Srdce jako císař
V tradiční čínské medicíně je srdce označováno za císaře, vládce našeho vnitřního světa, který nepanuje silou, ale přítomností, vyrovnaností a klidem. Svou vnitřní rovnováhou harmonizuje celé tělo i ducha.
Srdce je sídlem ducha Shen, což je nejvyšší složka naší bytosti, zdroj našeho vědomí, mysli, radosti, intuice, schopnosti napojit se sám na sebe, na smysl našeho života. Když je duch klidný a přítomný, má schopnost navazovat hluboké vztahy s ostatními lidmi, ale i přírodou a vyšším celkem, který nás obklopuje.
Když je srdce, císař, v pokoji, celá říše je v souladu.
Jak promlouvá srdce
Stav ducha Shen odráží naše prožívání emoce radosti. Pokud je Shen tzv. rozptýlený, neukotvený v srdci, dochází k vnitřnímu neklidu, roztěkanosti, radost se buď neobjevuje vůbec, nebo je naopak hnaná do krajnosti. Když je duch Shen “doma”, jsme vřelí, klidní a otevření.
Přítomnost ducha Shen je poznat v očích. Ne nadarmo se říká, že oči jsou zrcadlem duše. Když je Shen klidný a usazený, pohled je živý, vřelý a otevřený, má jiskru. Naopak v období vyčerpání, nebo vnitřního neklidu ztrácí oči lesk, působí nepřítomně a unaveně.
Srdce se také otevírá do jazyka, do způsobu jakým komunikujeme s druhými. Jestli je mluva jistá, laskavá, plynulá, nebo se člověk naopak často zadrhává, má nechuť mluvit. Neznamená to ovšem, že musíme mluvit často nebo mnoho. Některá srdce mluví tiše, svým “vnitřním jazykem” a to pohledem, přítomností, jemností bytí.
Srdce můžeme pozorovat i přes barvu obličeje. Když je srdce silné a krev dobře vyživená, tvář je jemně narůžovělá, svěží a prozářená.
Naopak při oslabení srdce nebo vyčerpání krve může být pleť bledá, zašedlá, povadlá. Přílišná červeň v obličeji pak může naznačovat vnitřní horkost.
Stav srdce se projevuje na kvalitě spánku. Při neklidu ducha Shen, který může být daný špatnou výživou, stresem, emočním napětím či přehřátím, vzniká nespavost, neklidné sny, časté probouzení.
Častý hurónský smích, zvlášť pokud působí přehnaně nebo neúměrně situaci, může vypovídat o neklidu ducha Shen, vnitřním napětí či přehřátí srdce.
Jak srdce podpořit
To, co ukotvuje ducha Shen a uklidňuje srdce je klidná radost, která vychází zevnitř, z pocitu vnitřní spokojenosti, přijetí a důvěry. Tato tichá radost nás uklidňuje, uvolňuje naší mysl a podporuje volné a snadné proudění. Je skutečným prožitkem přítomného okamžiku.
Jinou formou radosti je radost nadměrná, která ale srdci spíše škodí. Nejde však o upřímný smích od srdce, ten je naopak léčivý. Je to spíše častá potřeba pocitu prožitku intenzivní euforie či vzrušení, bažení po extrémních zážitcích apod. Nejde o to si někdy užít intenzivní vzrušení, problém je, pokud se nám bez něj obyčejný život zdá nudný, což může vést následně k sebepoškozujícímu chování lačnícím po vzrušení (drogy, alkohol, hazard). Závislost na nadměrné radosti může zničit emoční stabilitu, spokojenost a vést k úzkostem či depresím. Časté vzrušení také významně zvyšuje krevní tlak a srdeční tep.
Tichá radost je zdravá a život obohacující emoce. Díky její kultivaci zjistíme, že se dokážeme radovat stále snáz, ať sami, s blízkými, při poslechu hudby, kulturním zážitku, cvičení, pozorování přírody či při přípravě jídla.
Kultivace tiché radosti
Ten, kdo má pocit nespokojenosti, neukotvenosti a hledá radost ve vnějším světe, tj. v intenzivních prožitcích, kupování věcí, vyhledávání pozornosti od druhých, často ztrácí kontakt sám se sebou. Srdce je ale potřeba vyživit hlavně zevnitř.
- Prvním krokem je napojení sám na sebe. To může být pro mnohé lidi ten nejnáročnější krok, protože jsou od sebe dlouhodobě odpojení – potlačují sami sebe, své pocity, vnitřně se nepřijímají. Ještě těžší je to u lidí, kteří trpí na úzkosti či deprese. Návrat sám k sobě totiž může být často zprvu bolestivý, protože odhalí to, co bylo dlouho schované. Napojovat se na sebe znamená začít vnímat své potřeby, obracet svou pozornost dovnitř, ptát se těla či duše, co opravdu potřebují. Můžete to začít praktikovat jako jemný každodenní rituál, mnohdy stačí pár minut denně, ale důležitější než doba je skutečná a přítomná pozornost.
- Buďte k sobě pravdiví. Co opravdu cítíte? Ne co se od vás očekává, ale co je uvnitř. Hledejte místa a lidi, se kterými se cítíte celí, kde stačí jen být.
- Srdce vyživuje prožívání vděčnosti. Každý večer, než usnete, si uvědomte alespoň 3 věci či okamžiky, za které jste ten den vděční, i kdyby to bylo jen to, že máte kde se uložit ke spánku, nebo že jste se osprchovali teplou vodou. Ze začátku si je zkuste pojmenovat, postupně se pokoušejte se do toho pocitu vděčnosti vžít. Prožívání vděčnosti spouští vibrace tiché radosti.
- Praktikujte metodu solidární radosti. Je obzvlášť léčivá ve chvílích, kdy se v nás objevují pocity závisti, žárlivosti nebo vnitřního napětí vůči druhým. Začněte tím, že si vědomě představíte, že se vám děje něco krásného, něco, co by vás upřímně potěšilo. Nechte tuto radost proudit celým tělem. Pak si představte někoho neutrálního, třeba prodavačku a zkuste prožít radost i za ní. A nakonec si vybavte někoho, s kým máte složitější vztah, nebo komu závidíte. I tady se zkuste na chvíli naladit na to, že právě on zažívá něco hezkého a že mu to přejete. Možná hned neucítíte lehkost, ale časem si všimnete, jak se závist nebo napětí mírní. Sdílená radost totiž otevírá srdce, vede nás k laskavosti, tiché radosti a propojuje nás s druhými.
- Tichá radost se rodí z klidu. Meditace pomáhá vytvořit prostor, ve kterém se může naše mysl a tělo uvolnit a skutečně prožít přítomný okamžik.
- Pokud je srdce zdravé a dobře vyživené, tichá radost přichází mnohem snáz, často sama od sebe (Každý den tolik radosti). Starejte se s láskou a péči o svoje srdce.
Zdravé srdce je sídlo klidu a radosti. Když mu dáme péči a dovolíme si ponořit se sami do sebe, zjistíme, že to, co jsme možná hledali venku, už dávno žije uvnitř nás. Pěstování tiché radosti je zároveň jednou z cest, jak působit proti rozvoji úzkostí či depresí.
PS: Chceš zdravě shodit na léto?
Pojď na to s námi jinak. Bez deficitu, dřiny a chemie.
Chci lepší postavu!
Komentáře
Nádherný článek, děkuji Peťulko❤️