Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Nová studie říká: Omezte maso a mléko

Napadlo vás někdy, že nejlepší způsob, jak snížit dopad člověka na životní prostředí je omezit spotřebu masa a mléka? To zjistil nový nejrozsáhlejší výzkum. Už nejde jen o řeči ekologických aktivistů, ale neúprosná tvrdá čísla.

Možná vás dříve ohledně snížení ekologické stopy napadlo, že přestanete tak často létat letadlem, zvolíte autobus, spolujízdu nebo auto vyměníte za elektrické. Účinnější je omezit maso a mléko.

Výsledky výzkumu vyznívají mimořádně vážně

Nejnovější a nejrozsáhlejší výzkum z oblasti ekologie, publikovaný v prestižním časopise Science, analyzoval 40 000 farem ze 119 zemí. Tyto farmy produkují 40 různých pokrmů, což je v přepočtu až 90 % veškerého jídla, které se na naší planetě konzumuje. Výzkum do detailů zjišťoval dopad produkce jednotlivých pokrmů v různých kategoriích od využívání půdy, produkování emisí, využívání sladké vody, znečištění vody, až po znečištění ovzduší. Podle vědců jsou hospodářská zvířata nejničivějším faktorem pro planetu. 

Odmítnutí masa a mléka je nejlepší způsob, jak snížit dopad člověka na planetu

Pokud by každý z nás přestal konzumovat maso a mléko, mohli bychom zredukovat globální využívání zemědělské půdy o více než 75 % (což je půda o velikosti USA, Číny, Evropy a Austrálie dohromady) a svět by se dal uživit. Maso a mléko poskytují lidem pouze 18 % kalorií a 37 % bílkovin, ale spotřebují 83 % veškeré farmářské půdy a produkují 60 % zemědělských skleníkových plynů.

Není samozřejmě možné, aby se všichni lidé stali vegany. Studie poukázala na to, že kdyby alespoň lidé omezili tu polovinu produkce masa a mléčných výrobků, která planetě nejvíce škodí (chov skotu, jehňat, korýšů, produkce mléka a sýrů), zlepšila by se situace v zemědělství o 2/3 viz graf současného stavu (vlevo) a v případě snížení živočišné produkce (vpravo).

Etikety na potravinách ukáží dopad na prostředí

Studie navrhuje zavedení označení na potravinách v supermarketech, které by lidem ukázalo, jak velký dopad tyto jednotlivé pokrmy mají na znečištění životního prostředí.

 

“Konečně máme spolehlivá data,” říkají odborníci

Závěry tohoto výzkumu si pochvalují mnozí odborníci, protože mají konečně spolehlivá data k tomu, aby mohli ukázat lidem, jak moc konzumace masa a mléčných výrobků škodí naší planetě.

A co tedy jíst místo mléka a masa?
rostlinná mléka
– rostlinné sýry můžete koupit (ve zdravých výživách existují alternativy strouhaného sýra, plátkového, dále tofu, tempeh)nebo doma vyrobit třeba z tofu
– vyrobte si rostlinný tvaroh
– vyrobte si “sýrovou omáčku” na těstoviny
– vyrobte si rostlinný jogurt, seženete ho také ve větších supermarketech a ve zdravé výživě (sojové, kokosové, mandlové)
– jako maso můžete upravit tempeh, tofu, seitan, robi a jiné “masové” alternativy – inspirujte se recepty

Zdroj: The guardian, Science

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Zdravé recepty, zdravé vaření a životní styl. Tisíce receptů zdarma. Co víme, sdílíme! :-)

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

Přestěhovali jsme se blízko kravina a pak už pro nás nebylo tak těžké se vzdát mléka. A děti lépe chápou proč už nejime lipanky. To by měli lidi videt. Zvířata jsem nikdy neměla zvlášť v oblibě, ale tohle samozrejme znásilňování zvířat je do nebevolajici. Se změnou stravy palcivejsi. My mliko nejime, ale krávy od vedle trpí dal a my jsme za slunickarske exoty🤦‍♂️

I já bych se podepsala.

Ukázat další komentáře