Domů > Zdravé recepty > Vaše recepty a fotky

Bezlepkový pohankový kvásek

Uvařeno
bez lepku

Recept o tom jak si doma vytvořit bezlepkový kvásek z pohanky.

Před časem jsem tu řešila chornický zánět močových cest. Trval 17 let! Antibiotika jsem brala i 3x do měsíce. Bolest ...

Ingredience:

  • pohanková celozrnná mouka Šmajstrla
  • šťáva z kvašeného zelí 1 lžíce
  • vlažná voda
Postup

1. den: V míse smíchám 100 g pohankové mouky se lžící šťávy z kvašeného zelí a 0,12 l vlažné vody. Vše dobře promíchám a přikryji utěrkou. Necháme v klidu max do 25 stupňů do druhého dne (ne na topení!).
2. den: Kvásek musíme trochu přiživit. Přidáme 100 g pohankové celozrnné mouky a vody tolik, aby mělo konzistenci jako na lívance.
3. den: Tento den by již měl být kvásek dobře nakvašený, nakyslý. Z části kvásku uděláme chleba a část kvásku uchováme v lednici (cca 3 dny). Kvásek uchovávám v lednici tak, že ho trochu přikrmím, přiliji vodu a dám v přikrytém hrnku do lednice.

Praktické rady

Kvásek nenabyde tolik jako lepkový kvásek. Dobře pracující kvásek mám až po několika zpracování do chleba (cca 6 chlebů). S takovým kváskem pak chleba pěkně nabyde.

Bezlepkový chleba dělám tak, že smíchám jáhly (klidně i s rýží) ( nesmí být horké, aby to kvasinky v kásku přežily:-) s kváskem a pohankovou a kukuřičnou moukou. Přidám lžičku oleje, půl lžičky mořské soli, drcený kmín, jakákoli opraná semínka. Vypracuji bochník, který dám do vymazaného a kukuřičnou moukou vysypaného smaltovaného hrnku. Posypu semínkama. Přikryji a nechám 2-3 hodiny odležet. Do většího hrnce dám vařit vodu, do které vložím smaltovaný hrnek s chlebem. Hrnek s chlebem přikryji pokličkou a velký hrnec s vodou také přikryji pokličkou. Vařím jak hrnkový knedlík, dokud není chleba pevný – jestli je chleba hotový, ověřím špejlí stejně jako u pečeného bochníku. Bochník vyklepnu z hrnku ještě teplý.

PS: Z práce do práce, život letí a vy nic nestíháte?

Pokud před sebou stále jen hrnete všechny ty povinnosti, které život přináší, je čas se zastavit. 🛑 Je tohle život, který chcete? O tomto jste snili? Asi ne. V přírodě začíná nový biologický rok, nový začátek a i my to letos můžeme udělat jinak. Právě tomu se v Jarní Očistě také věnujeme a máme dokonce připravený silný závěrečný aktivační rituál, aby se vaše záměry mohly uskutečit. Zdaleka v očistě nejde jen o vyvážený jídelníček. Pojďte si ujasnit touhy, naberte zas energii a pojďte se cítit ve svém těle lépe. Začněte s námi 8 týdenní Jarní očistu. Pročistíme tělo, zlepšíme jídelníček, postavu i psychiku.

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Gabriela Hrdličková
2. 11. 2015

Dobrý den,zkoušela sem pohankový kvásek se zel.štávou,ale chleba byl moc kyselí.
Pekla sem hodinu a byl stále neupečený.Použila sem amarant.,rýž mouku a ten kvásek.
Může mi někdo poradit?Teprve začínám s bezlepkem.Děkuji.

Dobrý den,
konečně jsem našla přesný postup na pohankový kvásek a “upečení” vlastního chleba, díky! Chci se do toho taky pustit, nicméně jsem si před pár dny objednala pohankovou Šmajstrlovu mouku, ale tu obyčejnou – ne celozrnnou. Vzejde z ní vůbec ten kvásek nebo na kvásek je lepší použít tu celozrnnou a pak do chlebového těsta by se už dala použít ta obyčejná? Mohla bych do chlebového těsta použít místo kukuřičné mouky rýžovou nebo psyllium? No a už snad poslední dotaz, proč je lepší chléb vařit v hrnku a v hrnci a ne klasicky péct v troubě? Moc Vám děkuji za odpověď.

Ukázat další komentáře