Jaro je úžasné. Nejenom, že všechno ožívá, voní a kvete, ale i přírodní voda má stále co nabídnout. Je chladem přímo nabitá. Byla by veliká škoda si nechat ujít takovou oslavu jara v krásném prostředí přírodního ,, bazénu“. Mě tahle příležitost rozhodně nenechá chladným 😁 a proto, když si mě voda ,,zavolá“, neodmítnu její pozvání a vydám se do její mrazivé náruče.

První jarní osvěžení

Krátce po rozloučení se zimou a koupáním v ledu se odhodlávám k prvnímu jarnímu osvěžení. Nasedám na kolo, na zádech malý batůžek s plavkami, ručníkem a mikinou navíc. Cesta mi nezabere ani půlhodinku. Dobře mě to zahřeje a připraví na vodu. Jsem docela rád, že už tu led není. Je to jednodušší. Lámat zkřehlýma rukama led na hladině není úplně příjemné. Ostré hrany ledu jsou na zmrzlé pokožce silně cítit. Řežou do rukou i do stehen. U vody je spousta lidí. Aby ne, když je tak hezky. Sluníčko svítí, ptáci mají jarní koncert a to přímo zve vyrazit do přírody. Sedí tu tři rybáři, támhle přijela nějaká holka na kole, máčí si nohy ve vodě. Naproti vidím kolegu otužilce, který už se zahřívá na břehu. Červený je jak rak. O kus dál si prožívá svůj románek zamilovaný pár. Myslím, že ani nepostřehli, že jsem těsně kolem nich právě prošel. Snad se tu ještě někde vejdu. Na mém oblíbeném místě však nikdo není. Dneska to bez plavek rozhodně pokoušet nebudu. Ještě bych mohl někoho pohoršit. Kolo mi skvěle poslouží i jako věšák. Už jsme sehraní. Rozvěsím věci i po větvích stromu, o které je opřené. Oblékání je pak mnohem jednodušší.

Minuty plné euforie

Připraven v plavkách stojím na břehu. Dívám se na vodu a s pokorou jí žádám, aby mi laskavě dovolila s ní na pár minut splynout. Jakmile vycítím, že jsme oba připraveni, klidným krokem a s vírou v srdci vstupuji do studeného jezera. Voda nic neztratila ze své síly. Ponořím se pod hladinu a dopřávám si své tři minutky naprosté blaženosti. Z hlavy jsou v tu ránu vymeteny všechny myšlenky. Zůstaly jen ty o vodě, chladu a přírodě kolem mě. Ten kratičký čas mi přivodí tolik potěšení. Tohle jarní koupání je vážně plné euforie. Můj čas se ale naplnil a tak vystupuji na břeh. Sluší se poděkovat. Děkuji za tvou přívětivost. Setřesu ze sebe kapky vody a chvíli jen tak stojím, užívám si sluníčka a koukám na tu scenérii kolem sebe. Vím, že času nazbyt není. Musím se osušit, obléknout a proběhnout, protože jinak se začnu třást zimou.

Dáma na břehu

Sundám si mokré plavky, osuším se a ještě se kochám nahý na sluníčku. V tom zaslechnu nějaké zvuky z lesa. Zní to, jako by běžel kůň. Kůň? Tady? Skutečně jsem zahlédl, jak po pěšince běží kůň a na svém hřbetu nese mladou ženu. Na nic nečekám a chopím se obléci si spodky. Jak mám ještě zkřehlé prsty, oblékání se mi nedaří moc rychle. Mladá žena projela asi metr ode mě. S těma spodkama jsem to asi úplně nestihnul 😁. Že by to byl důvod, proč tak rychle upalovala pryč?
Jeden zkušený otužilecký matador radil na FB jedné začátečnici:,,Dášo, do vody musíš vstupovat jako dáma. No a vystoupit musíš rovněž jako dáma“. Dělám to podobně. Vstupuji do vody jako muž a vystupuji jako dáma. Muži mi jistě rozumí
😁. Co tu mladou ženu mohlo tak poplašit?

Pokud se vám povídání líbilo, budu se těšit s vámi u příští epizody. Společně prolomíme jedno Tabu.

Přeji vám hodně lásky a přívětivou náruč jarního otužování. 

Chladu ZDAR!!! a slunce na talíři 

Martin Rychlý

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

 1. Ahoj . Můj muž se také už dlouhé roky otužuje. Ale tuto neděli to bylo vtipné. Na šňůře na dvoře si pokaždé pověsí plavky na usušení a má je tam až do dalšího koupání. No a teď v neděli vyběhl na dvůr, hupnul do plavek a začal dost řvát. V plavkách se mu zatím v době sušení ubytovala vosa. No a kousla ho rovnou do pytlíku. Chvíli tam lítal po dvoře, protože nevěděl co se stalo. Když zjistil, že to byla vosa, tak skočil rovnou do řeky, kterou máme před domem, a postižené místo si chladil. Naštěstí to na funkci nemělo vliv:-)

 2. Moc, pěkně napsané, Martine! Líbí se mi ta pokora a úcta k vodě. Já jsem zatím u každodenní studené sprchy. Ale třeba to přijde. I když samotná si asi netroufnu někde v přírodě do vod vlézt. Uvidíme…

  • Jíťo,
   děkuji za pochvalu. Sprcha je fajn, to už určitě zvládneš i ponor v přírodě. Člověk by neměl chodit sám, zvlášť na poprvé, ale třeba já chodím od začátku sám a vyhovuje mi to tak a dokonce i novopečený rekordman v plavání pod ledem David Vencl se přiznal, že chodí sám 😉. Přeju spoustu krásných zážitků s otužováním.

 3. Marťo, dík za motivaci. Naposledy jsem byla ve vodě o víkendu a pak jsem měla nějakou krizi a ne a ne se do té vody dokopat. No a po přečtení tohoto článku jsem vzala plavky a šla. Do jarní idylky to mělo daleko, foukal studený vítr a sněžilo, ale jo, vlezla jsem tam. Užila jsem si svou minutku a půl ve vodě a šla ven. No, doma jsem to pak trochu zabila teplou sprchou, ale jsem moc ráda, že jsem šla. ;-) Těším se na další článek

  • Tak to mám velkou radost,Petunie. Můžu ti prozradit, že další článek už jsem na JJ poslal, ale nebude úplně o otužování. Jmenuje se Tabu. O čem bude? Nech se překvapit.

 4. Martine no, … napadlo mně jestli právě proto?… 😂😂😂 To jsem se zase pobavila a úplně si představuju jak do té vody lezu 😊 jo studená voda má něco do sebe 🤩 Pak se řekne jen jídlo, je prostě neuvěřitelné jak nás to mění 😊

  • Spenito,
   děkuji za reakci. Pobavit, to je má největší ambice. Pokud se mi i podaří někoho inspirovat k vykročení do neznáma, je to úplná bomba. Povede se mi to i u tebe?

   • Martine nemám možnost koupat se ve volné přírodě, tak si to vynahrazuju aspoň tím že se sprchuju ve studené vodě, teplou prostě vůbec nepouštím :) Začala jsem s tím někdy v lednu a takhle mně to vyhovuje a musím říct že i tohle je nářez :)

 5. Zobrazit všech 8 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekNovinka SIMAX – skleněné lahve se slevou 25%
Další článekTibetské momos jinak