doma  a receptů je na stránkách fůra). Chci vám napsat příběh ze života.

Syrová – není ti dost libová?

Syrová zelenina se u nás jí docela v pohodě. U manžela je to trošku horší, ten má totiž alergii na mrkev, celer a petržel v syrovém stavu. Zelí a ledový salát syrový jíst také prý nemůže, protože mu „trnou zuby“. Fajn, fajn, tak já vyberu něco jiného, co ti nakrájím ke svačině, na talíř k obědu, k večeři… Na otázky, proč má stále dokola okurky, rajčata a papriky, byste mu, myslím, uměli odpovědět už i vy. Někdy se překoná a sní i mix zeleniny (základem bývá salát), kterou postavím doprostřed na stůl a nechám každého nabrat si své množství na talíř. S každým soustem se ale tváří tak, že „trnutí zubů“ je ten nejhororovější zážitek na světě a musí mi ho dostatečně předvést, jinak to nejsem schopná pochopit a jeho oběť ocenit. Dřív jsem se v sobě zlobila a s pohledem na jeho grimasy jsem si představovala, jak mu příště do salátu přistrouhám ještě mrkev. Dnes už mi ty jeho teatrální výstupy (intenzita výstupů se zmenšuje) tolik nevadí. Ignoruju ho a jsem ráda, že vůbec zeleninu jí. Pro mnohé muže mých kamarádek je zelenina na talíři přijatelná, pokud není ten talíř jejich. Takže hurá!

Čeho je moc, toho je příliš

Pamatuji si, že rodiče rok co rok nakládali zelí. Celá ta akce se bohužel nikdy nenesla v duchu zábavy (jak říká syn, protože co není zábava je nuda, nic mezi tím), ale nutnosti, povinnosti, napětí, nervů a někdy i křiku. Stejně jako při zavařování okurek, kterých jsme měli plnou vanu a štiplavou „vůni“ láku jsme z bytu vyvětrávali ještě několik dní. Nebo jako při zpracovávání ovoce ze sadu, který plodí všechno prostě najednou. Nad krásou ovoce se nestíháme rozplývat, protože už nahnívá, je potřeba ho zpracovat. Mami, já už ty jablka, švestky a hrušky cítím i v sekané – nedalas je tam?

Kvakva kvašení

Když se mluví o nakládání zeleniny, zvláště zelí, vzpomenu si tedy vždycky na to naše zelí ve spíži. Jako malá jsem tam hrozně nerada chodila v době, kdy tam zelí „pracovalo“, protože smrad z té vody byl značný a nevolnost vyvolávající a trestem bylo jít nabrat zelí ze zeláku. Fuuuuuj, ta voda je slizká, smrdí, je hnusná, nesáhnu do toho… Ale zelí bylo výborné. Výroba pickles, kvašené zeleniny, se ale pod mou taktovkou v mé domácnosti stane něčím docela jiným. Stane se onou zábavou. A nebude u nás nic smrdět. A chutnat to bude božsky.

Pokus číslo jedna

Do výroby pickles jsem se nadchla. Je to jídlo, to my rádi, dělá se to vlastně samo, tak hurá, a příprava není nijak složitá, což je dobře. Kdo má dnes čas na to, aby se s tím dlouze „crcal“? Nakoupila jsem tedy bílé zelí, mrkev, řepu a kedlubnu. Udělám zelí s mrkví a řepu s kedlubnou. Už se nemůžu dočkat, sliny mi kapou… Vše jsem řádně nastrouhala, osolila, promačkala, nacpala do sklenic, stlačila a dala na poličku. Krááása. To je taková krááása. Pojďte se na to všichni podívat. Rodina přišla (nepřiběhla, už mě znají) a nic. Nikdo se nerozplýval. Jak to? Vy to nevidíte? Otázky, co jako mají vidět, že je to nakrouhaná zelenina nacpaná v zavařovačkách, co na tom jako je za krásu, jsem raději nekomentovala. Syn odkráčel stejně jak přišel a manžel v kuchyni ještě chvíli zůstal. Pocity se mi mísily. Radost z první kvašené zeleniny, už se těším na výsledek, a zklamání z toho, že rodina nejuchá se mnou kolem zavařovaček jako šaman indiánského kmene kolem ohně. Ach jo. Slzy ale nebyly.  Manžel mě totiž objal a řekl mi, že jsem šikovná, i když tomu mému nadšení úplně nerozumí. Upřímně, mohla jsem chtít něco víc?

Je hotovo

Každý den jsem zeleninu chodila kontrolovat. Svým upřeným pohledem jsem přes sklo téměř zintenzivňovala proces kvašení, ochutnávala jsem, jak dílo postupuje. Výsledek byl následovný. Zelí s mrkví se mi povedlo. Tedy trochu víc slané, ale napoprvé… Byla jsem spokojená. Zato červená řepa chytla plíseň. Už vím, že to bylo tím, že nebyla až tak šťavnatá, já jsem nedolila vodu a na povrchu mi zelenina začala plesnivět, jak nebyla ponořená. No jo, žádný učený z nebe nespadl, jak se říká, ne? Hlavně, že alespoň jedna sklenice se povedla.

Tramtadadá

To nejlepší nakonec. Uvařila jsem oběd a nikomu jsem neřekla, že dnes k němu bude i něco mimořádného. Naše první kvašená zelenina. Když jsme společně jedli, čekala jsem netrpělivě, až se někdo zmíní. Čekala jsem dlouho. Syn nabral na vidličku, dal do pusy a… nic. Ochutnal už i manžel a… taky nic. Došla mi trpělivost. Copak vy to nevidíte? Copak vám to nechutná? Odpověď puberťáka mě probrala. No to je ta kvašená zelenina a co jako? Správně. Co jako. Poučení číslo jedna: Buď vděčná, že to jí. Poučení číslo dvě: Buď vděčná, že to jí bez řečí. Poučení číslo tři: Buď vděčná, že to jí bez řečí – i bez těch pozitivních. Kdyby jim totiž kvašená zelenina nechutnala, řekli by to.

A už je součástí rodiny

Musím říct, že žádný velký úspěch to napoprvé nebyl. Nebyly fanfáry, nerozdávaly se vítězné poháry. Vlastně nevím, co jsem přesně čekala. Vím ale, že pro mě je vítězstvím to, že od té doby celá rodina přijala pickles do svého života tak přirozeně, jako by to bylo vždy součástí našeho jídelníčku. A jeden pohár jsem přeci jen dostala. Manžel mi koupil krásný keramický kvašák. Prý na ty moje pokusy. No není tohle nejvíc?

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

Díky Vám jsem našla správnou cestu (Monika)

Monika: Je mi 51 let :-)...Díky Vám jsem našla...

Váš web mě stále obohacuje

Katka: Váš web mi přináší zajímavé články, obohacuje mne...

Neuvěřitelných 13 cm v pase dole!

Iveta: Od začátku ledna mám 5 kg dole, díky...

Díky Klubu JJ se ze mně stává jiný člověk

Maca.stej: Jsem v Klubu JJ druhým rokem a téměř...

Manžel je ze stravy nadšený. Řekl, že už končí se slaninou!

Bára: Dala jsem na stůl polévku a najednou dcery...

Objevila jsem kapustu a nemohu se jí nabažit!

Stipl2: Misto cizrny sel do hrnce opeceny tempeh a...

Nákupní seznamy u receptů jsou velká pomoc

Jorebka: Mám dolů 2.5 kg. Super pocit. Děkuji za...

Mám o 9 kg méně, přestaly zdravotní potíže (Milu)

Milu: Chtěla bych moc poděkovat za výborný kurz a...

Přestala mě pálit žáha, ustaly trávicí problémy a kalhoty se oblékají snadněji

Ilona: Cítím se lépe: nepálí mě žáha, nemám žádné...

Cítim fantasticky, 5 cm z pasu je preč! (Katarina)

Katarina: Tak šiesty deň ráno a veĺké prekvapenie, 2...

5 kg dole a v pase o 8 cm méně (Martina)

Martina: Takže mi končí šestý týden Jarní očisty, sluší...

2/3 dávky antidepresiva jsou pryč a půjde i zbytek (Dagmar)

Dagmar: Milá Evičko, čtu si všechny Tvé odpovědi, některé...

Zbavila jsem se zánětu v rameni

Jitka M.: srdečně Vás zdravím a děkuji Vám za spoustu...

Jíst jinak v těhotenství?

Zdravím, nedávno jsem se stala členem vašeho klubu, se...

Díky JJ mě to vždy nakopne zkusit něco nového

Lentvaruzk: Moc se mi vaše videa libí. Děkuji za...

Jsem ráda, že jsem se do klubu JJ přihlásila

Katka: moc, moc děkuji za klub JJ, jsem z toho...
  1. Já nás tedy v bytě trápím i 6 týdenním zelím nebo i s cibulí, miluju tu super kyselou chuť :) zrovna dnes jsem naložila 3l a za 5-6týdnů bude hotovo, tak akorát na svátky :) letos jsem si zamilovala vodní pickles, právě dojídám řepu+cibuli+mrkev, výtečná, rychlá a zdravá alternace k zavařované řepě :) s fenyklem a anýzem, aby to bylo ještě věrohodnější :)

  2. Lůco, vždy se moc nasměju :-)) Když se mého muže muže zeptám jestli si dá trochu zeleniny, řekne že „ani ne“ :-)) ale ty gesta – že jste dostala kvašák a můj muž nakládal zelí se mnou, ty jsou k nezaplacení ;-)

    • Tak teď jsem se zase nasmála já. Dáš si trochu zeleniny? Ani ne :-) Věty ze života :-) Ještě, že ty naše milované mužíčky máme ;-)

      • Taky mám jeden skvělý exemplář doma :-D také občas padám nad větami, ale zase je tak zlatý, že mi postupně nakoupil kvalitní nože a pánve, poklad :)

  3. Krásně napsané.Já pickles dělám ráda,není s tím taková práce jako krouhat a pěchovat zelí do soudku.Pickles je za 3-4 dny hotov a připraví se zase znovu.Zrovna včera jsem dala synovi můj soudek na zelí stím,že už asi budu dělat jen pickles,bylvelmi za něj rád a koupími za něj také takový krásný keramický kvašák,už se moc těším.A mimochodem dala jsem mu ochutnat mou kvašenou zeleninku zelí s mrkví a jen jsem zírala jak ji s chutí zbaštil.Co víc si přát?

  4. Zobrazit všech 17 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

SDÍLEJTE PŘÍSPĚVKY - získejte členství v Klubu JJ nebo jeho prodloužení. Jak to funguje?
Lůca
Autorem článku je Lůca
Úplně obyčejná žena. Obyčejná? Každá jsme jedinečná. Takže naprosto jedinečná žena, co si nezakládá na pojmech Bio a Eko, ale co si váží přírody, ráda chodí bosky nebo v barefootech, třídí odpad, sbírá v lese zapomenuté odpadky, miluje dobré, kvalitní jídlo, život a ráda si jej díky drobnostem užívá s rodinou nebo i sama.
Předchozí článekVícezrnný kváskový proteinový chléb (bez lepku, vegan)
Další článekSilvestr na Šumavě 2018 se zdravou stravou