Domů > Magazín > Jídlo pod lupou

Šafrán proti Viagře ve vědeckých výzvách

Pilulky, implantáty nebo raději přirozená pomoc? Co byste si vybrali vy?

Šafrán byl tradičně považován za afrodiziakum. Studie prokázala (1), že koření dokáže významně zlepšit erektilní dysfunkci způsobenou léky. Dokáže to i v případě běžných potíží s erekcí? Pojďme se na tento přírodní zázrak podívat za pomoci dalších vědeckých objevů.

Modrá pilulka a další pomocníci

Viagra není ta nejlepší cesta – tak se údajně rozhodne téměř polovina mužů (2). Vedlejší účinky a další nevýhody zkrátka převáží nad klady, která slavná pilulka přináší.

16. století odstartovalo používání implantátů – první experimenty zahrnovaly transplantaci žeberní chrupavky pacientů nebo dokonce žeber jako takových. Věda od té doby hodně pokročila a dnes jsou chirurgické zákroky na výrazně vyšší úrovni. Stále jde ovšem o poměrně nepřirozený zásah do organismu.

Co dokáže šafrán

A jak je to tedy se šafránem? Jedna ze studií prokázala zlepšení (3) už po deseti dnech užívání šafránu. Poté vědci postavili šafrán v přímé výzvě proti Viagře (4). Šafrán sice nezpůsoboval nepříjemné vedlejší účinky, ale neměl výrazný účinek. Chyba mohla být v tom, že účastníci užívali šafrán vnitřně.

Proto vznikla další, tentokrát náhodná, dvojitě slepá a placebem kontrolovaná studie (5). Vědci zkoumali účinky gelu obsahujícího buď 1 % šafránu, nebo gel se zlatožlutým potravinářským barvivem. Oba gely tedy vypadaly naprosto stejně.

Obě skupiny účastníků studie si půl hodiny před pohlavním stykem natíraly na penis gel o velikosti hrášku. A výsledek?

Šafránový gel vedl k významnému zlepšení erektilní funkce, sexuální touhy a celkové spokojenosti.

Co dokáže strava?

Zajímavé je vysvětlení výsledků: Účinky se připisují sloučenině v šafránu, která zvyšuje produkci oxidu dusnatého v tepnách.

Kontroverzní závěr z toho všeho dal dohromady autor bestsellerů o výživě dr. Michael Greger: Pokud je to skutečně tak, je pravděpodobně lepší léčit v první řadě příčinu problémů. Tedy předcházet jim konzumací stravy plné zeleniny, která je bohatá na dusičnany. (6)

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Jsem copywriterka s přesahem do práva, ekonomie a online marketingu. Když zrovna nepíšu, pravděpodobně se směju, zpívám, hraju na piano, vařím nebo se učím vidět svět nádhernýma očima svých dcer.

Buďte první, kdo poděkuje za tento článek.

Komentáře

VYzkousime, neni nad zvysovani spokojenosti😊.

Ukázat další komentáře