Časté močení, které pálí. Tak se projevuje cystitida nebo-li zánět močového měchýře. Je to druhý nejčastější důvod, proč ženy navštěvují lékaře. V Česku jím trpí každá pátá z nás a 20 % ho mívá opakovaně. Stačí na sobě nechat uschnout mokré plavky nebo prochladnout večer venku a je tu... Jak na něj vyzrát přírodně?

Příznaky zánětu močového měchýře

Věděli jste, že …?
– Infekce močových cest postihuje častěji ženy než muže. Máme totiž kratší močovou trubici umístěnou blíže konečníku a bakterie nebo kvasinky se k nám dostanou snadněji.
– Záněty se objevují nejčastějiv létě z důvodů mokrých plavek (teplotní rozdíly vyčerpávají ledviny) a v zimě, kdy je vyšší riziko prochladnutí a kdy jsou orgány močový měchýř a ledviny citlivější..

 • časté nutkání na močení
 • pálení, svědění, řezavá bolest při močení
 • bolesti v podbřišku
 • krev v moči
 • může být i zvýšená teplota

Příčiny infekcí močových cest

 • dle klasické medicíny: prostydnutí, pohlavní styk (nový partner, vzrůst aktivity), gynekologické infekce, nedostatečný příjem tekutin, špatná hygiena, mokré plavky, stres
 • dle tradiční čínské medicíny: přebytek vlhka a horka v močovém měchýři (tedy špatný tok energie a tekutin v oblasti pánve a ledvinovém okruhu)
 • psychosomatické příčiny: přemnožení nepříznivých myšlenek a negativ. Strach a zlost ve vztazích, zbytečná obava a z ní vycházející vnitřní bolest, nevíra v lepší budoucnost.
 • z dietetického hlediska: dlouhodobá konzumace většího množství ostrých tučných jídel, sladkých jídel, mléčných výrobků, kyselinotvorných potravin

Jak cystitidě předcházet:
Držte ledviny i nohy v teple – nepodceňujte oblečení, a to i v létě. Vyhněte se dlouhodobému pobytu v mokrých plavkách.
Dodržujte dostatečný pitný režim – pijte čistou vodu a čaje (bancha, kukicha, bylinné). Vyhněte se černé kávě a alkoholu, které dehydratují a slazeným nápojům, které obsahují mnoho cukru. Nejen že jsou tyto nápoje příliš kalorické, ale obsahují mnoho nevhodných látek a způsobují zdravotní problémy Cukr v nich obsažený podpoří množení bakterií.
– Nezadržujte močení – když potřebujete na WC, jděte.
Noste spodní prádlo z přírodních materiálů – nejvhodnější je bavlna. Lepší je vyhnout se kalhotkům typu tanga.
Hygiena je základ, ale nic se nemá přehánět – vyhněte se všem chemickým mýdlům a sprchovým gelům. Intimní partie omývejte vodou nebo přírodní kosmetikou. To samé platí i o menstruačních a intimních pomůckách (kondom, lubrikační gel) a toaletním papíře.

11 osvědčených přírodních prostředků

1Pomocníci brusinky a borůvky

 

Zabraňují přilnutí bakterií na stěny močových cest, takže se pak rychleji a snadněji vyplaví z těla ven. Podobně fungují i borůvky. Vhodná denní dávka je 300 ml brusinkové šťávy (bez cukru).

2Jedlá soda snižuje pálení

Rozpusťte 1 lžičku sody v teplé vodě a vypijte 2 hodiny po jídle. Snižuje kyselost moči, a tím pádem se sníží pálení při močení.

3Křen je lék našich babiček

Křen používali jako tradiční lék na záněty močových cest již naše babičky. Naordinujte si “křenovou dietu”. Připravte si například vejmrdu, křenovou omáčku, křenový dip, křenovou pomazánku, křenový krém, křenovou polévku aj.

4Vitamín C pomáhá vyplavování bakterií

Tento vitamín okyseluje moč, takže se v ní neuchycují bakterie. Doporučená denní dávka je 5000 mg. Zapomeňte však na ten umělý! Výborným zdrojem přírodního céčka jsou šípky, růžičková kapusta, brokolice, rybíz, zelí a nať petržele. A nezapomeňte na kvašenou zeleninu (pickles), která je také výborným zdrojem vitamínu C.

5Léčivé bylinné čaje

Ve zdravých výživách seženete bylinky nebo přímo urologické směsi. Tady je seznam bylinek, které od zánětu pomáhají:

 • medvědice lékařská
 • řebříček obecný
 • pampeliška lékařská
 • zlatobýl obecný
 • přeslička rolní
 • pýr plazivý
 • rozrazil lékařský
 • bříza
 • kořen petržele
 • heřmánek

6Solný obklad na ledviny

Přírodní sůl nahřejeme v troubě nebo na pánvičce, zabalíme do bavlněného sáčku (povlak na polštář apod.), dáme do ručníku a přiložíme na ledviny. Když se posílí ledviny, urychlí se i léčba zánětu močového měchýře. Pokud nám dělá dobře teplo na podbřišek, můžeme solný obklad přiložit i zde.

7Homeopatika uspíší léčbu

Nasazením vhodného homeopatického léku můžete zastavit rozjíždějící se akutní zánět, zbavit se bolestí a uspíšit léčbu. Je potřeba vybrat vhodný přípravek podle příznaků a poradit se svým terapeutem o dávkování. V knize Poznáváme homeopatii jsou rozdělena takto:

 • ARSENICUM ALBUM 9 C – při palčivé bolesti, která se zlepší teplými obklady, pacient je zimomřivý, oslabený, úzkostný, stav se zhoršuje v noci mezi 1.00−3.00. (1 dávka 3x denně).
 • PHOSPHORUS 9 C – pokud se jedná o zánět s příměsí krve (1 dávka 2x denně).
 • HEPAR SULFURIS 15 C – nasazuje se při zánětu se sklonem k akutnímu i chronickému hnisání, při přecitlivělosti na bolest, když dochází ke zlepšení teplem (1 dávka 3x denně).
 • CANTHARIS 9 C – nasazuje se při prudké bolesti před močením, během něj i po něm, když je tmavá moč, někdy s obsahem krve, když jsou bolesti silné, pálivé, zhoršené při močení, které je časté a hojné (1 dávka po každém bolestivém močení).
 • STAPHYSAGRIA 9 C – nasazuje se při pálení mezi močením (ale při močení se pálení snižuje), když se potíže objevily po mechanickém traumatu, nebo po psychickém selhání, neúspěchu, urážce, ponížení atd. , tedy i v případech, kdy v moči není žádný nález (1 dávka při každém močení).

8Oplachy bancha čajem uleví

Při pálení a svědění uleví oplachy vlažným čajem bancha.

9Sedací koupele podpoří látkovou výměnu

Sedací koupele se doporučují na jakékoliv gynekologické i urologické potíže. Podpoří látkovou výměnu a zbaví tělo tuků, hlenů a usazenin. Vyvařte 4-5 svazků listů z ředkve daikon nebo ředkviček v 5 litrech vody, cca 30-60 minut, až má voda hnědé zbarvení. Přidejte hrst soli a zamíchejte. Nalijte vývar do sedací vany nebo lavoru a přidejte dostatečné množství horké vody, aby vám nejlépe sahala po pupek. Tělo mějte přikryté a ve vaně zůstaňte 15 minut. Aplikujte nejlépe 15-20 minut před spánkem.

10Vědomá léčba myslí

Pokud víme, že jsme si zánět močového měchýře vykoledovali psychicky, pomůže někdy až zázračně rychle, když si to uvědomíme a zaměříme se na nápravu – odpustíme těm, na které se zlobíme (často jsme to my sami!), kteří nás urazili nebo ponížili, překonáme strach, který nás svazuje a výzvě se postavíme čelem. Je to ta nejlehčí a nejtěžší léčba zároveň. Musíme si totiž hlavně připustit, že je potřeba začít u sebe.

11Zdravý životní styl je základ

Mnoho žen, které každou zimu trpěly na záněty močového měchýře, nám potvrdilo, že po změně jídelníčku tyto problémy zcela pominuly. Základní léčbou tedy je vyrovnaný životní styl – dobrý jídelníček, aby tělo bylo silné a odolné proti virům a bakteriím, dostatečný odpočinek, harmonické vztahy. “Furantoin a spousty antibiotik jsem brala od miminka do 32 let. Zkoumali mi močový měchýř kamerou, nafukovaly ho, prodělala jsem několik operací, ale nález v moči jsem měla stále a bolesti v podbřišku jakbysmet. Tohle všechno pominulo po změně stravy!” dodává osobní zkušenost Eva Cikrytová, zakladatelka Jíme Jinak.

Hubneme do plavek online: Shoďte 5 kg za 14 dnů

6 komentářů. Jak to vidíte vy? Napište komentář.

 1. Můžete prosím dát foto, jak by měl solný obklad vypadat, aby sůl z polštářku nevypadávala? Děkuji za rady.

  • Záleží,jak si jej připravíte. Většina lidí prostě sůl zabalí do utěrky a utěrku do ručníku a šup s tím na dané místo. Někdo má ušité povlaky, které jsou na suchý zip a sůl po nahřátí dává tam. Některé zdravé výživy, specializované eshopy s ručními výrobky a veletrhy se zdravým sortimentem tyto povlaky na sůl prodávají, někdo dokonce prodává už i polštářky naplněné napevno zašité se solí, tak se ale nedá vyměnit.

 2. Děkuji za článek, moje věčné téma….. Jednoznačná výzva je 10. bod 🙂 ale i když to vím, jde to těžko…..

  • Moje to bylo tři dekády, jsem ráda, že už není :-)) Lebell, to máme asi všechny tak, ale už to, že to víme, je velký kus úspěchu :-)) Desítka je nejtěžší, to je jasné, je mnohem snazší cucat homeopatika :-)))

 3. Ajko veľmi sa mi páči tento článok. Aj obsahom aj formou spracovania. Všetko tak krásne pohromade, zo všetkých stránok. Velké díky 😉

 4. Zobrazit všech 6 komentářů

Komentujte
Vaše jméno

Jméno uložíme a zobrazíme, váš e-mail nezveřejníme. Zásady ochrany údajů.

Předchozí článekVápník – z čeho jej získat a jak o něj nepřijít
Další článekSlané křupavé krekry