Domů > Zdravé recepty > Vaše recepty a fotky

Bezlepkový pohankový kvásek

Uvařeno
bez lepku

Recept o tom jak si doma vytvořit bezlepkový kvásek z pohanky.

Silné průjmy ji nenechaly naplánovat cestu do míst, kde není WC. Ekzém, akné a váha ji na sebevědomí nepřidali. Ale n...

Ingredience:

  • pohanková celozrnná mouka Šmajstrla
  • šťáva z kvašeného zelí 1 lžíce
  • vlažná voda
Postup

1. den: V míse smíchám 100 g pohankové mouky se lžící šťávy z kvašeného zelí a 0,12 l vlažné vody. Vše dobře promíchám a přikryji utěrkou. Necháme v klidu max do 25 stupňů do druhého dne (ne na topení!).
2. den: Kvásek musíme trochu přiživit. Přidáme 100 g pohankové celozrnné mouky a vody tolik, aby mělo konzistenci jako na lívance.
3. den: Tento den by již měl být kvásek dobře nakvašený, nakyslý. Z části kvásku uděláme chleba a část kvásku uchováme v lednici (cca 3 dny). Kvásek uchovávám v lednici tak, že ho trochu přikrmím, přiliji vodu a dám v přikrytém hrnku do lednice.

Praktické rady

Kvásek nenabyde tolik jako lepkový kvásek. Dobře pracující kvásek mám až po několika zpracování do chleba (cca 6 chlebů). S takovým kváskem pak chleba pěkně nabyde.

Bezlepkový chleba dělám tak, že smíchám jáhly (klidně i s rýží) ( nesmí být horké, aby to kvasinky v kásku přežily:-) s kváskem a pohankovou a kukuřičnou moukou. Přidám lžičku oleje, půl lžičky mořské soli, drcený kmín, jakákoli opraná semínka. Vypracuji bochník, který dám do vymazaného a kukuřičnou moukou vysypaného smaltovaného hrnku. Posypu semínkama. Přikryji a nechám 2-3 hodiny odležet. Do většího hrnce dám vařit vodu, do které vložím smaltovaný hrnek s chlebem. Hrnek s chlebem přikryji pokličkou a velký hrnec s vodou také přikryji pokličkou. Vařím jak hrnkový knedlík, dokud není chleba pevný – jestli je chleba hotový, ověřím špejlí stejně jako u pečeného bochníku. Bochník vyklepnu z hrnku ještě teplý.

PS: Co zkusit vaření podle vyváženého jídelníčku?

Ze zdravých surovin, z prvopotravin a chutně. S nákupními seznamy, videorecepty, naší živou podporu, motivaci a mnohem více. Už za 2 týdny uvidíte výsledky. Mrkněte na letní výzvu, jak shodit 5 kg za 14 dnů!

2 lidi už poděkovali za článek. Oceňte práci autora také.

Komentáře

Gabriela Hrdličková
2. 11. 2015

Dobrý den,zkoušela sem pohankový kvásek se zel.štávou,ale chleba byl moc kyselí.
Pekla sem hodinu a byl stále neupečený.Použila sem amarant.,rýž mouku a ten kvásek.
Může mi někdo poradit?Teprve začínám s bezlepkem.Děkuji.

Dobrý den,
konečně jsem našla přesný postup na pohankový kvásek a “upečení” vlastního chleba, díky! Chci se do toho taky pustit, nicméně jsem si před pár dny objednala pohankovou Šmajstrlovu mouku, ale tu obyčejnou – ne celozrnnou. Vzejde z ní vůbec ten kvásek nebo na kvásek je lepší použít tu celozrnnou a pak do chlebového těsta by se už dala použít ta obyčejná? Mohla bych do chlebového těsta použít místo kukuřičné mouky rýžovou nebo psyllium? No a už snad poslední dotaz, proč je lepší chléb vařit v hrnku a v hrnci a ne klasicky péct v troubě? Moc Vám děkuji za odpověď.

Ukázat další komentáře