Domů > Magazín > Žijeme jinak

Proč mám na zahradě mátu

Další bylinka, kterou najdete v mých receptech zde na stránkách (a ne jen mých) je máta. Existuje mnoho druhů máty a v tomto článku vás seznámím s odrůdou, kterou si pěstuji na své zahradě.

Moje oblíbená odrůda máty

Hned na úvod bych chtěla napsat, že máty je spousta odrůd. Každá má svůj specifický vzhled, aroma, barvu i chuť.  Já na své zahradě pěstuji odrůdu Mentha rotundifolia. Už jméno napovídá, že má kulaté listy a je proto snadné jí rozeznat od jiných druhů. Je to vytrvalá rostlina, nenáročná na pěstování, velmi odolná, plevelná. Má vzpřímenou lodyhu, oválné, zaoblené, tlusté, jasně zelené listy, které při rozemnutí vydávají silné aroma. Květy jsou malé, bílé nebo růžovofialové, shromážděné v klasu na vrcholu stonků. Samozřejmě ne všem její silná chuť i vůně musí být příjemná.
Aromatické vlastnosti máty jsou dány silicemi přítomnými ve větším množství v listech. Můžete používat lístečky až do pozdního podzimu, ale během měsíce srpna, v době vrcholu květu, mají listy nejvyšší obsah esenciálních olejů a mentolu.

Jak na pěstování máty

U nás v Itálii se často nachází podél vodních toků a cest. Přizpůsobí se každému typu půdy, i když preferuje vlhčí substrát. Je ale lepší se vyhnout jílovitým nebo těžkým půdám, které brání správnému odtoku vody. Dá se pěstovat i v květináčích. Může být umístěna jak na slunci, tak ve stínu. V zimě má nadzemní část tendenci mizet, pokud je ponechána venku. A přesně tak jí pěstuji na zahradě. Prakticky se o ní vůbec nestarám. Zasadila jsem si kdysi koupenou rostlinku a ona se pak rozrostla, kde se jí líbí. Ta moje roste vedle šalvěje a mezi dalšími bylinkami.

Pokud se rozhodnete pro tuto odrůdu, zasaďte jí do půdy bohaté na humus, porézní a dobře propustné, protože se jedná o rostlinu, která trpí stagnací vody. Vyhněte se jílu nebo těžkým půdám. Pokud jí dáte do velkého květináče, půdu se doporučuje obnovovat každé 2-3 roky, aby byla vždy bohatá na organické látky. Doporučuje se také použití terakotových květináčů, které umožňují půdě dýchat. Ovšem to je pouze teorie, já jí mám v bylinkové zahradě. Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv odrůdu, určitě jí můžete zařadit do vašich receptů, spoustu jich najdete zde na stránkách.

Máta v kuchyni

Skvěle se hodí k omeletám, ale kvůli její intenzivní chuti jí používejte s mírou. Díky své svěžesti se dobře hodí k letní zelenině, jako jsou rajčata, okurky, lilek a cukety. Ideální je přidávat do ovocných salátů a dezertů, i třeba jenom jako dekoraci navrch. Používá se také k přípravě sladkostí, žvýkaček, sirupů a likérů. Sušená se používá do bylinných čajů a dalších nápojů. Najdete jí i v některých mých receptech zde na stránkách. Většinou píšu “používat v malém množství”, protože tento druh máty je opravdu silně aromatický. Takže do receptů stačí opravdu několik lístečků.

 

PS: Cítíš se v plavkách sebevědomě?

Pokud letos nechceš schovávat zadek pod ručník, pojď na to s námi jinak.
Chci lepší postavu!

Ráda bych ukázala lidem, že veganská strava není jednotvárná, nudná a chudá, jak si bohužel mnoho lidí myslí. Jídlo pro mě má být zdravé a ne jednotvárné, skoro nemocniční. Mé recepty jsou určeny pro ty, kterým vaření z kvalitních ingrediencí, přináší radost, pro ty, co se nebojí experimentovat a chtějí poznat nové chutě, pro ty, pro ty co si rádi u sporáku hrají, pro ty co nepotřebují zasytit jen žaludek, pro ty co si najdou čas pro sebe i svojí rodinu a nebojí se do vaření investovat trochu času. Jste připraveni opustit vaší komfortní zónu?

50 lidí už poděkovalo za článek.

Komentáře

Zdravím , článek jsem přečetla opakovaně, kvůli jménu máty,ale nikde nemohu mátu s kulatými listy -takovou jakou vidím na obrázku sehnat…nabízí se mi pouze podbná ,ale s chlupatými listy… Ani semena.. :-( Kde bych k ní prosím mohla přijít?
děkuji Daniela

Ukázat další komentáře

Vyzkoušejte také

Pěstování ozimé cibule

S pěstováním ozimé cibule mám zkušenost teprve dva roky, tak se s vámi o moje dva roky podělím. Třeba s tím máte někdo daleko delší zkušenost, tak můžete n...

Zahrada v dubnu

V dubnu už začíná být na zahradě rušněji. Už se nemůžeme dočkat , až něco vysejeme a zasadíme.

Proč mám na zahradě oregáno

Oregána mám na zahradě asi šest keřů, nejen na sušení, ale i pro okrasu. Spolu s ostatními bylinkami je neodmyslitelnou složkou snad každé zahrady.

Velikonoční dekorace neboli Kinder vajíčko jinak

Velikonoční tvoření děti moc baví. Tyhle krásné barevné koule jsou jednak velmi dekorativní, jednak se dají použít jako vajíčko s překvapením. Stačí, když ...
15

Divizna: jednička nejen v boji proti suchému kašli

Statné krásky, které jen tak nepřehlédnete. Dříve se jejich květy používaly na barvení látek a vlasů, jak nám může divizna pomoci dnes?

Blanka a Jan Rakovi poprvé společně před kamerou

Pozvali jsme na oběd moc milé hosty. Dnes Eva Cikrytová vypovídala Honzu Raka i jeho ženu Blanku. Jak se žije s jaderným vědcem? Co doma běžně jí a jaké st...