Pilulky, implantáty nebo raději přirozená pomoc? Co byste si vybrali vy?

Šafrán byl tradičně považován za afrodiziakum. Studie prokázala (1), že koření dokáže významně zlepšit erektilní dysfunkci způsobenou léky. Dokáže to i v případě běžných potíží s erekcí? Pojďme se na tento přírodní zázrak podívat za pomoci dalších vědeckých objevů.

Modrá pilulka a další pomocníci

Viagra není ta nejlepší cesta – tak se údajně rozhodne téměř polovina mužů (2). Vedlejší účinky a další nevýhody zkrátka převáží nad klady, která slavná pilulka přináší.

16. století odstartovalo používání implantátů – první experimenty zahrnovaly transplantaci žeberní chrupavky pacientů nebo dokonce žeber jako takových. Věda od té doby hodně pokročila a dnes jsou chirurgické zákroky na výrazně vyšší úrovni. Stále jde ovšem o poměrně nepřirozený zásah do organismu.

Co dokáže šafrán

A jak je to tedy se šafránem? Jedna ze studií prokázala zlepšení (3) už po deseti dnech užívání šafránu. Poté vědci postavili šafrán v přímé výzvě proti Viagře (4). Šafrán sice nezpůsoboval nepříjemné vedlejší účinky, ale neměl výrazný účinek. Chyba mohla být v tom, že účastníci užívali šafrán vnitřně.

Proto vznikla další, tentokrát náhodná, dvojitě slepá a placebem kontrolovaná studie (5). Vědci zkoumali účinky gelu obsahujícího buď 1 % šafránu, nebo gel se zlatožlutým potravinářským barvivem. Oba gely tedy vypadaly naprosto stejně.

Obě skupiny účastníků studie si půl hodiny před pohlavním stykem natíraly na penis gel o velikosti hrášku. A výsledek?

Šafránový gel vedl k významnému zlepšení erektilní funkce, sexuální touhy a celkové spokojenosti.

Co dokáže strava?

Zajímavé je vysvětlení výsledků: Účinky se připisují sloučenině v šafránu, která zvyšuje produkci oxidu dusnatého v tepnách.

Kontroverzní závěr z toho všeho dal dohromady autor bestsellerů o výživě dr. Michael Greger: Pokud je to skutečně tak, je pravděpodobně lepší léčit v první řadě příčinu problémů. Tedy předcházet jim konzumací stravy plné zeleniny, která je bohatá na dusičnany. (6)

⏩ BRZY ZAČÍNÁ PODZIMNÍ DETOX KURZ

  1. Zobrazit 3 komentáře

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekCo se můžeme naučit od dětí
Další článekNepříjemná pravda o trans mastných tucích