Víte, jaké výhody má společné spaní rodičů s dětmi? Víte, jak se na to připravit a na co dát pozor? Máme pro vás praktické tipy a vlastní zkušenosti. A také známe řadu mýtů kolem společného spaní, které kolují mezi rodiči a prarodiči.

1Jaký byl plán?

Než se nám narodila dcerka, tak jsme připravili dětský pokojíček i s postýlkou, i když jsme byli předem rozhodnuti, že bude spát mezi námi v posteli. Už předem jsme slýchali rady: Když ji dáte k vám do postele, už ji odtamtud nedostanete! A kdepak má postýlku? A to ji nechte vybrečet, ono ji to přejde, bude pak spát celou noc. Už tenkrát nám tyto rady byly proti srsti. My to chceme jinak! Vždyť v přírodě nikdo svá mláďata nedává do vedlejší místnosti…

2Nejen malé miminko

Na spaní malého miminka ve společné posteli nebo v postýlce, která je přiražená k manželské, se ještě nekouká tak špatně, jako na společné spaní s batolaty nebo většími dětmi. Ale proč? Vždyť to v dřívějších dobách bylo normální. Celá rodina v jedné ložnici. Naštěstí se k tradicím začínáme vracet a čím dál více rodičů si uvědomuje důležitost a výhody společného spaní. U nás v širší rodině jsme exoti, nikdo to tak nepraktikuje a do cca roku dcerky se ptali, kdy bude mít svoji postýlku v pokojíčku (tu původní jsme v cca půl roce dali pryč, bylo to jen odkladiště věcí).

3Výhody společného spaní

O dítě se nestaráte jen ve dne, ale i v noci, proto je úžasné, když ho máte vedle sebe celou noc.

 1. Nemusíte v noci k dítěti vstávat.
 2. Mnohem snadněji se dítě obslouží (nakojí) a znovu usne, méně pláče.
 3. Díky společnému spaní se přirozeně spouští laktace a je větší šance, že bude dítě dlouhodobě kojené.
 4. Pro vás je výhoda, že i když se dítě vzbudí vícekrát za noc, vy mnohem rychleji usnete a neprobudíte se úplně. A když to nebudete počítat, tak si i odpočinete.
 5. Budujete si s dítětem pevný vztah, jste neustále v kontaktu, dítě pomáhá vám, vy dítěti.
 6. Nepotřebujete monitor dechu, svým dechem pomáháte dítěti dýchat a jste klidnější, že jeho dech slyšíte.
 7. Můžete regulovat teplotu dítěte.
 8. Odhalíte počínající nemoc dítěte hned (většina nemocí vzniká v noci).
 9. V pozdějším věku mají tyto děti méně psychických problémů a jsou samostatnější.
 10. Snižujete riziko SIDS (syndrom náhlého úmrtí kojence), protože dítě se většinou při společném spaní nedostává do hluboké fáze spánku.

Společnými dotyky, mazlením a blízkostí budujete v dítěti správné emoce, intelektuální vývoj a jako rodina nejste tolik ve stresu.

4Nejčastější mýty kolem společného spaní

Jak jsem nastínila už v úvodu:

 1. Z postele ho nedostaneš! A vy ho potřebujete teď za každou cenu dostat z postele? Myslíte, že s vámi bude chtít být v posteli i po maturitě? Užívejte si to, dokud chce. Každá rodina je jiná, každý to máme jinak, proto bychom si to měli udělat tak, aby to vyhovovalo všem členům. Nám doma nevadí společné spaní, a pokud bude někdy další potomek, tak se těšíme, že rozšíříme postel a budeme tam všichni. A do kdy? Dokud budou děti chtít a dokud budeme chtít my. Díky společnému spaní a kontaktnímu rodičovství své dítě znáte a poznáte, co se v něm odehrává, takže nebojte, až nastane čas vlastní postele v pokojíčku, určitě to poznáte!
 2. Rozmazlíš ho! Nebude samostatné! Bude na tobě závislé! My to tedy vidíme jinak. Plníme dítěti přirozenou potřebu být s námi.
 3. Nebudete mít intimní život! Buďte vynalézaví, všechno jde, když se chce 🙂
 4. Dítě se častěji budí a častěji se kojí! Každé dítě je jiné, to naše bylo hodně náročné, ale časem se to lepší. Odvíjí se to od prožitých porodních traumat, od psychiky maminky. Představte si sebe v roli dítěte. Bude vám lépe, když budete u maminky v objetí, v jejím teple a vůni, kterou znáte, kdykoliv si dáte mlíčko, které vám dělá tak dobře, nebo když budete sami v tmavém pokojíčku, v postýlce s mřížemi? Dítě se budí a kojí tak často a tak dlouho, jak potřebuje, nedělá to naschvál ani natruc.
 5. Zalehnete ho! Tak toho se fakt bát nemusíte. Zpočátku tam strach je, naše dcera byla opravdu maličká, tak jsme ji dávali mezi sebe do hnízdečka a ještě do péřové peřinky, později jen tak a příroda to zařídila, že se opravdu bát nemusíte. Já se mnohem víc bála, když jsem byla bez ní.

5Jak se připravit?

Pokud o společném spaní teprve uvažujete, tak máte ideální prostor udělat si postel na míru, ale většinou je to vývoj, ostatně jako vše kolem dětí. První nejpodstatnější věc je, že se společným spaním musíte souhlasit oba, otec dítěte by měl důvěřovat mamince, přeci jen je to ona, která se v noci bude hlavně starat.

 • Zajistěte dostatečně velkou postel. Někdo má rád dětskou postýlku bez bočnice ve výšce manželské postele přiraženou ze strany maminky. My máme osobní zkušenost s dítětem mezi námi v hnízdečku a zavinovačce, později pouze v zavinovačce, nyní bez ničeho. Zpětně bychom však asi rovnou udělali přídavnou postel k mojí straně se zábranou, aby dítě spalo na mojí straně a já vedle manžela. Pro dítě je to důležitá vazba a přejímání vzorců do svého budoucího partnerského života. Bohužel toto jsme podcenili.
 • Zabezpečte postel. Dítě by mělo být chráněno ze všech stran. Nenechávejte žádné hračky, eliminujte polštáře, ucpěte veškeré díry, aby se dítě nemělo jak přidusit či zapadnout.
 • Volte vhodné oblečení, aby se vám dítě nepřehřívalo. Nám se osvědčila pyžama z merino vlny.
 • Nepijte alkohol, nekuřte, neberte omamné látky.
 • Pozor na dlouhé vlasy, raději si udělejte cop, aby se do nich dítě nezamotalo.
 • Neberte do postele k miminku zvířata.
 • Pokud máte více dětí, uzpůsobte spaní tak, aby bylo zabezpečené nejmenší miminko.

6Nápady, jak to udělat

 1. Manželská postel a k ní přiražená dětská postýlka ve stejné výšce bez bočnice.
 2. Manželská postel protažená o dětskou postel se zábranami ve stejné výšce.
 3. Manželská postel protažená o jednolůžko.
 4. Dvě manželské postele ode zdi ke zdi ložnice.
 5. Matrace na zemi.

Každý máme jiné cítění, jiné potřeby a jiné nápady. Poslechněte svoji intuici, je to ta správná pro vaši rodinu. A důvěřujte svým dětem, ony nejlépe vědí, jak to chtějí.

A povzbuzení na závěr. I nám spadla dcera z postele. Přes veškeré hlídání, jištění, prostě jsem musela jít na záchod a byla dole. Nic se jí nestalo, ale vylekalo nás to moc.

7Jak to máte vy?

Krásné sny vám všem a budeme rádi, když se s námi podělíte o svoje zkušenosti.

 
Jídlo je neskutečně chutné, jednoduché a variabilní – prostě bezvadně připravený kurz!
Ivaostadal: Děkuji celkově za bezvadně připravený kurz, zhubla jsem,...
Od chvíle, kdy jsem na JJ nepotřebuji žádné knihy
Michaela H. S.: Mám veľa rôznych zdravých kuchárských kníh,...
Hubneme, i když nedržíme dietu
Mayf: Dobrý den,moc jsme si pochutnali. Začali jsme nedávno...
Martina: Výborné! A muž pochválil: „Máš
Martina: Výborné! A muž pochválil: "Máš to dobrý" :)...
JJ má pro mě kouzlo, které nejde ani popsat
Miluše: JJ má pro mě kouzlo, které nejde ani...
Nechápu, jak jsem přežila, když jsem jedla, jak jsem jedla
Eva: Díky! A jinak celé menu opravdu skvělé... s...
Vaše stránky jsou pro mě nejpřínosnější a nejčastěji navštěvované
Lena.klimova: Mockrát děkuji za vaše webové stránky, které jsou...
Klub JJ mě vyrazil dech
Jana: Evi a Helčo, jste úžasné , Klub jíme...
Nemám chuť na sladké a už mi nechutná ani káva!
Petra: Tak pro dnešek jedno velké AHA! Nemám chutě...
Nevěřila jsem, že dokážu být bez čokolády
Marcella H.: Březen byl můj první měsíc, kdy jsem se...
9 kilo dole, odběr krve super, bez pilulek
Mirka: Vaše stránky jsem okukovala delší dobu,ale až v únoru...
Jídelníček z kurzu si můj muž velmi chválil, i když podobně vařím už 10 let
Evakostrnova: Jedlá sú fantastické, klobúk dole, varím podobné už...
Všichni pějí na vaše jídla chválu
Helena Š.: Dobrý den, protože nejsem na sociálních sítí, ale...
Miluju vás a vaši práci. Mám konečně zpět svou menstruaci
Ilona L.: Evi posilam muj posledni komentar do jarni...
I můj nastávající se oblizuje až za ušima
Vfadra: Jídla jsou skvělá, celkově se snažím vařit zdravě,...

Seriál: Jak na jaro

materiály
 • Stáhněte si jej a upravte jídelníček.
 • Vyhněte se nemocem a jarní únavě.
 • Jídelníček ke stažení!
 1. Společné spaní je super! ❤️ V postýlce spal kocour, tak jsme ji brzy prodali. Naší posteli jsme uřízli nohy a spali jako v Japonsku pěkně při zemi. 😂 I během častého nočního kojení jsem spala, protože prcek se obsluhoval z větší části noci sám. Představa, že v noci každou hodinu a půl vstávám k miminku, hodinu Kojím, pak zase vstávám a jdu do své postele, a za další hodinu zase vstávám… To by mě odvezli. Aleluja za společné spaní!!! Spíme společně i teď-synovi je 7. A je to úžasné, jsme přece všichni společně rodina i včetně dvou koček. ❤️

 2. Ještě teď si vybavuju zádíčka našeho třetí ho syna, jak jsme se o sebe opírali 🤣, první ho syna jsme dali naivně do postýlky ve stejné ložnici, ale hodně plakal, ne líbilo se mu to, takže asi po čtvrt roce jsem to vzdala a dala ho k nám, byl spokojeny a ja též, protože jsem k němu ne musela 6x za noc vstávat… S druhorozenou dcerou jsem to udělala od začátku, dala ji vedle sebe na letiště a třetí Syn, když se narodi, spal v postýlce z druhé strany, takže hnedle vedle mě…. I kojení jsem si užívala a dopřála jim ho, dokud chtěli…. poslední ho syna víc jak pět let…. Přesně, každý to má trochu jinak, ale nás rodiče strčili vedle do pokoje, bez kojení a mazlení, a protože mi to chybělo, chtela jsem to dopřát svým dětem…. ☺️ Díky moc za článek….

 3. Přirazena postýlka nam vydržela cca první 3 týdny, pak už jedině v jedné posteli a trvá to už 10 let. Úžasné. 😀

 4. My máme už 3 a půl roku dceru v posteli a teď nám tam přibyl ještě měsíční syn a za nic bych to nevyměnila. Ten kontakt je nenahraditelný. Přeji všem do tohoto mnoho odvahy a vůle 😉

  • Že je to skvělé? Já osobně bych spíš musela mít odvahu dát dítě jinam než k sobě. Myslím, že mít miminko nebo malé dítě u sebe v posteli je tak přirozené, že k tomu ani není potřeba něco promýšlet.

  • My teď pár dní hlídali, a tak i spali dohromady s 3 a půlletým vnoučkem v jedné posteli. Je to úžasné potuleníčko. Večerní vyprávění – pohádka o mašince Tomáškovi, pak drbání zádíček a nakonec prdelkou stulenej ke mně, usne. Ani ta naše babičkovská generace si to nenechá ujít. Je to nádherný energetický doping… Doma do 3 let spal s maminkou a tatínkem v jedné posteli, pak pořídili do pokojíčku postel už pro „velkého kluka“ a teď někdy spí sám ve své posteli a někdy spinká v té „velikánské“. Sycení láskou je nejen krásné a potřebné pro děti, ale i pro dospělé (ty veliké děti:))) Moje dobrá kamarádka jich má takhle v posteli 3 – 5, podle toho, kolik vnoučat se jí sejde. Ve srandě říká, že jednou měla pocit, že se nemůže dopočítat hlaviček, a tak šátrala, šátrala a měla holčičku stulenou u nohou. Takže si to užívají i babičky a dědečkové, nejen rodiče:)))

   • Irmo,to je prekrasne,to me vubec nenapadlo, ze by si to takhle mohli uzivat i prarodice ❤ Pritom je to tak jasne, ze babicky taky potrebuji tulit, kdyz uz maji velke deti. Sama jsem si rikala, ze budu muset casem zacit chodit do kojenaku, abych si to vynahradila, az holky vyrostou. Jako ve filmu Krasna zelena 💚

   • Tak takove prarodiče bych přála každému, bohužel my se teď od prarodičů dozvěděli, že společné spaní a kojení způsobuje nezvladatelne dítě, které je psychicky narušené a nedokáže fungovat v kolektivu. Je pěkné číst, že existují ve vaší generaci i normální lidi 😀

    • To tě uklidním, my tohle poslouchali na všechno, co jsme s dětmi dělali. A hned dvakrát. Vadilo nošení v šátku, kojení, spaní, jídlo…líbila se snad jen bezplenkovka s látkovými plenami, protože to znali. A dnes si naše děti berou dobrovolně kamarádi do rodin a babičky se taky hlásí, protože holky jsou samostatné, umí si uvařit, postarají se o menší děti apod. Chce to čas a řídit se vlastním citem. Sice to trvá, než se člověk dočká nějakého výsledku, ale stojí to za to :-))

     • Evi, u nás vadily i ty látkové pliny, dítě má přeci v půl roce sedět samo na nočniku… Ach Joo.. A do toho slyšíme, jak nerespektujeme okolí, ale vyzadujem aby respektovali nás.. Je nám z toho fakt nedobre.

    • Holky, díky za pochvalu. Mně to přijde naprosto normální, ale je pravda, že naše rodina je pro okolí někdy nenormální:)))PROSTĚ TAKOVÁ NORMÁLNÍ RODINKA… A to si představte, před 34 lety, když se mi narodila dcera, v porodnici jí frkly flašku s velkou dírou, kdy feminar tekl proudem, tak jsme to doma rozkojili. Můj muž ji nechal plazit po mém nahém těle – no vyblbli jsme se, a ta reakce okolí. Babičku málem trefil šlak, když jsme se pochlubili, tak jsme se už potom moc našimi experimenty nechlubili.

     • Irmo, tak to my je nějaké povědomé :-)) Jak to přijde, že jste už před tolika lety byli s mužem tak osvícení? To je paráda!

 5. Zobrazit všech 16 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekKořeněná červená čočka po Marocku
Další článekJe čerstvé ovoce a zelenina opravdu čerstvé?