Domů > Online kurzy > Jíme Jinak > 1. Zelenina

Proč je zelenina důležitá

Jaký má zelenina vliv na vaše tělo a jaký užitek vám přinese?

Zelenina je pro náš organismus naprosto nenahraditelná a nepostradatelná. Je mnohem důležitější než ovoce. Proto dlouhodobé vynechávání zeleniny z našeho jídelníčku, má vliv na mnoho nemocí našeho organismu. Bez zeleniny prostě nejde být trvale zdravý, proto je velmi důležité ji zařadit několikrát denně do našeho jídelníčku.

Zelenina nám kromě zásadotvornosti přináší spoustu minerálů, enzymů a vitamínů a nepostradatelnou vlákninu.

Naši předkové

Ve všech etnikách, kde se zachovalo tradiční stravování byla zelenina vždy důležitou součástí stravy. I u nás byla strava dříve založena hlavně na zelenině, luštěninách a obilovinách a naši předkové uměli připravovat výborná zeleninová jídla, kdy používali mnoho druhů a kombinací zeleniny.

Bohužel díky potravinářskému průmyslu se čerstvá a sezonní zelenina dostala spíše do pozadí. Málokdo ji konzumuje denně a když už, tak spíše syrovou nebo mraženou, než čerstvě tepelně upravenou. Přitom není zas tak složité mít zeleninu na talíři každý den ve správné podobě a ještě si na ní pochutnat.

Zásadotvornost zeleniny

Zelenina je jedna z mála potravin, která je převážně zásadotvorná. Pomáhá organismu udržovat mírně zásadité pH, což je důležité pro naše přežití. Zelenina reguluje překyselení. A protože obsahuje kvalitní vlákninu, pomáhá k celému procesu trávení i vylučování.

Pestrost

Další výhodou zeleniny je její pestrost, jak tvarem, tak barvou a hlavně chutí. Zeleniny je tolik druhů, že můžeme mít na talíři pokaždé jinou kombinaci i  tím vznikne nespočet různých chuťových pokrmů. Ale potřeba se s ní naučit v kuchyni zacházet, protože i sebezdravější potravina může být za určitých okolností pro naše zdraví škodlivá, jak si řekneme dále.

PS: Přemýšlíte jak zlepšit postavu a své zdraví?

Nepřemýšlejte 😊 Pojďte něco dělat! Ukážeme jak vylepšit jídelníček, co jíst a co ne, a jak si jídlem spravit zdraví! Naskočte do online kurzu Jíme Jinak - JE ZDARMA !

Podklady pro kurz

K zdárnému dokončení vám pomohou i naše materiály. Některé znich si můžete přečíst již dnes, jiné se budou odemykat jak budete procházet kurzem.

Poslední komentáře v kurzu

Buďte první, kdo napíše komentář